додому Краса і здоров'я

Опіки від борщівника при сонячному опроміненні

Опіки від борщівника небезпечні в поєднанні з сонячним опроміненням. Якщо доторкнутися до листя цієї рослини при яскравому сонячному світлі, можна отримати справжнісінький опік — з почервонінням шкіри і подальшим утворенням пухирів, наповнених рідким прозорим вмістом.

1-21-05-2015-700-525

Як виглядає борщівник

Борщівник — це небезпечний для людей і тварин бур’ян, багаторічна трава з сімейства зонтичних. Висота його порожнистих всередині стебел з рідкісним опушенням досягає 250 см. Листя великі, довгочерешкові, перисто-роздільні, зібрані в прикореневу розетку. Квітки дрібні, білого, яскраво-рожевого або зеленувато-жовтого кольору, являють собою парасольки. Цвітіння починається в червні і триває до липня, а іноді й до серпня. Плоди дозрівають у липні — вересні і швидко обсипаються. Рослина має сильний характерний запах.

У нашій країні особливо небезпечні види борщівника ростуть на півночі і північному заході, частиною в центральних регіонах. Але окремі кущі зустрічаються повсюдно.

Чому вони з’являються опіки від борщівника

У траві і плодах цієї рослини міститься багато ефірних масел, до складу яких входять особливі речовини — фуранокумаріни. Особливістю фуранокумарінов є те, що стикаючись зі шкірою людини (при попаданні на шкіру соку цієї рослини), вони миттєво підвищують її чутливість до сонячних променів. Саме тому особливо сильні опіки борщівник викликає в сонячну погоду. Але навіть і в похмурі дні можна отримати опік від борщівника, оскільки ультрафіолетове випромінювання завжди присутнє в день.

Як виглядають опіки від борщівника

На шкірі в місці зіткнення з рослиною з наступним опроміненням на сонці спочатку нічого немає — людина не відчуває відразу опіку. Але через кілька годин з’являється характерний опік у вигляді почервоніння і набряку шкіри з наступним утворенням пухирів, заповнених прозорою рідиною. Якщо були вражені великі ділянки шкіри, то страждає загальний стан: підвищується температура, з’являються озноб, головний біль і запаморочення. Якщо в утворюються бульбашки потрапляє інфекція, то вони переростають у виразки, які довго гояться і залишають після себе рубці.

Дізнайтесь більше:

Крім того, борщівник є сильним алергеном, при зіткненні з яким у людини приблизно через добу розвиваються ознаки алергічного дерматиту, схожого на ознаки звичайного опіку, але насилу піддається лікуванню. Запах борщівника може викликати бронхоспазми, а попадання соку в очі — сліпоту.

Лікування опіку борщівника

Якщо відбулося зіткнення невеликої ділянки шкіри з рослиною, то достатньо просто припинити контакт з нею і по можливості закрити уражену ділянку шкіри одягом. Якщо ж на шкіру потрапляє сік борщівника, необхідно відразу ж видалити його і закрити уражену ділянку щільною тканиною на кілька годин. Після прибуття додому слід ретельно помити шкіру з милом або горілкою, прикласти до шкіри серветку з дезінфікуючим розчином (наприклад, з розчином фукорцин) і по можливості не виходити з дому протягом двох діб. При появі на шкірі почервоніння і набряку прикладають серветки з відваром кори дуба, свіжозавареним чаєм.

Ні в якому разі не можна відкривати пухирі, що утворилися на шкірі. Для зменшення інтоксикації всередину приймають по 5-6 таблеток активованого  вугілля. Для профілактики інфікування призначають антибіотики (наприклад, доксициклін), для зменшення свербежу, запалення і набряку — антигістамінні засоби (супрастин, кестин).

Місце опіку можна обробляти розчином фукорцин з подальшим нанесенням один раз в день антибактеріальної мазі або порошку (наприклад, Банеоцину). Якщо уражені невеликі ділянки шкіри, то на них можна двічі на день наносити цинкову мазь.

Якщо обпалена велика ділянка шкіри (10% і більше), то лікування краще проводити в стаціонарі, оскільки виникає небезпека для життя потерпілого. У стаціонарі хворому знімають інтоксикацію шляхом переливання внутрішньовенно крапельно лікарських розчинів, проводять заходи, що попереджають можливе інфікування опіку. Якщо інфікування все ж мало місце, призначають системну антибактеріальну терапію.

Опіки від борщівника дуже небезпечні, тому в тих місцях, де ця рослина широко поширена, слід дотримуватися обережності і по можливість закривати шкіру одягом. Якщо ж контакт з рослиною все ж стався, насамперед потрібно закрити шкіру щільною тканиною, не допускаючи попадання на неї сонячних променів.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут