додому Краса і здоров'я

Як відновити мікрофлору кишечника після антибіотиків

Поряд з лікувальними властивостями, антибактеріальні препарати мають і  негативну дію на організм людини. При тривалому прийомі цих ліків гинуть не тільки збудники захворювань, але і корисні бактерії, що мешкають в травному тракті. Тому питання, як відновити мікрофлору кишечника після антибіотиків, — одине з найбільш актуальних в сучасній медицині.

відновлення мікрофлори кишечника

Що відбувається під час прийому антибіотиків

У нормі в кишечнику людини проживає до 500 видів різних мікроорганізмів. Велика частина з них представлена ??біфідо- і лактобактеріями (приблизно 94% і 5% відповідно), менша — кишковою паличкою і всілякою умовно-патогенною «живністю» (дріжджоподібними грибами, енетрококами). Загальна маса біоценозу у середнього дорослого пацієнта досягає 3-4 кг.

Потрапляючи в  кишечник, антибіотики діють подібно до хімічної бомби. Без розбору вони завдають удар і по чужих, і за своїми бактеріях. В результаті практично стерильний травний тракт перестає правильно функціонувати. Чисельність мікрофлори з часом відновлюється, але при цьому змінюється баланс між її корисними і шкідливими представниками. Через брак біфідо- і лактобактерій виникають проблеми з травленням і засвоєнням вітамінів.

Цей стан носить назву «дисбактеріоз» і проявляється такими симптомами, як:

 • бурчання в животі після кожного прийому їжі,
 • болі і неприємні відчуття в кишечнику,
 • відчуття важкості після їжі,
 • нестійкі випорожнення,
 • млявість, підвищена стомлюваність,
 • зниження тонусу шкіри,
 • випадання волосся,
 • шкірне висипання.

На ранніх етапах патології всі ці ознаки виражені слабо. І лише, коли процес заходить досить далеко, вони розквітають пишним цвітом.

Дізнайся більше:

Пробіотики і пребіотики — труднощі вибору

Для корекції порушеної рівноваги в кишечнику застосовуються два види лікарських препаратів:

 • Пробіотики (вони ж еубіотики — Лактобактерин, Біфідумбактерин, Лінекс, Споробактерин). Складаються з лакто-, біфідобактерій і кишкової палички або їх сумішей, вирощених на штучних поживних середовищах.
 • Пребіотики (Лактофільтрум, Прелакс, Лактусан, Хілак Форте). До їх складу входять рослинні волокна (пектини, целюлоза) і олігосахариди, які фактично служать «їжею» для власних мікроорганізмів.

У кожної з цих груп свої плюси і мінуси. Наприклад, пробіотики на перший погляд ідеальні для швидкого заселення травного тракту корисними бактеріями. Але проблема в тому, що вони мають низьку ефективність.

Для одних  препаратів (головним чином порошкових форм) згубною виявляється кислота  шлункового соку. Інші, укладені в кислотостійкі капсули, руйнуються під дією лугів кишкового тракту. В результаті на слизових пацієнта затримується 1-2% від прийнятої дози бактерій. Тому, щоб досягти бажаних результатів, приймати пробіотики потрібно тривало — не менше двох місяців. А перед початком прийому бажано здати аналізи, які допоможуть встановити дефіцит конкретних мікроорганізмів і правильно підібрати препарат.

Пребіотики застосовуються в медичній практиці відносно недавно і, у порівнянні з конкурентами, дають більш швидкий результат. Вдаючи із себе «підгодівлю» для корисної флори, вони сприяють зростанню її чисельності. Ефект відзначається вже до другого тижня використання і зберігається протягом тривалого часу. Але є одне але. При важких формах дисбактеріозів, коли «ростити» в кишечнику просто нічого, їх прийом безглуздий. У таких випадках лікарі рекомендують починати лікування з еубіотиків, а далі приймати одночасно обидва видів препаратів.

Залежно від симптомів, можуть бути використані й інші групи ліків:

 • Кишкові антисептики на основі мікроорганізмів (Ентерол) або синтетичних антибактеріальних засобів (Ентерофурил). Вони пригнічують активність патогенних бактерій, що викликають діарею.
 • Імуномодулятори та вітамінно-мінеральні комплекси. Призначені для підвищення захисних сил організму, усунення млявості, боротьби з розвиваються авітамінозом.

Оптимальний комплекс препаратів повинен підбиратися лікарем з урахуванням того, який курс антибіотикотерапії був пройдений пацієнтом і яке його самопочуття на даний момент.

Харчування в допомогу кишечнику

Під час і після прийому антибіотиків рекомендується дотримуватися раціону, багатого кисло-молочними і рослинними продуктами,які містять біфідо-і лактобактерії. У рослинній їжі присутні клітковина і пектини, які стимулюють роботу кишечника і підгодовують його нормофлору.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут