додому Вагітність і діти

Ентеровірусна інфекція у дітей — серйозна небезпека

Ентеровірусна інфекція у дітей, як і у дорослих, протікає у вигляді різних клінічних форм. Найчастіше у дітей захворювання проявляється у вигляді гострої респіраторної вірусної інфекції (ГРВІ), кишкової інфекції, герпетичної ангіни і серозного менінгіту. Зустрічається також енцефаломіокардіт новонароджених.

Особливості перебігу ентеровірусної інфекції у дітей

Ентеровірусна інфекція викликається безліччю серотипів ентеровірусів Коксакі, ЕСНО (ЕХО) і деяких інших. Тому її клінічні прояви дуже різноманітні. Крім того, ентеровірусна інфекція відрізняється ще й тим, що один і той же вірус у різних дітей може проявлятися у вигляді різних клінічних форм, що залежить від особливостей організму дитини.

Ще однією особливістю ентеровірусної інфекції є тривале вірусоносійство після перенесеного захворювання. В результаті після того, як у дитячому колективі перехворіє одна дитина, хворіють і всі інші.

Нарешті, важкість перебігу ентеровірусної інфекціі у дітей залежить від віку дитини: чим вона молодша, тим захворювання протікає важче.

Crying

Симптоми ентеровірусної інфекції у дітей раннього віку

Будь-які інфекції у дітей раннього віку (особливо у немовлят до року) мають схильність до генералізації, тобто до поширення на весь організм. Тому неможливо передбачити, як буде протікати і чи дасть ускладнення ентеровірусна інфекція у таких дітей. У зв’язку з цим будь-які, навіть самі легкі ГРВІ та кишкові інфекції у дітей до року повинен лікувати педіатр.

У маленької дитини ентеровірусні інфекції найчастіше починаються з підйому температури (від невеликого до значного) і появи інтоксикації у вигляді млявості, зниження апетиту, відрижки і так далі. Дитина неспокійна, часто плаче і мало спить.

На тлі підвищеної температури можуть з’являтися катаральні явища (кашель, нежить) або частий рідкий стілець, здуття живота і кишкові кольки. Іноді одночасно з’являються і респіраторні, і кишкові симптоми.

Насторожити мати повинні поява таких симптомів, як постійний плач, відмова від грудей, блювота фонтаном і закидання голівки назад — все це може бути ознакою серозного менінгіту, при якому дитину потрібно негайно госпіталізувати.

У більшості випадків ентеровірусна інфекція рідко протікає більше тижня, а серозний менінгіт — більше двох тижнів. Але після уражень центральної нервової системи у дитини протягом декількох тижнів залишається астенія — дратівливість, слабкість, дитина часто плаче, погано бере груди і погано засинає.

У новонароджених дітей ентеровірусна інфекція може протікати з одночасним ураженням головного мозку і серця (енцефаломіокардіта). Захворювання протікає вкрай важко, лікується тільки в стаціонарі і часто закінчується загибеллю дитини.

Симптоми ентеровірусної інфекції у дітей дошкільного та шкільного віку

У дітей дошкільного та шкільного віку з добре розвиненим імунітетом ентеровірусна інфекція протікає у вигляді неважких ГРВІ та кишкових інфекцій. При зниженні імунітету у дітей може розвиватися герпетична ангіна — форма ентеровірусної інфекції, яка може викликатися вірусами Коксакі (частіше) і ЕХО.

Захворювання починається дуже гостро з високої температури (іноді до 40-41?С). У дитини з’являється сильний озноб, почервоніння або, навпаки, різка блідість шкіри. Поганою ознакою є похолодання кінцівок на тлі високої температури — це говорить про спазм кровоносних судин. Іноді на тлі лихоманки у дитини з’являються судоми. Якщо знизити температуру не вдається, слід викликати швидку допомогу.

Температура може триматися протягом 3-5 днів. На другий день після початку захворювання в горлі дитини з’являються червоні точкові висипання, які ще через день перетворюються в пухирці з прозорим вмістом, а потім лопаються, залишаючи після себе поверхневі ерозії. Як тільки знижується температура, зазвичай поліпшується і стан дитини — вона йде на поправку. Герпетична ангіна триває близько 7 днів.

Ентеровірусна інфекція і висип у дітей

При будь-якій формі ентеровірусної інфекції на тілі дитини може з’явитися висип різного характеру. Але в основному висип все ж характерний для такої форми захворювання, як ентеровірусна екзантема (бостонська екзантема, епідемічна екзантема). Захворювання починається з високої температури, інтоксикації, а через добу все тіло покривається висипом, яка може мати точковий, папульозний, плямистий і змішаний характер.

Захворювання триває до тижня, а потім проходить без будь-яких наслідків.

Лікування ентеровірусної інфекції у дітей

Лікування легких форм захворювання не вимагає медикаментозного лікування. Досить постільного режиму, рясного пиття і щадного харчування. Дієта при ентеровірусній інфекції у дітей передбачає прийом їжі 4-5 разів на день невеликими порціями з виключенням жирних, смажених і солодких страв, прісного молока і продуктів з великою кількістю грубої клітковини (свіжа капуста, морква і так далі).

Важкі форми ентеровірусної інфекції лікуються в стаціонарі.

Ентеровірусна інфекція у дітей повинна лікуватися під контролем лікаря.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут