додому Дієти і харчування

Дієта при діареї: основні принципи

1620

Навряд чи знайдеться на планеті хоч одна людина, яка жодного разу не страждала від діареї. Частий рідкий стілець, навіть якщо він не супроводжується болями в животі – вельми неприємний, а до того ж небезпечний симптом. Дієта при діареї покликана, з одного боку, заспокоїти травний тракт, а з іншого – не допустити зневоднення організму.

11-02-15-foto-700x454-1

Причини діареї

Діарея може виникати при різних захворюваннях. Іноді причиною поноса стає недоброякісна їжа, іноді – невдалі поєднання продуктів. А часто діарея є одним із симптомів серйозних кишкових інфекцій, і в такій ситуації самолікування марне, а то й небезпечне. Іноді частий рідкий стілець – ознака захворювань внутрішніх органів, а часом цей симптом виникає при загостренні хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту.

Причина захворювання впливає на його перебіг. І якщо діарея, викликана неправильною комбінацією продуктів, досить нешкідлива, то розлади травлення внаслідок вірусної або бактеріальної активності, серйозних отруєнь або хвороб внутрішніх органів потребують спеціального лікування. Тому в разі якщо розлад травлення супроводжується болями в животі, підвищенням температури, головною білью, непритомністю або сплутаністю свідомості, необхідно звертатися до лікаря, не сподіваючись, що діарея пройде самостійно. Без консультації медиків не обійтися і в тому випадку, якщо симптоми тривають більше двох діб.

Але якими б причинами не була б викликана діарея, її лікування обов’язково супроводжується зміною харчування. У деяких випадках таких змін достатньо для того, щоб пронос припинився. В інших же ситуаціях спеціальна дієта стає важливою частиною терапії основного захворювання.

Дієта при гострій діареї

Розлад травлення – вагомий привід переглянути своє меню і внести в раціон ряд змін. Харчування при діареї у дітей і у дорослих покликане знизити навантаження на травний тракт, забезпечити організм всіма необхідними речовинами і посприяти поліпшенню функціонального стану органів травлення.

Як правило, діарея супроводжується зниженням апетиту. Це той випадок, коли варто прислухатися до свого організму: не варто навантажувати і без того роздратований травний тракт різносолами.

Діарея являє собою не що інше як очищення організма, і не варто грубо втручатися в цей процес, порушуючи його перебіг.

А ось від пиття відмовлятися ні в якому разі не можна. Дегідратація організму може бути дуже небезпечна, особливо для дітей, літніх і ослаблених людей. Не піде вона на користь і здоровим, тому зневоднення слід уникати. А це означає, що слід приділити особливу увагу заповненню запасів рідини, а також мінеральних речовин і солей, які втрачає страждаючий від проносу організм.

Кожних півгодини слід випивати по одній-двом склянках рідини, причому чим сильніше виражені симптоми діареї, тим більше потрібно пити. Якщо пронос супроводжується блювотою, то пити потрібно маленькими порціями, буквально по ковточку, але дуже часто. Пити можна звичайну або слабомініралізірована воду, чорний чай, відвар малинового листа, деякі трав’яні чаї. Деякі лікарі рекомендують в якості пиття яблучний сік, відвар чорниці або чорної смородини.

Якщо організм втрачає багато рідини, то слід приготувати спеціальний розчин для пиття з води, солі, соди і меду. Такий напій відновить не тільки запаси втраченої рідини, але і соляний баланс в організмі.

Одужання

Поява апетиту аж ніяк не означає, що тепер можна їсти все, що хочеться. Спочатку в раціон включають невелику кількість вареного білого рису. До круп можна додати трохи солі, а от від цукру доведеться відмовитися. Корисний не тільки рис, але і його відвар – слизові супчики з рису з давніх часів вважалися ідеальним харчуванням при діареї.

Надалі список дозволених продуктів розширюється за рахунок нездобних сухариків з пшеничного хліба, киселів, парового омлету, нежирного м’яса і риби. Вводити нові продукти в меню потрібно поступово, в малих дозах.

Особливо важлива дієта при діареї у дітей молодшого віку. Навіть після зникнення симптомів краще кілька днів давати дитині нейтральну їжу, яка заспокоїть роздратований кишечник. Якщо ж відмовитися від дієти занадто рано, то перебіг захворювання може поновитися.

Дієта при діареї у літніх і ослаблених людей теж має важливе значення. Не варто поспішати з поверненням до звичайного раціону: краще берегти свій організм і дати йому можливість відновитися.

Що можна і чого не можна при діареї

З раціону необхідно виключити свіже молоко, а також рослинну їжу, багату клітковиною, особливо сирі фрукти і овочі. Доведеться відмовитися від «важкої» їжі – грибів, свіжого дріжджового тіста, жирних продуктів. Не можна їсти гострі, смажені, мариновані, кислі, копчені і солоні продукти, а також різні прянощі, які дратують органи травлення.

Допускаються зварені на воді каші, слабкі бульйони, нежирне м’ясо і риба у вигляді фрикадельок і парових котлет. Можна їсти печені яблука, нежирний дієтичний сир, парові омлети. Порції повинні бути невеликими, харчуватися необхідно дрібно.

Хронічна діарея

Хронічна діарея завжди є симптомом того чи іншого захворювання травного тракту. Відповідно, дієта при хронічній діареї призначається залежно від основного захворювання. У будь-якому випадку рекомендується харчуватися дробно, їсти маленькими порціями, вибирати продукти, які не будуть дратувати органи травлення.

Всі рекомендації щодо харчування при гострій діареї застосовуються і для лікуванні хронічної форми цього захворювання. Особлива увага приділяється компенсації втрати рідини, мінеральних речовин і вітамінів.