додому Вагітність і діти

Підтікання вод: проблема, що вимагає негайного вирішення

Період очікування малюка — трепетний, що вимагає обережного поводження процес. Майбутня матуся, дізнавшись про своє цікаве положення, щосили намагається, щоб її дитинка народилася здоровою, тому уважно стежить за своїм станом.

І це правильно — регулярне спостереження у гінеколога дозволить вчасно виявити таке порушення під час вагітності, як підтікання навколоплідних вод — патологію, яка може призвести до серйозних ускладнень в пологах. Давайте досконально розберемося в цьому питанні.

02-01-15-foto-770x481-1

Особливість патології

Всім відомо, що амніотична рідина відіграє виняткову роль у життєдіяльності ембріона — вона захищає плід від інфекцій, виконує живильну функцію, знижує тиск на стінки матки і, як наслідок, полегшує майбутній матері процес виношування. Обсяг навколоплідних вод збільшується у міру зростання малюка в утробі. Витік амніотичної рідини є наслідком стоншування і мікротріщин стінок плодового міхура.

Найбільша небезпека полягає в тому, що перші симптоми підтікання вод на ранніх термінах можуть прийняті за банальне нетримання сечі. Або ж амніотична рідина, що виділяється в мікроскопічних дозах, попросту змішається з іншими виділеннями. На жаль, на першому триместрі навіть лікар може пропустити початкові симптоми.

На жаль, якщо таке трапилося, то в 90% випадків доводиться робити аборт.

Якщо ж ознаки підтікання вод проявилися безпосередньо за пару тижнів до пологів, не помітити їх украй складно, адже в той момент з піхви виливається не менше 500 мл амніотичної рідини, що володіє характерним «ароматом». Після цього зазвичай починаються перейми.

Щоб не пропустити тривожний сигнал, необхідно носити просту, бажано світлу, бавовняну білизну і підкладати щоденну білу прокладку. Саме на цьому тлі найпростіше побачити мокру плямочку, яка, як правило, на ранніх стадіях не має ні кольору, ні запаху. Якщо цього вам здасться мало, можна здати мазок на момент присутності елементів навколоплідних вод. Якщо ви виявляєте подібний симптом не перший раз, затягувати з візитом до гінеколога не варто.

Щоб самостійно визначити підтікання вод, під час вагітності, варто скористатися спеціальним нітразіновим тестом. Він показує РН піхви — там кислотне середовище, а у амніотичної рідини вона слаболужна. Взаємодія цих двох компонентів в результаті утворює нейтральне середовище.

Лікар може взяти у вас мазок на мікроскопію, яка визначить, чи присутні в порожнині матки кристалики навколоплідних вод. До того ж, симптомом підтікання вод при вагітності є наявність у сечі протеїну-1 і а-мікроглобулліна-1, що містяться лише в амніотичній рідині.

Тест і мазок не завжди відображають правдиву картину, так як їх показники залежать від реакції на сечу, сперму, а також від часу, що пройшов з моменту розриву плодової оболонки. Аналізи дадуть більш достовірний результат, так як не реагують на інші виділення з піхви.

Шукаємо причину

Перш ніж вирішувати проблему, необхідно з’ясувати, звідки у неї «ноги ростуть». Це зробити не так-то просто, особливо при мінімальному підтіканнії навколоплідних вод. Але все ж сучасна гінекологія виділила кілька причин, що найбільш часто зустрічаються:

  1. Інфекційне захворювання статевих органів майбутньої матері, характерне для недоношеної вагітності. У подібному випадку шийка матки стрімко дозріває, що призводить до виділення ферментів, що розшарюють плаценту і розм’якшують плодову оболонку. Така ситуація загрожує гіпоксією плода в пологах і рясним маточним крововиливом;
  2. Неправильне передлежання плода і занадто вузький таз породіллі. Підтікання амніотичної рідини в даному випадку, може проявитися в першому періоді пологів, що характеризується вкрай повільним розкриттям матки;
  3. Розрив плодових оболонок і підтікання вод також відбувається на тлі шєєчної недостатності, на яку страждає близько чверті всіх вагітних на останньому триместрі. Така патологія призводить до випинання плодового міхура, через що він стає надзвичайно вразливим. Віруси, що проникають в амніотичну рідину здатні спровокувати розрив оболонок при найменшому фізіологічному впливі;
  4. Шкідливі звички та хронічні захворювання у вагітної жінки призводять до підтікання навколоплідних вод. У групі ризику: дами, які зловживають алкоголем і сигаретами, які страждають недокрів’ям, дистрофією, захворюваннями сполучної тканини;
  5. При виношуванні двох і більше дітей, а також аномалії розвитку матки. До останніх належить укорочена матка, істміко-цервікальна недостатність і наявність маткової перегородки.

До частих причин підтікання амніотичної рідини також відносять кольпіт, ендоцервіцит, наявність пухлин (навіть доброякісних) на тілі матки. До того ж, якщо були застосовані інвазивні методи пренатальної діагностики, тобто, у вагітної брали навколоплідні води на аналіз або робили біопсію ворсин хоріона.

Лікування підтікання вод

Говорячи про лікування підтікання вод під час вагітності, не можна описати якусь конкретну терапію або перерахувати спеціальні ліки. Скоріше, існує особлива лікарська стратегія, спрямована на купірування проблеми і утримання її в рамках безпеки, а не на повне усунення. Важливу роль тут відіграє той факт, скільки часу пройшло з моменту розриву плодової оболонки. Якщо, так званий, безводний період триває не більше 6 годин, вагітній призначають антибіотики, щоб попередити зараження плода.

Якщо підтікання амніотичної рідини сталося на великому терміні, це може означати, що пологи вже не за горами. Якщо пологи не почалися через 3 години, акушер почне стимуляцію, попередньо створивши гормональний фон для дозрівання шийки матки. Найчастіше, роблять позаплановий кесарів розтин.

При недоношеній вагітності, лікар застосовує вичікувальну тактику, так як кожен додатковий день грає величезну роль в життєздатності плода. В цей час жінка повинна перебувати під наглядом медиків і дотримуватися постільного режиму.

Щоб попередити підтікання навколоплідних вод рекомендують проводити антисептичну обробку статевих шляхів, а також інших слизових оболонок, в цілях профілактики і знищення інфекції.

Майбутня матуся повинна розуміти, що при підтіканні амніотичної рідини, вона практично нічого не зможе зробити. Тому необхідно робити все, щоб цього не сталося. Не соромтеся наполягти на якому-небудь аналізі, якщо власний стан викликає у вас тривогу. Адже здоров’я вашого малюка в ваших руках.