додому Дієти і харчування

Калорійність готових страв і продуктів: як не помилитися

3175

Для тих, хто хоче схуднути – а цього, за даними численних досліджень, хоче до 80% жінок – калорійність готових страв і продуктів має вирішальне значення. Підрахунок калорій – простий і ефективний спосіб схуднути: треба всього лише намагатися не перевищувати певні норми, щоб вага почала знижуватися. Але такий підрахунок може викликати і труднощі.

11-02-15-foto-700x467-1

Без підрахунків не обійтися

Сьогодні багато хто вибирає схуднення за підрахунком калорій. Це зручно хоча б тому, що немає необхідності відмовляти собі в улюблених стравах і, навпаки, є нелюбимі, але рекомендовані розробниками дієти. Повна свобода у виборі страв не може не подобатися: потрібно всього лише стежити за кількістю калорій, не перевищуючи певний ліміт. Причому, якщо раніше вважалося, що чим менше калорій в їжі, тим краще, сучасні дієтологи вважають за краще використовувати такий термін як «коридор калорійності». Це означає, що залежно від початкової ваги і термінів, за які потрібно скинути зайві кілограми, калорійність їжі повинна бути не більше і не менше певних цифр. Як правило, максимальна калорійність може варіюватися, мінімум ж завжди один – 1200 кілокалорій. Якщо енергетична цінність раціону нижче, то метаболізм сповільнюється, і схуднути стає складніше.

Природно, при підрахунку калорій особливо важливо володіти вірними відомостями про те, скільки калорій у тому чи іншому продукті або блюді. Існує безліч таблиць калорійності, але дані їх часом різняться. Багато воліють користуватися спеціальними програмами для комп’ютера або телефону, що дозволяють швидко і без зусиль обчислити кількість з’їдених калорій. Але і програми такі не завжди працюють коректно.

Теорія калорійності

Калорія – одиниця виміру енергії. Тобто одна калорія – кількість енергії, яка необхідна для нагрівання 1 грама води на 1 градус при певному атмосферному тиску. Спочатку калорії застосовували для обліку тепловіддачі різних видів палива.

Яке відношення це має до їжі? Саме пряме. Продукти спалюють у спеціальних приладах – калориметрах і вимірюють тепло, яке при цьому виділяється.

А далі все просто: дані заносяться в таблиці, і мільйони тих, що худнуть в усьому світі користуються цими таблицями при складанні раціону. Людина витрачає енергію (таблиці для підрахунку витраченої енергії теж існують) і заповнює її за допомогою їжі. При цьому баланс може бути позитивним (енергії організм отримує більше, ніж витрачає, в результаті вага зростає) або негативним (настільки миле серцям тих хто худне зниження ваги у випадку, якщо енергії організм витрачає більше, ніж отримує).

Теорія калорійності передбачає підрахунок калорій, і тільки. При цьому абсолютно неважливо, звідки ці калорії надходять. Одну і ту ж кількість калорій можна отримати, з’ївши маленький шматочок вершкового масла або пару кілограмів огірків.

З точки зору теорії калорійності, це не має ніякого значення, так що худнути при бажанні можна і на шоколадках – головне, не з’їдати їх в день більше двох – двох з половиною плиток (стандартна калорійність шоколаду – від 500 до 600 кілокалорій на 100 грамів).

На практиці

Не треба бути дієтологом, щоб зрозуміти, що кілограм огірків і маленький шматочок вершкового масла, хоча і мають однакову калорійність, відмінностей мають ще більше. До таких відмінностей відносяться обсяг, вага і поживна цінність. Поживну цінність багато хто плутає з енергетичною, але це далеко не одне і те ж. Поживна цінність – це вміст білків, жирів, вуглеводів, води, а також різних мінеральних речовин і вітамінів.

Людина все-таки влаштована дещо складніше, ніж двигун автомобіля. Тому підрахунок калорій далеко не завжди дає саме такий результат, як потрібно. Нітрохи не менше значення має, наприклад, глікемічний індекс. Чим він вищий, тим охочіше організм відкладає «надлишки» у вигляді жирів. Наявність в їжі тих чи інших поживних речовин може значно вплинути як на вагу, так і на стан здоров’я в цілому. Важливий також баланс жирів, білків і вуглеводів.

Не варто забувати і про швидкість метаболізму: обмін речовин схильний сповільнюватися з віком, а крім того, він безпосередньо залежить від стану організму. Тому зводити все до підрахунку калорій було б занадто просто: на вагу впливає ще безліч причин.

Більш того, калорійність їжі, зазначена в таблицях – часто просто умовність. Справа в тому, що в організмі людини їжа не просто спалюється, як в калориметрі, а засвоюється за певними законами. При деяких захворюваннях із засвоєнням калорій виникають складнощі, і людина стрімко худне (що рідко когось радує, втім, бо ціна стрункості в такому випадку занадто висока). В інших ситуаціях, навпаки, вага росте навіть при низькокалорійному харчуванні. Високий вміст клітковини в раціоні ускладнює засвоєння їжі, відповідно, людина може худнути навіть на досить калорійній дієті.

Необхідно враховувати і те, що залежно від способу приготування калорійність продуктів може змінюватися. Тому при розрахунку енергетичної цінності готових страв помилитися дуже легко, причому в будь-яку сторону. Наприклад, при смаженні в олії продукт отримує нові калорії за рахунок доданого олії, при запіканні втрачає воду (тобто вага змінюється, а калорійність залишається колишньою), при варінні, навпаки, насичується водою (вага збільшується, а калорійність – ні).

Правила підрахунку

Підрахунок калорій, незважаючи ні на що, залишається найпопулярнішим методом скидання ваги. Але розраховувати енергетичну цінність раціону слід все-таки з розумом. Недарма існує таке поняття як «порожні калорії» – так кажуть, якщо висока енергетична цінність продукту поєднується з його низькою поживною цінністю. Наприклад, в цукрі майже 400 кілокалорій на 100 грамів, але при цьому зовсім немає ні вітамінів, ні мінеральних речовин.

Тому не варто забувати про те, що раціон повинен бути насамперед збалансованим, багатим вітамінами, мікроелементами, клітковиною. Слід віддавати перевагу рослинній, а не тваринної їжі і вибирати оптимальні методи приготування їжі, що зберігають всі цінні речовини.