додому Дієти і харчування

Дієта при здутті живота, якої потрібно дотримуватися

1674

Дієта при здутті живота має велике значення, так як деякі продукти сприяють підвищеному газоутворенню. Є й такі продукти, які пригнічують або підсилюють рухову активність кишечника, тому гази вчасно не виводяться. Всі ці продукти варто виключити з раціону.

Основні принципи дієти при метеоризмі

Здуття живота або метеоризм – це результат підвищеного газоутворення або порушення процесу виведення газів з кишечника. Дієта при здутті живота дуже важлива, основні принципи цієї дієти складаються з виключення з добового раціону продуктів, що сприяють підвищеному газоутворенню і дієти, рекомендованої для певного захворювання органів травлення, яке призвело до розвитку метеоризму. Все залежить від особливостей і причини порушення травлення.

До розвитку метеоризму можуть призводити дисбактеріоз кишечника, хронічні захворювання шлунка, дванадцятипалої кишки, тонкого і товстого кишечника, а також печінки, жовчовивідних шляхів, жовчного міхура та підшлункової залози.

Які продукти слід виключити з раціону при будь-якому захворюванні, що супроводжується метеоризмом

Це продукти, що викликають здуття живота: квасоля, горох, соя, хліб грубого помелу, сирі овочі, що містять багато клітковини (буряк, капуста, морква, недостиглі фрукти, ягоди з грубою шкіркою) або крохмалю (картопля). Підвищеному газоутворенню сприяють також всі солодощі, кондитерські вироби, здоба, солодкі газовані напої.

Здуття живота після прийому їжі може турбувати і при скупченні помірної кількості газів в кишечнику. Відбувається це тому, що слизова оболонка шлунково-кишкового тракту (ШКТ) при деяких захворюваннях і станах дуже чутлива до подразнень, в тому числі газами. Тому будь-які продукти, що подразнюють стінку кишечника можуть призводити до появи характерних для метеоризму симптомів: відчуття дискомфорту і розпирання живота після прийому їжі. До продуктів, дратівливим стінку кишечника, відносяться сира цибуля, часник, редька. Деякі дорослі люди не переносять прісного молока через відсутність у них ферменту, що розщеплює молочний цукор, – лактази.

Дієта при метеоризмі на тлі дисбактеріозу кишечника

Дисбактеріоз кишечника – це стан, який завжди може перейти в хворобу. Воно пов’язане з порушенням співвідношення між корисною і умовно-патогенною мікрофлорою кишечника. А так як корисна мікрофлора допомагає перетравлювати їжу, при її нестачі процес травлення порушується і часто протікає з підвищеним газоутворенням. У наш час дисбактеріоз все частіше є наслідком порушень харчування (особливо, жорстких одноманітних дієт) і прийому антибіотиків.

Харчування при здутті живота на тлі дисбактеріозу кишечника має бути частим і невеликими порціями (до 5-6 разів на день – так знижується навантаження на шлунково-кишковий тракт і зменшуються симптоми метеоризму). Дієта при кишковому дисбактеріозі повинна підбиратися індивідуально. Так, якщо дисбактеріоз супроводжується запорами, з раціону повинні бути виключені продукти, що містять багато таніну (чорниця, міцний чай, какао), солей кальцію (сир, сир), слизові супи і їжа в протертому вигляді. Спорожнення кишечника сприяють холодні страви.

При дисбактеріозі, що супроводжується проносами, з раціону повинні бути виключені солодощі, здоба, продукти, багаті на органічні кислоти (кисломолочні продукти, чорний хліб, фруктові соки), сіллю або вуглекислим газом (мінеральні води), продукти, що містять велику кількість клітковини, холодні страви.

Дієта при метеоризмі на тлі дискінезії жовчовивідних шляхів

До порушення травлення і здуття живота можуть призводити і захворювання жовчовивідних шляхів. Вони призводять до порушення жовчовиділення, зміни складу жовчі і зниження її здатності емульгувати жири і активізувати кишкові ферменти. Одним з найбільш поширених захворювань є дискінезія жовчовивідних шляхів (ДЖВШ) – порушення рухової активності (моторики) жовчних проток. Якщо при цьому моторика жовчовивідних шляхів підвищується, то говорять про гіперкинетичну дискінезію, а якщо знижується, – про гіпокінетичну.

При ДЖВШ рекомендується частий дробовий прийом їжі з виключенням смажених, жирних, гострих, копчених страв, консервантів, солодощів, здоби і солодких газованих напоїв (дієта № 5). При гіперкінетичній ДЖВП також виключають продукти, що підсилюють секрецію жовчі (жирне м’ясо, рибу, олію, міцні бульйони, газовані напої). При гіпокінетичній ДЖВП рекомендуються овочі, фрукти, олія, вершкове масло, вершки, сметана, яйця.

Дієта при здутті живота повинна підбиратися індивідуально і враховувати наявність певного захворювання, що викликало метеоризм.

попередня статтяМаски для повік від зморшок – нехай шкіра більше буде молодою
наступна статтяАстрологічний прогноз на тиждень з 25.09 по 01.10

Додати коментар