додому Дієти і харчування

Дієта при дивертикуліті – основа лікування

1670

Дієта при дивертикуліті – це один з видів лікування, що входить до складу комплексної терапії. Тільки правильне харчування може відрегулювати стілець так, щоб калові маси не затримувалися в кишечнику, не тиснули на його стінки і не дратували слизову оболонку запалених дивертикулів.

дивертикуліт

Основні принципи харчування при дивертикуліті

Харчування при дивертикуліті має виконувати функцію активного просування калових мас по кишечнику. Тільки в цьому випадку можливе ефективне консервативне лікування дивертикуліта. Для цього в добовому раціоні хворого повинно бути достатньо продуктів, багатих на клітковину – харчових волокон, які не розкладаються в кишечнику і сприяють просуванню калових мас.

Крім того, клітковина активно «чистить» кишечник, видаляючи з його стінок різні нальоти, калові камені, слиз і токсичні речовини. Таке активне очищення кишечника є профілактикою запальних процесів, що вперше розвиваються в дивертикулах і загострень вже існуючих запальних процесів.

Клітковина містить неперетравлювані волокна, основна властивість яких – зв’язування води в просвіті кишечника. Завдяки клітковині збільшується об’єм калових мас, вони стають не таким твердими, щоб травмувати кишечник і швидко виводяться з організму.

Клітковина також є прекрасним живильним середовищем для нормальної, корисної для організму мікрофлори кишечника. Це призводить до його санації, придушення життєдіяльності умовно-патогенної і патогенної мікрофлори, яка постійно мешкає в кишечнику. Загальне оздоровлення кишечника сприяє зміцненню загального і місцевого (в кишковій стінці) імунітету, що також дуже важливо при будь-яких запальних процесах.

Особливо корисна така дієта при дивертикуліті сигмовидної кишки так як сигмовидна кишка має вигин і однією з причин частого розвитку в ній дивертикулів є застій калових мас, травмування і розтягування ними кишкової стінки.

Дієта при дивертикуліті повинна бути індивідуальною в залежності від того, які ознаки захворювання переважають: проноси, запори, метеоризм, болі в животі і так далі. Дієта залежить і від стадії захворювання. Найчастіше дієти №№2, 3 і 4. На різних стадіях захворювання застосовуються різні дієти. Їх призначають як самостійне лікування або в поєднанні з іншими видами лікування.

Дієта при диверкуліті

Дієта №2 – при легкому загостренні дивертикуліта

Дієта при дивертикуліті №2 призначається при нерізко виражених загостреннях захворювання. Вона призначена для відновлення рухової і секреторної функції кишечника і зниження в ньому бродильних процесів. Це фізіологічно повноцінна дієта з обмеженням грубої клітковини (хліб грубого помелу, сирі овочі, бобові), прісного молока, гострих страв, закусок і прянощів. Дозволяється використовувати широкий асортимент страв і виробів, в тому числі овочі в відвареному і запеченому вигляді, каші. Їжа готується в подрібненому вигляді, при смаженні не допускається утворення грубої кірки (смажиться без панірування).

[su_posts template=”templates/list-loop.php” posts_per_page=”3″ tax_term=”1″ tax_operator=”0″ order=”desc” orderby=”rand” ignore_sticky_posts=”yes”][su_posts template=”templates/list-loop.php” posts_per_page=”5″ tax_term=”1″ order=”desc” orderby=”rand” ignore_sticky_posts=”yes”][/su_posts]

Дієта №3 – при дивертикуліті, що супроводжується запорами

Показанням для цієї дієти є дівертікуліти, що супроводжуються зниженням перистальтики кишечника і упертими на запори. У добовому наборі продуктів міститься достатня кількість білка і вуглеводів, а також кілька збільшена кількість жиру за рахунок рослинної олійки.

У цій дієті рекомендується ширше використовувати кисломолочні продукти, з овочів – буряк, свіжу моркву, помідори. Хліб – житній або пшеничний з борошна грубого помелу. Більш активній роботі кишечника сприяє введення в раціон сушених чорнослив, абрикос, які здатні розбухати в просвіті кишечника і стимулювати його руху. Харчування 5-6 разів на день.

Дуже корисні висівки, які мають здатність зменшувати внутрікишковий тиск і збільшувати обсяг калових мас. Наприклад, пшеничні висівки грубого помелу, їх слід вводити в раціон поступово протягом 2-4 тижнів, довівши за цей час до 3-4 столових ложок на добу. Добову дозу висівок заварюють склянкою окропу, настоюють протягом півгодини, потім зливають воду і використовують висівки в якості добавки до будь-яких страв.

Іноді на тлі вживання висівок посилюються болі в животі. Про це обов’язково повинен дізнатися лікар. Можливо, для усунення болю він призначить спазмолітики (наприклад, но-шпу).

Дієта №4 – при дивертикуліті, що супроводжується проносами і бродильними процесами в кишечнику

Якщо хворого турбують постійні проноси, призначають дієту №4 з максимальним механічним і хімічним щадінням кишечника, що сприяє зниженню бродильних процесів. Дієта характеризується обмеженням вуглеводів і жирів, виключенням з раціону прісного молока, клітковини, прянощів, солінь, копченостей. Харчування 5-6 разів на день.

Дієта при дивертикуліті повинна бути індивідуальною, пов’язаною з основними ознаками захворювання.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут