додому Дієти і харчування

Дробове харчування: як скинути зайві кілограми

Дробове харчування сьогодні вважається найбільш ефективним способом скидання ваги. До того ж це лікувальне харчування — воно знижує навантаження на шлунково-кишковий тракт, що має важливе значення при лікуванні таких захворювань, як хронічний гастрит, гастродуоденіт, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки.

23-01-15-foto-700x525-1 (2)

Дробове харчування при гастриті

Дробове харчування — це часте (але з певними інтервалами) вживання їжі в невеликому обсязі. Незважаючи на те, що хронічні запальні захворювання слизової оболонки шлунка (хронічні гастрити) можуть бути різними, існують загальні принципи побудови харчування таких хворих.

Велике навантаження, яке відчуває слизова оболонка шлунка, компенсується її відновними здібностями. Але при запальних процесах здатності слизової оболонки шлунка до відновлення знижуються. Саме тому один з найважливіших принципів дієтотерапії при гастритах — це щадність слизової оболонки.

Необхідно в першу чергу механічне щадіння — вибір продуктів, до складу яких входить якомога менше грубої клітковини і зниження обсягу одноразово прийнятої їжі. Все це досягається щадним дробовим харчуванням.

Під час загострення хронічного гастриту в перші кілька днів (орієнтуються за станом хворого) призначається стіл 1 Б, якщо стан хворого поліпшується, то переходять на стіл 1. Починаючи з 3-4 тижні набір продуктів розширюється, але принцип щадіння залишається. Дробове харчування при гастриті включає 5-6 прийомів їжі невеликими порціями.

Стіл 1 Б. Їжа подається у пюреподібних і напіврідкому вигляді. Рекомендуються кисломолочні продукти, відварні м’ясо і риба у вигляді фрикаделей, м’ясного пюре або суфле. Всі страви готуються на пару або варяться.
Стіл 1. Їжа подається в рідкому або кашкоподібного вигляді, а також більш щільної консистенції у вареному і протертому вигляді з обмеженням страв, що містять багато клітковини.
При тривалій ремісії раціон розширюють, але від дробового харчування краще не відмовлятися — це є профілактикою загострень.

Дробове харчування для схуднення

Дробове харчування — це найефективніший і раціональний спосіб позбавлення від зайвих кілограмів і ось чому:

  • невеликі порції їжі дуже добре засвоюються організмом, що дозволяє довго не відчувати почуття голоду;
  • для перетравлення невеликих обсягів їжі 6 разів на день потрібно більше енергії, ніж для перетравлення їжі більшого обсягу 3 рази на день, зайва енергія буде взята із запасів жиру;
  • великі порції їжі погано перетравлюються, в результаті чого людина вже через кілька годин може відчувати голод.

Саме тому для того, щоб схуднути, потрібно приймати їжу не менше 6 разів на день невеликими обсягами (не більше чайної чашки). Само собою зрозуміло, що з добового раціону повинні бути виключені жирні продукти тваринного походження і легкозасвоювані вуглеводи (солодощі та здоба).

Дробове харчування — меню для тих, хто хоче схуднути

Дробове харчування з метою схуднення можна проводити за допомогою звичайних продуктів, виключаючи висококалорійні. Але деякі вважають за краще заздалегідь складати меню дрібного харчування на тиждень. Ось приклад такого меню:

Понеділок

7.30. — Омлет з білків яєць, каша вівсяна на воді, чай;
10.30. — Овочевий салат з огірків і помідорів, заправлений олією;
13.30. — Овочевий суп з крупою на олії, біле куряче м’ясо, приготоване на пару, з овочевим гарніром, підсушений житній хліб;
16.30. — Яблуко, ягідний морс без додавання цукру;
19.30. — Запечена риба з гарніром з рису, чай;
На ніч — знежирений кефір.

Вівторок

7.30. — Бутерброд з сиром нежирних сортів, каша гречана на воді, чай;
10.30. — Салат зі свіжої капусти, заправлений 10% сметаною;
13.30. — Гороховий суп-пюре на рослинній олії, запечена риба з овочевим гарніром, підсушений житній хліб;
16.30. — Грейпфрут, несолодкий чай або кава;
19.30. — Біле м’ясо курки з гарніром з рису, чай;
На ніч — склянка ряжанки.

Середа

7.30. — Варене яйце, житній хліб із сиром, вівсяна на воді, чай;
10.30. — Овочевий салат з огірків і помідорів, заправлений 10% сметаною;
13.30. — Борщ, зварений на овочевому бульйоні, відварене біле куряче м’ясо з овочевим гарніром, підсушений житній хліб;
16.30. — Груша або 2 невеликі сливи, ягідний морс без додавання цукру;
19.30. — Запечена риба з гарніром з рису, чай;
На ніч — склянка кефіру.

Четвер

7.30. — 100 г знежиреного сиру, житній хліб з маслом, чай або кава;
10.30. — Салат з городньої зелені (салату, укріа, петрушки), заправлений олією;
13.30. — Овочевий суп з крупою на олії, невеликий шматочок відвареної яловичини з овочевим гарніром, підсушений житній хліб;
16.30. — Яблуко або апельсин;
19.30. — Запечена риба з гарніром з рису, чай;
На ніч — знежирений кефір.

П’ятниця — повторити меню понеділка. У суботу та неділю можна порадувати себе більш різноманітними стравами, наприклад, котлетами, приготованими на пару, тефтелями, шматочком смаженої риби.

Дробове харчування — це здорове харчування, дотримуватися якого може будь-яка людина.