додому Дім і затишок

Як правильно вибрати зубну пасту?

2467

Як часто нас дратує телевізійна реклама? А якщо рекламуються  повсякденні товари, про яких ми і самі все прекрасно знаємо? Але питання в тому, чи ми маємо достатньо знань про, здавалося б, прості і звичні предмети реклами, наприклад, про зубну пасту. Що знає про зубну пасту звичайна середньостатистична людина?

Безумовно, всім відомо, що зубна паста повинна використовуватися щодня, причому двічі в день. Але чи всі це роблять? І скільки людей купують зубну пасту, орієнтуючись тільки на ціну, безпідставно вважаючи, що особливої різниці між зубними пастами не існує?

Однак різниця є, і ця різниця досить суттєва, тому неправильно обрана зубна паста може завдати зубам дуже серйозної шкоди. І навпаки, правильно підібрана зубна паста здатна вирішити чимало проблем зі здоров’ям зубів і всієї ротової порожнини.
09-11-14-foto-600x356-1

Чому важливо зберегти зуби здоровими?

Здорові зуби – це невід’ємна умова бездоганного зовнішнього вигляду і доброго здоров’я всього організму, адже добре відомо, що стан здоров’я і зовнішність дуже тісно пов’язані.
Призначення зубів в людському організмі – пережовувати (тобто подрібнювати) їжу, яка потім потрапляє в шлунково-кишковий тракт для подальшого процесу перетравлювання, і якість роботи шлунково-кишкового тракту багато в чому залежить саме від якісного пережовування. Крім того, добре відомо, що процеси травлення починаються вже в порожнині рота під впливом деяких ферментів, які містяться в слині.
Однак для досягнення оптимального результату слиною повинна змочуватися добре подрібнена їжа. Ось і виходить, що здорові та міцні зуби забезпечують хороше пережовування, з якого починається хороше травлення, а вже про роль травлення для здоров’я всіх систем і органів організму навіть і говорити не доводиться, оскільки саме в шлунково-кишковому тракті відбувається безліч життєво важливих процесів.
Важливі здорові і красиві зуби і для емоційного стану: людина, яка відчуває себе бездоганною, більш впевнена в собі і здатна на рішучі вчинки, вона більш товариська, більш відкрита і налаштована більш позитивно, що часто має не просто істотне, а вирішальне значення.
До речі, ще один нюанс: від здорового травлення, яке, у свою чергу, багато в чому залежить від здоров’я зубів, залежить не тільки стан внутрішніх органів, але і стан нашої «вітрини», тобто стан шкіри, волосся, нігтів.
Крім того, хто хоч раз відчував зубний біль, той абсолютно точно знає, що своєчасне відвідування стоматолога і правильний догляд за зубами – це зовсім не вигадки телевізійної реклами і не спроби стоматологів збільшити коло своєї клієнтури. Частого відвідування зуболікарського кабінету дуже сприяють сучасні рафіновані продукти, якими часто харчується сучасна людина, і неправильний або недостатній догляд за зубами і за порожниною рота.
Правильний догляд за ротовою порожниною і за зубами – це необхідність; до того ж, це дозволить заощадити чималі кошти на стоматологічні послуги, лікування багатьох органів і систем організму, в тому числі волосся і нігтів, яке при нездорових зубах далеко не так ефективно. І слід добре розуміти, що правильний догляд за зубами починається саме з правильного вибору зубної пасти.
Ось так і виходить, що і прагнення до здоров’я, і прагнення до краси призводять до необхідності забезпечити здоров’я зубів, що, в свою чергу, призводить до думки про важливість зубної пасти.
09-11-14-foto-600x400-2

Що таке зубна паста?

Часи, коли в якості зубної пасти наші далекі предки намагалися використовувати палички, то золу, то навіть розмелені дорогоцінні камені, залишилися в далекому минулому. Але сьогоднішній день пред’являє до зубних паст всі ті ж вимоги і ставить все ті ж завдання – зубна паста повинна забезпечувати чистоту і здоров’я зубів.
Сучасна зубна паста повинна якісно очищати поверхню зубів і поверхню ясен; видаляти залишки їжі та зубного нальоту з міжзубних проміжків і язику; чинити на слизову оболонку порожнини рота і на тверді тканини зубів необхідний лікувально-профілактичний вплив.
Сьогодні споживач має можливість чималого вибору зубних паст, які при застосуванні здатні надавати абсолютно різний ефект.
Увага! Лікувальний або профілактичний ефект будь-якої зубної пасти повинен бути вказаний на упаковці. Будь-який ефект зубної пасти залежить від її складових.
Що ж являє собою сучасна зубна паста? Будь-яка зубна паста – це дуже складний комплекс різних складових, серед яких обов’язково присутні абразивні і піноутворюючі речовини, зволожуючі і сполучні засоби, поверхнево-активні елементи, лікувально-профілактичні компоненти, смакові наповнювачі, вода і консерванти, завдяки яким зубна паста може зберігатися.
Якщо розглядати зубну пасту з точки зору її фізичного складу, то кожна зубна паста – це суспензія, в якій дисперсна фаза представлена абразивними речовинами, структуроутворювачами та іншими наповнювачами, які не здатні розчинитися в дисперсному середовищі.
Дисперсне середовище в даному випадку являє собою гель, до складу якого входять багато компонентів, і серед них значне місце займають поверхнево-активні, а також біологічно активні речовини. Роль дисперсної фази – забезпечити механічну і хімічну обробку поверхні зубів. Завдання дисперсного середовища – забезпечити транспортування і доставку активних добавок в тверді зубні тканини і слизову оболонку порожнини рота.
Яку кількість кожного компонента має бути у складі зубної пасти, залежить від того, якими властивостями повинна володіти конкретна зубна паста, для чого вона призначена, які передбачаються механізм її дії та її ефективність.

Як роблять зубну пасту?

[youtube]CNlzvMqnLos[/youtube]

Особливості різних видів зубної пасти

Зубні пасти розрізняються між собою не тільки назвою і зовнішнім виглядом упаковки.
Головна відмінність зубних паст полягає в їх призначенні. На сьогоднішній день розрізняють гігієнічні зубні пасти, лікувально-профілактичні зубні пасти (для постійного щоденного застосування і для курсу лікування), професійні зубні пасти та медичні зубні пасти.
Гігієнічні зубні пасти можуть підійти тільки власникам абсолютно безпроблемної ротової порожнини, де зуби і ясна знаходяться в бездоганному порядку, оскільки ці пасти призначені тільки для очищення поверхні зубів і для освіження порожнини рота. Ніяких додаткових функцій ці пасти не несуть жодних додаткових завдань не виконують.
Сьогодні просто гігієнічні зубні пасти випускаються переважно для дітей, оскільки практично всі дорослі змушені боротися з тими чи іншими проблемами ротової порожнини.
Лікувально-профілактичні зубні пасти мають набагато більш складний склад, чим гігієнічні пасти. Ці пасти містять речовини, які необхідні для повноцінної профілактики та  для лікування стоматологічних захворювань.
Відомо, що лікувально-профілактичні зубні пасти бувають щоденними (для щоденного використання) і курсовими.
У складі лікувально-профілактичних зубних паст, призначених для застосування кожен день, не повинно міститися дуже активних, а то і агресивних антибактеріальних складових, до яких належить і відомий триклозан, а також не повинно бути відбілюючих речовин з високою активністю (наприклад, до таких речовин відноситься перекис карбаміду).
Показник абразивності лікувально-профілактичних зубних паст не повинен перевищувати показник 100 одиниць за шкалою RDA. Дуже важливо, щоб до складу лікувально-профілактичної зубної пасти для кожного дня входили екстракти лікарських рослин, що мають антибактеріальні властивості.
Що стосується лікувально-профілактичних зубних паст, призначених для застосування визначеним курсом, то дуже важливо не нехтувати цим зазначенням і не застосовувати такі пасти постійно.
У складі лікувально-профілактичних курсових паст можуть бути досить агресивні антибактеріальні складові, які при тривалій дії можуть стати причиною дисбактеріозу порожнини рота. Серед агресивних антибактеріальних складових особливо відомі триклозан, хлоргексидин, гекситидин, які категорично не підходять для постійного застосування, а призначаються тільки курсами для боротьби з певною проблемою.
09-11-14-foto-600x774-3
Також для постійного застосування не підходять курсові лікувально-профілактичні зубні пасти, у яких показник абразивності за шкалою RDA перевищує сто одиниць, оскільки постійне застосування таких зубних паст стає причиною руйнування зубної емалі і провокує підвищену чутливість зубів.
Увага! Лікувально-профілактичні зубні пасти для курсового застосування повинен призначати лікар-стоматолог, точно визначаючи тривалість курсу і контролюючи його результати.
Професійні зубні пасти  призначені тільки для професійного використання, тобто використовувати такі пасти може тільки лікар-стоматолог для досягнення певних цілей при лікуванні або при процедури професійної гігієни порожнини рота, наприклад, при поліруванні зубів після деяких стоматологічних маніпуляцій або при здійсненні професійної чистки зубів, при якій використовуються і спеціальні пасти, і спеціальне обладнання.
Професійна чиста зубів проводиться за показаннями не частіше ніж раз у півроку, але найчастіше ця процедура проводиться ще рідше.
З приводу медичних зубних паст можна сказати тільки те, що такі пасти проходять всі процедури ліцензування та реєстрації і перед продажем неодмінно повинні отримати необхідну ліцензію для застосування, оскільки відносяться до лікарських засобів.
Будь-яку медичну зубну пасту обов’язково повинен призначати тільки лікар, який має спостерігати за ходом лікування. Тривалість необхідного курсу лікування за допомогою медичних зубних паст визначається тільки лікарем-стоматологом.
Увага! Як і будь-який лікарський засіб, медичні зубні пасти мають певні протипоказання, які неодмінно слід брати до уваги.

Найважливіші компоненти зубної пасти

Будь-яка зубна паста незалежно від призначення повинна відповідати декільком вимогам.
  1. По-перше, будь-яка зубна паста повинна бути абсолютно нешкідливою для здоров’я (звичайно, тільки за умови її правильного застосування, що особливо стосується курсових лікувально-профілактичних паст і паст медичних).
  2. По-друге, зубна паста ні в якому разі не повинна надавати ні найменшого дратівної дії, особливо на слизову оболонку порожнини рота.
  3. По-третє, зубна паста не повинна мати неприємний запах (безумовно, запах можна вважати справою переваг, проте і в цій сфері існують певні норми і показники).
  4. Крім того, зубна паста повинна володіти певними властивостями, які дозволять їй зберігатися у відкритому вигляді протягом досить тривалого часу, беручи під увагу і високу вологість і можливість температурних перепадів у ванній кімнаті.
Щоб забезпечити всі необхідні якості, при виготовленні сучасних зубних паст використовуються різні компоненти.
Обов’язковий компонент будь-якої зубної пасти – це вода.  Саме у воді містяться всі компоненти (точніше, їх найдрібніші частинки), які входять у зубну пасту, і саме вода пов’язує всі складові  речовини, яку споживач отримує в результаті.
Абсолютно незаперечно, що якість води, яка використовується при виготовленні зубної пасти, має найважливіше значення – вода не повинна мати абсолютно ніяких фізичних або хімічних домішок. Саме тому для виготовлення зубної пасти використовується тільки дистильована вода.
Ще один обов’язковий компонент будь-якої зубної пасти – абразивні речовини, які у складі пасти виконують кілька функцій. По-перше, саме абразивні речовини дозволяють очистити поверхню зуба від будь-яких нальотів і відполірувати зубну поверхню. По-друге, саме ці речовини стають тими наповнювачами, які забезпечують в’язку консистенцію зубної пасти.
До складу зубних паст різного призначення входять різні абразиви: зубні пасти для дітей містять тільки м’які абразивні речовини, оскільки зубна емаль дитячих зубів теж дуже м’яка. Зубні пасти, призначені для підлітків, у яких зуби вже помінялися на постійні, і пасти для дорослих містять речовини з середньою абразивною здатністю.
При виробництві сучасної зубної пасти необхідні так звані зв’язуюючі гелеутворюючі агенти, які здатні забезпечити однорідну консистенцію зубної пасти – дуже важливо, щоб всі речовини в складі зубної пасти були розташовані рівномірно і щоб в зубній пасті не було грудок: однорідність для зубної пати може бути однією з найважливіших характеристик.
Один з обов’язкових компонентів зубної пасти – детергенти, тобто піноутворювачі. Як випливає з назви, детергенти потрібні для утворення піни, яка повинна з’являтися кожного разу при використанні зубної пасти. Піна потрібна для того, щоб складові (компоненти) зубної пасти під час процедури чищення зубів розподілялися по зубної поверхні рівномірно.
Дуже важливі в складі зубної пасти так звані речовини-зволожувачі, завдяки яким зубна паста може зберігати пластичність і не пересихати протягом тривалого часу. Також саме ці речовини забезпечують тиксотропність зубної пасти, тобто здатність ставати менш в’язкою при механічному впливі (зубна паста стає більш рідкою, коли її розтирають зубною щіткою).
Безумовно, дуже важливі у складі зубної пасти та речовини-буфери, або буферні речовини, тому що саме вони забезпечують підтримання належного кислотно-лужної рівноваги (рН) зубної пасти.
Певний запах зубної пасти забезпечується застосуванням у рецептурі віддушки – натуральних компонентів, таких як ванілін, ментол або різні ефірні масла, або синтетичних ароматизаторів.
Як правило, сучасні зубні пасти бувають досить приємними на смак. Для забезпечення приємного (або прийнятного) смакового ефекту найчастіше при виробництві зубної пасти використовуються різні смакові добавки, і найчастіше це цукрозамінники.
При виробництві зубної пасти дуже важливо забезпечити мікробіологічну чистоту кінцевого продукту. Для забезпечення необхідної мікробіологічної чистоти готового продукту, тобто для відсутності будь-яких мікроорганізмів, використовуються спеціальні антисептики-консерванти, які виконують дві функції одночасно – функцію антисептика і функцію консерванту.
Профілактичні та лікувальні властивості зубних паст можуть бути забезпечені наявністю у складі кінцевого продукту біологічно активних речовин, які у кожному випадку підбираються окремо у відповідності з заданими параметрами конкретної зубної пасти.
Обов’язковою складовою сучасних зубних паст вважаються ферменти – саме ці речовини здатні зруйнувати зубний наліт (органічна речовина), при цьому не пошкоджуючи зубні тканини. Ферменти у складі зубної пасти роблять чистку зубів більш продуктивною і якісною.
Важливою частиною рецептури зубних паст можуть вважатися антибактеріальні компоненти, які допомагають подолати запальні процеси ясен, попередити утворення зубного нальоту, який часто з’являється в результаті життєдіяльності різних мікроорганізмів.
Часто до складу зубних паст вводять різні мінеральні солі. Мінеральні солі в складі зубних паст виконують безліч різних функцій, в тому числі не дають утворитися м’якому зубному каменю, покращують кровообіг ясен, розчиняють накопичилася в міжзубних проміжках слиз, створюють умови, які необхідні для повноцінної мінералізації емалі.
Деякі зубні пасти мають у своєму складі спеціальні сполуки, які знижують чутливість твердих тканин зубів. Такі зубні пасти добре зарекомендували себе у багатьох випадках, в тому числі коли емаль зубів дуже чутлива до температурних перепадів (реакція на гаряче і холодне), при парадонтозі, а також коли шийки зубів оголені і тому дуже чутливі.

Найпопулярніші лікувально-профілактичні зубні пасти

Оскільки повністю здорова порожнину рота і повністю здорові зуби стали великою рідкістю, практично всі дорослі зупиняють свій вибір на одному з видів лікувально-профілактичних паст.
Дуже популярні протизапальні зубні пасти, які рекомендуються для щоденного застосування при кровоточивості ясен і мають у назві слово Aktive. Ці ж пасти зарекомендували себе і як ефективний засіб боротьби з неприємним запахом з рота, якщо цей запах викликаний запальними процесами ясен.
Протизапальні зубні пасти часто мають у своєму складі екстракти лікарських рослин, наприклад, екстракти шавлії, звіробою, м’яти перцевої, зеленого чаю, ялівцю, ялиці. В такому випадку в назві або на упаковці з’являється слово Fito. Пасти з позначкою Fito як не можна краще підходять для застосування кожен день. До складу таких паст як один з абразивних компонентів часто входить гідроксид алюмінію.
Якщо існує необхідність в застосуванні зубної пасти протизапальної, правильніше всього порадитися з лікарем-стоматологом. Однак сьогодні найпопулярнішими в цьому сегменті вважаються зубні пасти Lacalut Aktive, PresiDENT Active, Parodontax. Хоча в будь-якому разі слід мати на увазі, що найкраще може підійти і зовсім інша паста.
Ще одна група популярних зубних паст – протикаріозні зубні пасти, які ефективні при профілактиці карієсу. До цієї групи відносяться пасти, які містять фтор або кальцій і фтор.
Однак важливо пам’ятати і про те, що при вже існуючому карієсі застосування таких паст небажано, оскільки каріозний процес може стати прихованим, що загрожує ускладненнями. У цьому сегменті найбільш популярні зубні пасти Lacalut Fluor, Colgate Захист від карієсу, Blend-a-med Компліт 7, однак консультація стоматолога і в цьому випадку буде абсолютно зайвою.
Для людей, які страждають пародонтитом і пародонтоз, дуже корисними можуть бути так звані сольові зубні пасти, які стимулюють кровообіг у яснах і активізують обмінні процеси. І лікарі-стоматологи, і пацієнти стоматологічних клінік відзначають ефективність сольових зубних паст, однак слід брати до уваги, що смак цих паст вельми специфічний і повністю відповідає назві групи (скажімо чесно, ці пасти цілком можуть здатися досить-таки несмачними). Серед сольових зубних паст відмінно зарекомендували себе пасти «Лісовий Бальзам», «Нео-поморин», «Фіто-поморин» та інші.
Абсолютно зрозуміло, що якщо мова йде про пародонтоз або про пародонтит, то консультація стоматолога вкрай бажана.
Чималу популярність мають відбілюючі зубні пасти. Ці зубні пасти мають на упаковці позначку White. Однак слід пам’ятати, що відбілюючі пасти не дуже гуманні по відношенню до зубної емалі і при тривалому використанні можуть її пошкодити.
Крім того, повноцінне відбілювання зубів можливо тільки за допомогою професійних засобів, які можуть застосовуватися тільки лікарем-стоматологом. І, на жаль, після застосування відбілюючих паст зуби ще сильніше забарвлюються при вживанні кави, чаю, вина, шоколаду, різнокольорових ягід, фруктів і овочів, а також від впливу нікотину при палінні. Непогано зарекомендували себе відбілюючі зубні пасти Lacalut White та інші. Проте в цьому випадку дуже бажана консультація лікаря-стоматолога.
Оскільки дуже багато людей скаржаться на підвищену чутливість зубів, то чималу популярність набувають зубні пасти для чутливих зубів, які мають на упаковці слово Sensitive.
Особливість цих паст полягає в тому, що в них використовуються більш м’які абразивні частинки і так звані десенситайзери – речовини, які здатні створити на зубах найтоншу плівочку, що перешкоджає підвищенню чутливості. У цьому сегменті непогано зарекомендували себе пасти Lacalut sensitive, Sensitive Original, PresiDENT Сенситів, проте індивідуальне сприйняття може відрізнятися.
Увага! Щоб правильно вибрати необхідну лікувально-профілактичну пасту, правильніше всього порадитися з лікарем-стоматологом.

Висновки

Ще за часів Стародавнього Єгипту люди користувалися спеціальними засобами для чищення зубів. Звичайно, ні один наш сучасник не стане чистити зуби сумішшю  піску, вугілля, глини, однак зуби як і раніше потребують догляду. А якщо ви курите? А якщо любите солодке? А якщо організм відчуває нестачу необхідних для повноцінної роботи мікро – і макроелементів, наприклад, фтору?
На щастя, вибрати зубну пасту сьогодні не становить жодної проблеми – вибір величезний. Однак дуже важливо не бігти за кожною широко розрекламованої новинкою і не триматися  роками за колись зроблений вдалий вибір. Щоб зуби залишалися здоровими, а зубна паста дійсно приносила користь, слід, як і рекомендується, раз на півроку відвідувати стоматолога і консультуватися з ним з усіх питань здоров’я зубів, в тому числі і з приводу зубної пасти.