додому Вагітність і діти

Висівковий лишай у дітей — чим це загрожує?

Висівковий лишай у дітей раннього віку практично не зустрічається. Але він стає досить поширеним захворюванням у підлітків. Збудник цієї грибкової інфекції рідко передається від людини людині. Зазвичай для того, щоб заразитися, необхідні додаткові умови, наприклад, підвищена пітливість.

13-01-15-foto-700x467-1

Чому з’являється висівковий лишай у дитини

Висівковий лишай являє собою шкірне грибкове захворювання, що виявляється появою на шкірі тулуба і під пахвами коричневатих плям. Збудники захворювання — дріжджоподібні грибки роду маласеза або пітіроспори. У нормі цей грибок мешкає на поверхні шкіри тварин і людини, не викликаючи захворювання. Він має виражені ліпофільні (схильністю до жирів) властивості, тому краще розмножується на жирній шкірі.

Захворювання практично не заразне, так як для прояву інфекції необхідні додаткові умови: зниження імунітету, підвищена пітливість і особливий, змінений склад поту і шкірного сала. Люди, які мають такі чинники, що призводять до захворювання, можуть заразитися висівкоподібним лишаєм при близькому контакті з хворим через білизну і предмети особистої гігієни.

У здорових дітей до 5-7 років висівковий лишай майже не зустрічається, і його збудника немає на шкірі. А от у підлітковому віці, коли починають посилено функціонувати шкірні сальні залози, грибки роду малассеза можна виявити на шкірі майже у всіх.

Поява у дитини висівкового лишаю говорить про зниження імунітету або про генетичну схильність до даного захворювання. В останньому випадку при уважному опитуванні батьків можна з’ясувати, що у них є родичі, які страждають цим захворюванням.

На тілі дітей будь-якого віку зі зниженим імунітетом, які страждають онкологічними та іншими тяжкими хронічними захворюваннями, може з’являтися висівковий лишай. В даному випадку він є маркером якогось неблагополуччя в організмі дитини.

Останнім часом було встановлено, що грибки роду малассеза можуть обтяжувати перебіг атопічного (вродженого алергічного) дерматиту у дітей раннього віку, в тому числі до року.

Як виявляється висівковий лишай у дітей

Початок захворювання характеризується появою жовтуватих точок, навколо гирл волосяних фолікул — грибок розмножується, утворюючи колонії. Потім на шкірі дитини з’являється пляма рожево-жовтого кольору, що змінюється поступово до коричнево-жовтого, на поверхні якої знаходяться висівкоподібні лусочки. Жовтувато-рожеві або коричневі плями навколо фолікул спочатку дрібні, потім вони збільшуються, зливаються між собою і утворюють вогнища ураження з нерівними краями.

Плями на шкірі дитини починають ледь помітно лущитися (лусочки дуже дрібні, тому їх не завжди можна помітити). Для уточнення діагнозу плями злегка зішкрабують — це дозволяє більш достовірно виявити лущення. Переважне розташування висипу — шкіра тулуба (груди, пахвовій і паховій області, спини, живота). Долоні і підошви не пошкоджуються.

У дитини зазвичай немає печіння і свербіння шкіри (іноді незначний свербіж все ж таки можливий). На місці старих висипань, особливо, після впливу ультрафіолетових променів, часто залишаються ділянки більш білої, ніж навколишня, шкіри (ділянки депігментації). Це так звана псевдолейкодерма. Захворювання може тривати дуже довго. З часом плями тьмяніють і на їх місці залишаються ділянки білої неофарбованної шкіри.

Лікування висівкоподібного лишаю у дітей

Лікування різнобарвного лишаю починають обстеження дитини, виявлення та лікування прихованої патології, яка призвела до розвитку грибкової інфекції.

Місцеве застосовують лікарські препарати з кератолічною і протигрибковою дією. До лікарських засобів з кератолічною (що розмягчує і розчиняє лусочки) дією відносять 2-5% саліциловий спирт, спиртовий розчин резорцину, дегтярну мазь та інші.

Але сьогодні для лікування висівкоподібного лишая у дітей застосовують в основному протигрибкові препарати для зовнішнього застосування. Це екзодеріл, низорал, клотримазол, біфоназол, кетоконазол, тербінафін, ціклопірокс. Для зміцнення іммунітету призначають вітамінно-мінеральні комплекси. Допоможуть і комплекси фізіопроцедур — ультрафіолетового опромінення, магнітотерапії.

Для того щоб уникнути рецидивів, необхідно провести ретельну дезінфекцію білизни та одягу дитини. Прогноз сприятливий, захворювання добре піддається лікуванню сучасними протигрибковими препаратами.

Висівкоподібний лишай у дітей дошкільного віку може бути ознакою якогось серйозного захворювання. У міру зростання дитини і переходу її в період статевого дозрівання висівкоподібний лишай зустрічається все частіше, що пов’язано з гормональними змінами в організмі.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут