додому Вагітність і діти

Алергія під час вагітності: лікуємо без наслідків

Під час вагітності кожна жінка стикається з сюрпризами, які пов’язані або зі станом здоров’я, або з діяльністю внутрішніх органів. Деякі з цих сюрпризів приємні, наприклад, зміцнення волосся і нігтів. А деякі не дуже. Одним з неприємних сюрпризів, з яким може зіткнутися майбутня мама — це алергія. Вперше вона може виникнути саме під час вагітності, навіть якщо раніше ви не помічали за собою такої недуги.

02-01-15-foto-770x560-1

Чому виникає алергія

Алергія — це нестандартна реакція імунної системи на зовнішні чинники. Імунна система вагітної працює абсолютно не так, як у жінки, яка не виношує малюка. В результаті чого реакцію організму на звичні мандарини або пилок неможливо передбачити. Алергія під час вагітності може виникнути, як у дівчат у віці від 18 до 25, так і жінок старшого віку. Звичайно, ймовірність алергічних реакцій після 35 років підвищується.

У перші 12-14 тижнів вагітності алергія може бути реакцією на плід, як токсикоз, наприклад. Вона проходить сама собою, коли організм звикає до свого стану. Також імунітет може негативно відреагувати на тварин, пил, їжу, сигаретний дим, косметику, хімічні препарати. Через таку підвищену чутливість організму, варто уважніше ставитися до того, що їсте, і що знаходиться навколо вас.

Також алергія може загостритися у алергіків зі стажем. Якщо ви раніше страждали алергічними реакціями, то вже при плануванні вагітності варто звернутися до фахівця. Вам призначать курс лікування, який знизить загострення захворювання до мінімуму під час виношування малюка. Також хороша новина в тому, що при вагітності в організмі жінки виробляється більше кортизолу. Це протиалергенний гормон, який знижує тяжкість перебігу недуги або навіть зводить її нанівець.

Симптоми алергії

Симптоматика алергії при виношуванні малюка мало відрізняється від ознак у невагітної жінки. Це може бути раптовий набряк горла чи слизової носа. У жінки раптово можуть почати сльозитися очі, вона починає чхати часто і без зупинки. Поширеним проявом є сильний кашель. Нерідко при алергії з’являється висип.

Залежно від симптомів, ступінь тяжкості цього захворювання можна розділити на 2 групи:

  1. легка (нежить, кон’юнктивіт, локальна кропив’янка);
  2. важка (загальна кропив’янка, набряк Квінке, анафілактичний шок).

Реакції організму, які відносяться до тяжких проявів алергії, небезпечні тим, що вони виникають зовсім раптово і протікають важко для організму вагітної. Така ситуація вимагає реанімаційних заходів.

Найнебезпечніший прояв з усіх перерахованих вище — анафілактичний шок. Реакція виникає моментально на який-небудь препарат або маніпуляцію з організмом вагітної, навіть укус комахи може призвести до летального результату. На порятунок життя матері і малюка тут від 2 до 30 хвилин. Але на щастя такі випадки зустрічаються один на мільйон.

Набряк Квінке характеризується напуханням слизових, шкірних покривів і підшкірної клітковини. Області, які найбільш схильні до небезпеки — лоб, губи, повіки, щоки. Часто виникають набряки в області стоп і кистей. Якщо спостерігається набряк слизової травного тракту, то можуть бути сильні болі в шлунку, нудота і блювота.

Будь-який з випадків вимагає консультації з алергологом. Тільки фахівець здатний оцінити ступінь тяжкості вашого захворювання і призначити лікування залежно від симптомів, вашого загального стану і переносимості препаратів.

Як захворювання впливає на вагітність і малюка

Будь-яка зміна в організмі вагітна жінка переносить з побоюванням і великою кількістю питань. Особливо, якщо це перша вагітність. Якщо при виникненні алергії раніше, ми могли просто піти в аптеку і придбати будь-які ліки, то тепер в першу чергу варто подумати про те, як воно вплине на плід. Пам’ятайте, ліки від алергії під час вагітності повинен підбирати тільки лікар.

Сама алергія не має ніякого впливу на плід. Алергени (збудники захворювання) не здатні проникнути через плаценту. Їх вплив проявляється тільки тим, що у дитини може в майбутньому, вже після народження, початися негативна реакція на ті речовини, від яких потерпала мама при вагітності. Тобто алергія — це захворювання, яке може передасться у спадок. Але це не 100% гарантія того, що малюк буде аллергиком. У нього можуть взяти верх татові гени.

А ось результати нашого самолікування можуть бути плачевними. Багато ліків здатні викликати вади розвитку нервової системи, серця. Також при прийомі неправильних ліків може порушуватися кровотік між матір’ю і дитиною. А це основне джерело життєдіяльності малюка. Може виникнути нестача поживних речовин або кисню.

Також негативні наслідки від алергії під час вагітності можуть виникнути, якщо вона призводить до ускладнень загального стану здоров’я матері. Якщо вона призводить до розвитку бронхіальної астми, анафілактичного шоку, то це утруднює дихання. А недолік кисню може привести до гіпоксії плода. І, звичайно, дискомфорт при нежиті, кашель, сльозотеча, втома також негативно впливають на малюка. Якщо мамі нездужає, то малюк це відчуває.

02-01-15-foto-770x513-1

Як діагностують і лікують алергію у вагітних жінок

На думку фахівців алергія — це хвороба цивілізації. Близько 25% населення сьогодні страждають цим захворюванням. А якщо говорити про вагітних, то 45% жінок в цікавому положенні скаржаться на алергічні реакції. При постановці на облік в жіночій консультації з вами завжди проводять бесіду для виявлення рівня ризику та ймовірності виникнення алергії протягом всіх 9 місяців виношування дитини.

У більшості випадків алергію визначають після огляду і при наявності характерних симптомів. При наявності симптоматики лікар зазвичай задає питання, які допомагають визначити подразник. Далі вже призначають аналізи і лікування.

Якщо необхідно визначити реакцію на якусь речовину без наявності явних ознак, то можуть провести шкірну пробу. Для цього під шкіру водять невелика кількість алергенної речовини. Якщо протягом півгодини реакції на нього немає, значить, організм не буде негативно реагувати на нього.

Вилікувати алергію практично неможливо, головне, впоратися з її симптомами. Більшість випадків виключення подразника з оточення вагітної закінчуються зникненням алергічної реакції. Таким чином, під час вагітності, перше, що потрібно зробити при алергії — уникати контакту з алергенами.

Вибір препаратів від алергії під час вагітності проводиться особливо ретельно. Основна їх мета швидко, але нешкідливо для плоду, позбавити майбутню маму від симптомів. Відомий цілий ряд ліків, які можуть полегшити ознаки недуги і не надати негативного впливу на плід, але їх призначенням повинен займатися тільки лікар.

Досить частою реакцією на яку-небудь речовину може стати шкірний висип. У вагітних він частіше з’являється на животі. Небезпечний він тим, що висипання можуть свербіти, набухати і лопатися. А це вже ризик занесення інфекції. У такому випадку лікар може призначити мазь для зняття свербіння та інших проявів. Однак засоби для зовнішнього застосування можуть мати негативний вплив на малюка не менше, ніж таблетки і сиропи, тому не можна підбирати їх самостійно.

Чинники, що викликають алергію

Вагітність — це нове життя вашого організму. Він повністю перебудовує свою роботу під потреби малюка, який росте і розвивається всередині. Його реакція навіть на ваш улюблений светр може стати найбільш неймовірною.

Під час вагітності варто бути обережною з харчуванням, одягом, косметикою, хімічними засобами, якими прибираєте приміщення. Навіть навколишнє середовище може стати причиною алергії.

З продуктів харчування алергію під час вагітності можуть викликати цитрусові, шоколад, екзотичні фрукти і овочі, які ви пробуєте перший раз, деякі види риби. Краще не випробовувати долю і не включати в свій раціон нічого нового, поки носите і годуєте малюка.

Якщо говорити про тварин, то шерсть кішок і собак, пташиний пух теж можуть стати збудниками захворювання. Якщо у вас є домашній улюбленець, то краще на період вагітності віддати його друзям або родичам.

Сильні стреси, переживання, хімічна промисловість і металургія у вашій місцевості — це перші джерела розвитку алергії на шкідливі прояви навколишнього середовища. І ще маленькі, але небезпечні комахи можуть призвести до алергії. Часто укус бджоли, який раніше був для вас нешкідливим, може викликати сильну пухлина на місці укусу, підвищення температури і навіть анафілактичний шок.

Під час вагітності багато жінок (особливо за наявності хронічних захворювань) приймають відразу кілька ліків. Іноді це необхідність, а іноді просте бажання вагітної. Плюс до всього обов’язковими є вітаміни та інші добавки, яких потребує організм. Часто саме ці медикаменти стають причиною розвитку алергії.

Профілактика

Уникнути якого-небудь захворювання завжди можна. Звичайно, ніхто вам не дасть повної гарантії того, що, дотримуючись деякі запобіжні заходи, ви ніколи не захворієте. Але знизити ймовірність це можливо. Для цього вам варто:

  • Відмовитися від усіх шкідливих звичок. Особливо це стосується куріння. Крім алергії воно негативно впливає на розвиток легенів дитини і може призвести до затримки внутрішньоутробного розвитку. Часто діти курящих мам страждають бронхіальною астмою, пневмонією;
  • Проводити вологе прибирання приміщення кожен день. Раз на тиждень вибивайте доріжки, подушки, ковдри. Можна навіть, як тварин, прибрати на час з будинку штори, килими. Вони збирають багато пилу, а, кліщі, що живуть в ній, — це перше джерело алергії;
  • Звести до мінімуму контакт з усіма тваринами. Це стосується, як домашніх, так і диких;
  • Не експериментуйте з харчуванням. Їжте те, на що ви вже знаєте реакцію організму. Менше цитрусових. Вибирайте те, що буде корисно, але не алергенами. Наприклад, віддайте перевагу ківі, а не лимону або апельсину. У ківі більше вітаміну С, але менше ймовірність, що він викличе алергічну реакцію.

Що ж стосується профілактики алергії у новонародженого, то кращого засобу, ніж грудне молоко не знайти. Мамине молоко — це джерело речовин, які допомагають впоратися з алергенами. Навіть якщо під час вагітності у вас була алергія, тепер у вас є до неї антитіла, і ви можете передати їх дитині.

Таким чином, при будь-яких проявах алергії варто відразу звертатися до лікаря. Якщо ви не знаєте, до якого саме або де у вас в місті він приймає, зверніться за консультацією до гінеколога. Навіть якщо раніше ви вдало лікували алергію самостійно, не приймайте ваші старі ліки. Тепер потрібно думати не тільки про боротьбу з симптомами, а й про вплив ліків на плід і наслідки алергії.

Будь недугу можна побороти, якщо робити це правильно, проконсультувавшись з лікарем. Профілактика алергії також може допомогти вам не страждати цим захворюванням всі 9 місяців. Якщо ви алергік зі стажем, то правильна поведінка, харчування і спосіб життя під час вагітності можуть призвести до того, що саме вона стане вашим ліками від алергії. Знайте, що якщо полегшення алергічних реакцій відбувалося при одній вагітності, то і при подальших буде теж саме.

Думайте про своє здоров’я і здоров’я малюка. Не ризикуйте майбутнім маленького чоловічка.

Алергія у майбутньої мами на домашніх тварин — відео