додому Поради

Як побороти страх перед виступом: способи самозаспокоювання

Багато хто боїться виступати перед великою аудиторією, причому, чим більше очікується слухачів, тим сильніший страх оратора. Хтось боїться сказати щось не те, когось лякає можливе неувага слухачів, а комусь здається страшною сама перспектива стояти на самоті перед групою людей. У будь-якому випадку необхідно заздалегідь дізнатися, як побороти страх перед виступом, щоб захід пройшов успішно.

14-04-15-foto-700x467-1

Поширена фобія

Як не дивно, страх перед публічними виступами — одна з найпоширеніших фобій у світі: в деяких країнах вона зустрічається навіть частіше, ніж страх висоти або страх закритих просторів. І хоча прийнято вважати, що тільки люди невпевнені і боязкі можуть незатишно відчувати себе, виступаючи перед аудиторією, практика показує, що страх цей властивий і тим, хто зазвичай відчуває себе досить впевнено. Більше того, хвилювання перед виступом відчувають часом навіть досвідчені оратори, для яких такі виступи — частина життя.

Наскільки сильний страх, залежить зазвичай від важливості події, а також від аудиторії та її настрою. Чим більш відповідальним є захід, і чим менше знайомих облич серед слухачів, тим зазвичай важче впоратися зі страхом. Хтось легко зробить доповідь в колі колег, але буде турбуватися перед проведенням презентації у потенційних клієнтів. Інша людина легко буде говорити промови на зборах, але розхвилюється, якщо потрібно буде виголосити тост на ювілеї тещі.

Ситуацій, коли людину охоплює страх перед виступом, багато, а способи подолання хвилювання використовуються одні й ті ж. Не має принципового значення, в якій ситуації і який виступ потрібно: важливо вміти впоратися зі своїми страхами в будь-якій ситуації.

Дізнайтесь більше:

Як побороти страх перед виступом: основні правила

Страхи багатьох людей поглиблюються бажанням приховати хвилювання, здаватися спокійними і невразливими. Прийнято вважати, що страх — емоція не зовсім пристойна. Але це не так, непристойних емоцій не існує, всі людські почуття природні, некрасивими і ганебними можуть бути тільки прояви цих почуттів. Тому бажано заздалегідь змиритися з тим, що виступ викликає хвилювання. Це нормально і цілком природно, тут нема чого соромитися. Більш того, багато оратори починають промову з визнання в тому, що вони хвилюються — і аудиторія ставиться до цього з розумінням.

Найпростіший і ефективний спосіб побороти свій страх — постійно практикуватися. Людина, якій регулярно доводиться виступати перед публікою, завжди хвилюється перед важливим заходом менше, ніж новачок.

Не варто занадто багато від себе вимагати. Виступи, які подобаються абсолютно всім — величезна рідкість. Напевно 5-10% слухачів залишаться незадоволені виступом, а ще стільки ж людей взагалі все прослухають. Це не зробить виступ менш корисним для тих, хто його все-таки почує. Та й взагалі, не варто заздалегідь турбуватися: навіть саме невдалий виступ навряд чи буде мати трагічні наслідки.

Прекрасне знання предмета теж допомагає знизити градус напруги. Варто ретельно підготуватися до виступу, передбачити самі каверзні питання і придумати для кожного з них дотепні відповіді. Такі «домашні заготовки» можуть дуже стати в нагоді під час виступу. Крім того, сам процес їх підготовки діє заспокійливо.

Текст виступу по можливості слід підготувати самостійно, роздрукувавши в декількох екземплярах. Ця проста міра дозволить уникнути незручних пауз, коли доповідач судорожно шукає у своїх паперах потрібну інформацію.

Відмінно допомагають заспокоїтися попередні репетиції. У виступах найбільше лякають можливі непередбачені обставини. Якщо вивчити доповідь напам’ять, то ймовірність несподіванок різко знизиться. При цьому варто заздалегідь відрепетирувати темп мови, вираз обличчя, жестикуляцію. Можливо, незайвими будуть і підготовлені заздалегідь жарти, які створять ефект імпровізації під час виступу.

Підготовка до виступу включає в себе і турботу про зовнішній вигляд. Ідеально сидить костюм і акуратна зачіска підвищують упевненість в себе. Важливо також, щоб вибрані одяг та взуття не завдавали дискомфорт: вкрай складно виступати перед аудиторією в тісних, натирають ноги туфлях, коли всі думки зводяться до мрій скоріше скинути таке взуття.

Безпосередньо перед виступом

Іноді перед виступом людини охоплює така паніка, що здається, що вся проведена над собою робота пішла прахом.

Існує кілька способів швидко заспокоїтися безпосередньо перед тим як виступити перед аудиторією:

  1. Дуже ефективні дихальні вправи. Наприклад, потрібно зробити серію коротких вдихів, а потім один довгий видих. При цьому необхідно повністю сконцентруватися на диханні;
  2. Можна також посувати щелепою вправо-вліво.  Швидкі рухи допоможуть розслабити лицьові м’язи, і в результаті особа не буде нагадувати напружену маску;
  3. Рухи пальцями і кистями рук заспокоюють і стимулюють красномовство;
  4. Зняти напругу можна і за допомогою швидкої ходьби — хоча б колами по кімнаті. Тільки не треба бігом вибігати на трибуну, звідки планується виголошувати промову: задишка оратору ні до чого;
  5. Непогано буде заручитися підтримкою хорошого знайомого. Пара підбадьорливих слів, сказаних перед виступом, допоможе налаштуватися на потрібний лад. А під час виступу можна знайти в натовпі слухачів знайомого і звертатися, перш за все, до нього.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут