додому Новини

Куріння призводить до знищення Y-хромосоми

273

Куріння призводить до знищення Y-хромосоми (є тільки у чоловіків) у кров’яних тільцях, з’ясували шведські вчені. Її втрата послаблює імунітет організму проти ракових клітин. Цей факт пояснює, чому курці хворіють на різні форми раку (крім раку легень) у півтора-два рази частіше, ніж курці. Результати дослідження представлені в журналі Science, а коротко про нього повідомляє New Scientist. Оскільки ця хромосома є найменшою в геномі людини і не має важливого значення для виживання клітин, зазвичай вважається, що її втрата не шкодить організму. Однак останніми роками все більше фактів змушує засумніватися в цій точці зору.

На початку 2014 року той же колектив вчених представив результати обстеження 1150 чоловіків похилого віку: з’ясувалося, що зникнення Y-хромосоми з кров’яних тілець підвищує ризик передчасної смерті і скорочує тривалість життя в середньому на п’ять з половиною років, а також у чотири рази підвищує ризик захворювання на рак. її втрата допомагає раковим клітинам вислизати від імунної системи.

З’ясувалося також, що вплив речовин, що містяться в тютюні, на хромосоми залежить від дози: чим більше цигарок курять чоловіки, тим більше клітин крові позбавляється Y-хромосом. Однак цей процес оборотний — у тих, хто кинув палити, рівень повноцінних кров’яних тілець приходить у норму.

Матеріали новинного характеру не можна прирівнювати до призначення лікаря. Перед прийняттям рішення порадьтеся з фахівцем.

Додати коментар