додому Вагітність і діти

Коли народжувати першу дитину

1937

Планування вагітності

Більшість сучасних батьків свідомо підходить до питання планування сім’ї: вони починають вести здоровий спосіб життя і заздалегідь проходять повне медичне обстеження.

Чимале значення для майбутніх мам і тат має і питання визначення оптимального часу для збільшення сімейства; на жаль, з цим пунктом планування вагітності пов’язана велика кількість абсурдних, але вкрай стійких міфів.

foto_poradnyca _11.08.2014

Народити до 25 років

Цей міф звучить практично як гасло. Незважаючи на повну відсутність наукової основи, він є найбільш поширеним серед оман на тему оптимального віку батьків. Історія появи цього міфу сягає корінням в середину минулого сторіччя, коли в радянському акушерстві жінок, що народжують первістка після 30 років (а не після 25, як стверджують автори міфу!), називали «старородящими». Термін звучить, прямо скажемо, невтішно: яка жінка, та ще до того ж і майбутня мама, захоче, щоб її називали старою! За часів наших бабусь виходили заміж і народжували першу дитину набагато раніше, ніж зараз – в середньому у віці від 20 до 25 років. На цьому тлі жінки, що народжують первістка після 30 років, мимоволі виділялися із загального ряду пацієнток і звертали на себе пильнішу увагу лікарів.

У радянському акушерстві дійсно вважалося, що оптимальний з точки зору здоров’я жінки період для планування першої вагітності – з 18 до 25 років. Логіка цієї думки зводилася до того, що в цьому віці в більшості випадків менше хронічних захворювань, та й гормональний фон, від якого, безумовно, багато в чому залежить перебіг вагітності та пологів, знаходиться в найбільш сприятливому стані. Однак очевидно, що ніякої магії в цифрі 25 немає: ніяких порушень або кардинальних змін в статевій сфері жінки в цьому віці не відбувається.

Нормально виносити і благополучно народити дитину прекрасно можна і в 25, і в 30 років, і навіть набагато пізніше – для цього важливо дбати про своє здоров’я, вести правильний спосіб життя і не нехтувати медичними обстеженнями та рекомендаціями лікарів. Сьогодні лікарі змушені пояснювати своїм пацієнткам, котрі переживають через те, що «не встигли» народити до 25 років: після цього віку в їх організмі не відбулося жодних принципових змін, вони як і раніше молоді, здорові і здатні до народження здорових дітей. Так що не прагніть за будь-яку ціну випередити цю дату – є набагато важливіші критерії, які варто враховувати при планування вагітності!

Рання вагітність

Ця помилка схожа попередню, але відрізняється більшою радикальністю – автори міфу переконані, що народжувати треба ще в юності, оскільки у зовсім молоденької і здорової мами проблем з вагітністю та пологами точно бути не може. Насправді це зовсім не так: дуже рання вагітність (до 18 років) приховує в собі не менше, а часом – і більше небезпек, ніж «вікова». Причин тому багато: це і не усталений гормональний фон юної дівчини, і нервова система, недостатньо зріла для регуляції таких складних процесів, як виношування і народження дитини, і занадто активний обмін речовин, і незакінчене формування організму в цілому.

Перша менструація з’являється в середньому від 12 до 15 років, однак це перетворення дівчинки в дівчину зовсім не означає, що вона вже готова до материнства. По суті, в цьому віці дівчина є підлітком, в організмі якої поступово відбуваються зміни, пов’язані з дорослішанням. Як відомо, зміни – найменш вдалий час для випробувань, і вагітність в пубертатному віці, на жаль, не є винятком з цього правила. За статистикою, протягом вагітності, що настала у віці 16-17 років, фіксується найбільша кількість ускладнень. Основний відсоток припадає на загрозу переривання вагітності; це пов’язано з недостатнім виробленням в юному віці прогестерону – головного гормону, необхідного для виношування вагітності. В юному віці вагітність набагато частіше закінчується передчасними (до 37 тижнів) пологами. Виною тому патологічно високий тонус матки внаслідок незрілості нервової системи і гормонального фону юнки.

Важче переносять навантаження, пов’язане з настанням вагітності, і інші органи і системи занадто молодої мами: рання вагітність частіше ускладнюється гестозами і гепатозами – токсикозами з порушенням функції нирок і печінки. При ранній вагітності зафіксовано найбільше число гіпотрофії плода. Таким терміном позначається недостатня вага новонародженого (менше 2500 г) внаслідок порушення плацентарного кровообігу в період вагітності. Причина недостатнього кровопостачання плоду знову-таки пов’язана з надмірним для юного віку навантаженням на серцево-судинну систему, і чималу роль в цьому відіграють великі витрати обміну речовин на триваюче зростання власного організму матері. Так що дуже поспішати з плануванням вагітності не слід – все має бути своєчасним!

foto_poradnyca _11.08.2014-01

Вагітність після 30

Вважалося, що вагітність після 30 завжди протікає з ускладненнями. Ця поширена думка насправді теж є помилкою – між віком майбутньої мами і перебігом вагітності не існує прямої залежності. Не можна заперечувати, що з віком збільшується ризик розвитку безпліддя, генетичних порушень при зачатті, формування хронічних захворювань у матері. Всі ці фактори можуть негативно впливати на перебіг вагітності та розвиток плода. Однак необхідно чітко розуміти, що такі патології вагітності пов’язані не стільки з віком, скільки зі станом здоров’я майбутньої мами.

В даний час в мегаполісах спостерігається значне збільшення віку першородящих: середній вік жінки, яка народжує первістка, змістився до 28-33 рокам. Це обумовлено змінами в суспільному укладі життя, які не можуть не впливати і на біологічний вік дорослішання жінки. Сучасні молоді дівчата довше вчаться, пізніше вступають у самостійне життя, будують кар’єру і одружуються, ніж їхні мами і бабусі. Зниження фізичних навантажень на тлі підвищення комфортності життя принесло несподівані плоди в фізіології сучасної жінки: разом з збільшенням тривалості життя до XXI століття сильно змінився і вік жінки, яка народжує першу дитину. При цьому відсоток ускладнень перебігу вагітності не збільшився порівняно із статистикою 20-30-річної давності, коли перші пологи частіше припадали на вік 20-25 років. На сьогодні результати клінічних та статистичних досліджень в області демографії показали: благополучний перебіг і результат вагітності залежать від стану здоров’я і способу життя майбутніх батьків, рівня медичного обслуговування та екології. Паспортний вік в цьому питанні знаходиться на самому останньому місці.

Додати коментар