додому Вагітність і діти

Вітаміни для вагітних – обґрунтованість призначення

1761

Оптимально збалансоване харчування є запорукою фізіологічного перебігу вагітності. З їжею в організм жінки надходять необхідні поживні речовини, мікроелементи, а також вітаміни, які важливі для внутрішньоутробного розвитку плоду. Вітаміни для вагітних можуть надходити не тільки з продуктами харчування, для підтримки їх оптимального рівня призначається прийом полівітамінних препаратів.

27-12-14-foto-600x400-1

З якого терміну вагітності необхідно приймати вітаміни

Важливим фактором, який впливає на благополучний перебіг вагітності, є рання явка. Вагітна повинна звернутися до лікаря гінеколога, стати на облік по вагітності до терміну закінчення першого триместру, тобто до 12 тижня. Це дозволить пройти своєчасно необхідне клініко-лабораторне обстеження, а також курс терапії при наявності показань. Лікар може дати пораду про прийом лікарських препаратів, у тому числі, які вітаміни потрібно приймати вагітним.

Жінка повинна розуміти, що будь-яке вживання медикаментозних засобів, є строго обмеженим під час вагітності. Це твердження повною мірою відноситься до вітамінів.

Неможливо повністю задовольнити потреби плода, тому були розроблені спеціальні вітамінно-мінеральні комплекси, які фахівці рекомендують для прийому саме у період вагітності. Прийом вітамінів слід починати ще на етапі підготовки до вагітності. В першу чергу це вітамін В 9 (або фолієва кислота). Якщо майбутня мама почне прийом цього вітаміну завчасно, то це дозволить запобігти розвитку у дитини вад розвитку, зокрема дефектів нервової трубки, порушень психічного стану.

Саме в період підготовки до вагітності жінка повинна повноцінно харчуватися, щоб у раціоні максимально містилися ті продукти, які багаті вітаміном В 9. У першу чергу це темно-зелені овочі та фрукти (диня, авокадо, абрикоси), а також хлібобулочні вироби з борошна грубого помелу і цільнозерновий хліб. Правильно організований харчовий раціон з одночасним прийомом фолієвої кислоти на етапі планування забезпечить нормальний перебіг вагітності.

Наскільки важливий прийом комплексних полівітамінних препаратів

Комплекс вітамінів для вагітних підбирається з урахуванням потреб організму, тому в кожному випадку має бути індивідуальний підхід. Лікар, який веде вагітну жінку, може дати пораду, рекомендації про те, в якому терміні потрібно приймати комплексні препарати, в якому режимі і як довго. Починати самостійно прийом вітамінних комплексів небезпечно, так як ця група препаратів відрізняється за дозам, в яких містяться вітаміни і мінерали. Існує ризик розвитку передозування, що відбивається негативним чином на стані здоров’я вагітної.

Вітаміни, які входять до складу комплексних препаратів, необхідні для нормального розвитку плоду, тому їх прийом вважається важливою складовою частиною ведення вагітної жінки. Але на першому місці знаходиться не прийом вітамінів і мінералів, а раціональне харчування вагітної. В обов’язковому порядку в щоденному раціоні повинні бути присутніми наступні продукти:

  • свіжі овочі, фрукти
  • м’ясо та рибні продукти
  • молочнокислі продукти

Додатковий прийом вітамінів повинен бути обумовлений наявністю певних обставин, які можуть призвести до вітамінного дефіциту в організмі вагітної жінки. До таких обставин можна віднести перенесені інфекційні захворювання, наявність супутніх захворювань, вік жінки (старше тридцяти років) та інші. Обов’язково враховується те, як протікала у жінки попередня вагітність.

У кожному комплексному препараті міститься різна кількість вітамінів і мінералів, тому тільки лікар може порадити прийом конкретного препарату з урахуванням того, як найбільш успішно компенсувати недолік або надлишок певного вітаміну. Гіпервітаміноз, який розвивається при нераціональному прийому вітамінних комплексів, має теж несприятливі наслідки, як і дефіцит вітамінів. Важливо підібрати оптимальний за складом препарат, і приймати його строго згідно даних лікарем рекомендацій.

Чи можна знайти найкращі вітаміни

Не можна стверджувати, що є вітаміни, які вважаються кращими. Кожен з препаратів має унікальний склад вхідних компонентів, тому важливо підібрати найбільш відповідний комплекс вітамінів для кожної конкретної вагітної жінки. Особливо важливо для вагітної розуміти, що вітаміни це теж лікарський препарат, тому необхідно строго слідувати інструкціям лікаря, який спостерігає за жінкою протягом всієї вагітності.

У вагітної жінки всі органи і системи працюють з підвищеним навантаженням, що є фізіологічною особливістю. В таких умовах важливо вживати профілактичних заходів, які спрямовані на запобігання розвитку ускладнень, пов’язаних із станом декомпенсації.

 

Вітамінно-мінеральні комплекси є ефективним засобом профілактики, тому від їх прийому не слід відмовлятися, якщо гінеколог бачить у цьому потребу.

 

Раціональний вибір вітамінів запобігає від розвитку алергії, що нерідко можна спостерігати в разі неправильного прийому препарату. Якщо відомо, що у вагітної є алергія на вітаміни групи В або інші компоненти, то можна рекомендувати вітаміни, в яких окремо по таблеткам розподілені вітаміни і мікроелементи, тому можна пропустити прийом таблеток, що містять вітаміни цієї групи.