додому Вагітність і діти

Субінволюція матки після пологів: причини, симптоми, лікування та наслідки для здоров’я

Радість від народження малюка можуть затьмарити ускладнення, одним з яких буває субінволюція матки. Що це за проблема і як вона може позначитися на майбутньому?

У нормі відразу після народження дитини збільшена матка починає скорочуватися, зменшуючись в розмірах. Це відбувається поступово: найбільш швидко зменшення розмірів буває першого тижня післяпологового періоду, потім скорочення сповільнюється. Як правило, через місяць після пологів вона стає такою, якою була до вагітності. Якщо ж відновлення затягується або взагалі зупиняється, то  це називається субінволюцією, або затримкою зворотного розвитку матки.

31-10-14-foto-poradnica-600x400-1

Які причини субінволюції матки

1. Інфекція

Запалення в післяпологовому періоді може проявитися уповільненням скорочення маткової м’язи, що буде виражатися в субінволюції. Найчастіше, крім цього будуть підвищення температури, болі внизу живота і неприємні на вигляд виділення.

2. Залишки плодових оболонок

Після народження дитини невеликі частинки плодових оболонок або плаценти можуть залишитися всередині матки, що перешкоджає нормальному скорочення порожнини. Субінволюція в цьому випадку буде в обов’язковому порядку.

3. Перерозтягнення стінок матки

У випадку, якщо у жінки був великий плід, двійня або багатоводдя, то механічне перерозтягнення м’язів тіла матки може призвести до порушення її здатності скорочуватися.

4. Пухлини

Наявність вузла міоми, що знаходиться в стінці матки, може призвести до того, що вона не зможе самостійо повернутися до початкових розмірів.

5. Кесарів розтин

Будь-яке пошкодження м’язової стінки може стати причиною її уповільненого скорочення. Зокрема, це може бути розріз при народженні дитини шляхом кесаревого розтину.

Субінволюція матки: які симптоми

При порушенні природного процесу скорочення маткової м’язи обов’язково будуть які-небудь прояви. До основних симптомів відносяться:

  • кровотеча, яка буде виражатися у вигляді бурих і рясних виділень з неприємним запахом;
  • підвищення загальної температури тіла з ознобом;
  • больові відчуття в нижній частині живота.

Враховуючи, що зараз породіль виписують з пологового будинку швидко (на 4-5 добу післяпологового періоду), жінка може виявити симптоми вже вдома. Треба якомога швидше звернутися до лікаря, щоб не допустити погіршення ситуації. При огляді лікар побачить збільшену в розмірах пухку і тістоподібну матку. Жінка при огляді буде відчувати біль.

Оптимальним методом виявлення субінволюції буде ультразвукове дослідження матки, коли лікар не тільки зверне увагу на не відповідаючі післяпологовому періоду розміри органу, але і побачить причину (залишки плацентарної тканини, плодові оболонки, згустки крові, запалення, миоматозный вузол). При необхідності можна оцінити стан рубця після операції.

Головне в лікуванні субінволюції матки

Найкраще — якщо порушення зворотного розвитку матки відмічено лікарем в перші дні після пологів. У цьому випадку лікар відразу призначить УЗД, щоб зрозуміти причину ускладнення. Якщо субінволюція виникла через інфекції, то проводиться курс антибіотиків. При наявності залишків плаценти або плодових оболонок необхідно видалити з порожнини матки під час гістероскопії. В інших випадках використовують скорочуюючі лікарські препарати, що стимулюють швидке зменшення об’єму матки.

Якщо симптоми з’явилися після виписки з пологового будинку, то треба негайно звернутися до лікаря. Після огляду та ультразвукового дослідження лікар призначить лікування, якщо немає нічого серйозного. Або направить на лікування в лікарні, якщо для цього існують причини (запалення, залишки плаценти).

31-10-14-foto-poradnica-600x450-2

Субінволюція: які наслідки

1. Безпліддя

Це найбільш рідкісне, але найнеприємніше, що може статися через субінволюцію. При запальних або травматичних порушень в матці можуть виникнути проблеми з майбутньою дітородною функцією.

2. Хронічне запалення

Запалення в післяпологовий матці може стати причиною хронічного ендометриту (запалення внутрішньої оболонки), що позначиться на майбутніх менструаціях.

3. Гінекологічні хвороби

Післяпологові проблеми часто є поштовхом до розвитку таких хвороб, як ендометріоз, міома матки, гіперплазія ендометрію.

У більшості випадків, якщо субінволюція виявлена вчасно і відразу ж проведені всі необхідні лікувальні заходи, то ніяких наслідки не буде. Тому так важливо помічати симптоми післяпологових проблем і вчасно звертатися за медичною допомогою.