додому Вагітність і діти

Як побороти страх у дитини: прості рецепти

3479

Невідомість лякає. Недолік життєвого досвіду укупі з хорошою уявою змушує дітей боятися самих несподіваних речей. І хоча такі страхи запобігають ризиковані вчинки, вони можуть сильно зіпсувати життя малюкові. Батьки, які знають, як побороти страх у дитини, можуть надати своєму чаду неоціненну послугу.

страх у малюка

Природа страхів

«Там можуть бути вовки!», «Під ліжком сховався монстр», «Діти в садочку будуть мене ображати» або просто «Боюся-боюся!» Без пояснень – дитячі  страхи знайомі практично всім батькам. Нікому не вдається вирости, жодного разу не випробувавши страху, і це абсолютно нормально. Людина, якій почуття страху невідомо, буде йти на невиправданий ризик і загине раніше терміну. Таким чином, страхи виконують охоронну функцію: вони захищають від потенційно небезпечних ситуацій.

Життя первісної людини була повне небезпек. У темряві могли причаїтися хижаки. Річка могла кишіти крокодилами. Навіть у рідній печері був ризик зустрітися з отруйною змією. Страхи, спочатку несвідомі, а потім і цілком усвідомлені, допомагали зберігати обережність і уникати небезпек. Але сьогодні багато страхи швидше заважають, ніж допомагають жити.

Повна абсурдність ситуації дратує: дитя, навіть якщо вивалити перед ним на підлогу весь вміст шафи, все одно вперто твердить, що там ховається монстр, просто він невидимий. Умовляння, переконання, глузування і загрози не діють. Батьки впадають у відчай, але не знають, що ж робити.

Кожному віку – свої страхи

Немовля може злякатися чого завгодно – тіні на стіні, чужої людини, навіть нового блюда в тарілці. Але самим «полохливим» віком вважається період з трьох до шести років. У цей час діти часто бояться темряви, незнайомих місць, розлуки з близькими (наприклад, загубитися в натовпі), галасливих приладів, висоти, води, вогню, лікарів (особливо якщо вже був неприємний досвід), різноманітних монстрів, машин.

Деякі з цих страхів по-своєму корисні. Наприклад, дитина, яка боїться висоти, навряд чи вилізе на дах і впаде звідти. А малюк, який боїться машин, напевно не вибіжить на дорогу. Але все-таки краще, якщо дитина буде керуватися не страхом, а розумною обережністю. До цього і треба прагнути батькам, а не просто залякувати своїх малюків небезпеками, сподіваючись таким чином захистити їх від нерозумних вчинків.

Дізнайтесь більше:

Час іде, з’являються нові страхи. Чим більше розвинене у малюка уява, тим різноманітніше можуть бути його фобії. Страшні фільми і казки тільки додають масла у вогонь. З віком діти все більше залежать від соціуму, з’являються страхи, пов’язані зі школою, з однолітками, з відносинами. Багато з цих страхів, якщо їх вчасно не побороти, можуть зберегтися і до сивого волосся.

Що не треба робити

Що роблять батьки, дізнавшись, що їхня дитина чогось боїться? Спочатку пояснюють, що боятися нічого. Потім ще раз пояснюють. Потім починаються глузування, а то й погрози. Наприклад, багато батьків лякають своїх синів, що віддадуть їх монстрам або будуть ганьбити перед друзями.

Всі ці методи зовсім марні, а глузування і загрози тільки погіршують ситуацію, переконуючи дитини, що батьки не на його боці, і довіряти їм не слід. Хорошим відносинам в сім’ї така установка, звичайно ж, не сприяє.

 Що не слід робити у відповідь на розповідь дитини про його страхи?

  • Не треба висміювати малюка;
  • Не треба приводити в приклад свою мужність – «Я ж не боюся, що під ліжком змія». Це тільки переконає чадо в його власній безпорадності і слабкості;
  • Не треба соромити дитини – «Ти ж великий, ти ж хлопчик, треба бути хоробрим!»;
  • Не треба розповідати про страхи дитини стороннім, особливо не треба жартувати на цю тему;
  • Ніколи не можна погрожувати дитині – «Ось віддам тебе Бабі Язі, яка живе в комірчині!» Це тільки посилить страх.

Методи боротьби

Сама постановка питання «як побороти страх у дитини?» Невірна. Боротьба зі страхами – особиста справа кожної людини, ззовні побороти страх неможливо. Тому правильніше буде задуматися, як допомогти дитині перемогти страхи. На щастя, це можливо, особливо якщо батьки постараються надати своєму малюкові допомогу.

Страхи в дитячому віці неминучі, але їх кількість можна зменшити, якщо ретельно вибирати для дитини книги, фільми та ігри. Вразливим дітям краще не дивитися «ужастики», і від сцен насильства в дорослому кіно їх краще поберегти.

Насамперед, необхідно подарувати дитині впевненість у  собі ? Якщо дитина знає, що її люблять, і що батьки готові завжди її захистити, то вона відчуває себе набагато впевненіше, і страхів у такої дитини набагато менше, ніж у нещасного знедоленого малюка.

Варто подбати і про зниження власної тривожності. Діти дуже чутливі до настроїв дорослих: якщо мама постійно тривожиться за свого карапуза, то тривога обов’язково передасться дитині. Бажано завжди говорити з дитиною спокійним, впевненим тоном. Багато батьків, мріючи про довірчі, дружні відносини з дитиною, діляться з ним своїми страхами. Робити цього у жодному разі не можна: подібні визнання – занадто важкий тягар для малюка.

Позбутися страхів допоможе творчість. Нехай дитина намалює (зліпить з пластиліну) те, що його лякає. Намальовані страхи вже не мають влади над дитиною. Навпаки, він стає господарем своїм страхам (нехай і тільки намальованим на папері). Можна закликати на допомогу почуття гумору і придумати про намальованих монстрів смішні (а тому і зовсім не страшні) історії. Можна додати до малюнка несподівані деталі. Важко боятися рогатої монстра, якщо в лапі він тримає морозиво, а на рогах у нього зав’язані різнокольорові бантики.  Також можна придумати забавні ігри з страшними персонажами – головне, щоб ігри такі завжди закінчувалися добре.

попередня статтяЯк побороти страх перед виступом: способи самозаспокоювання
наступна статтяВакуумні банки від целюліту: надійний помічник в боротьбі з жировими відкладеннями

Додати коментар