додому Дієти і харчування

Як правильно обчислити індекс маси тіла за віком?

7204

Норма ваги – це одна з основних умов підтримки здоров’я організму. Науці відомо безліч прикладів, коли надмірна або відсутність ваги провокували усілякі захворювання. Ймовірно, кожен мав можливість відчути це і на собі. Так, коли людина занадто худа, то її можуть супроводжувати такі проблеми, як нездужання, астенія, знижений тиск і т. д. Надлишок ваги часто сприяє захворювань серцево-судинної системи, нирок.

Індекс маси тіла – оптимальне співвідношення ваги, зросту і в деяких випадках, віку для ймовірної оцінки загального здоров’я організму, а також для того, щоб виробляти корекцію раціону і способу життя.

foto_poradnica_04.10.2014-01_resized

Індекс маси тіла за віком обчислюється, зокрема, за формулою розробленою французьким вченим-лікарем Полем Броком. Дана формула була розроблена приблизно дві сотні років тому, але зберігає свою актуальність до нашого часу. Вона передбачає розрахунок, який враховує стать і вік.

Щодо теорії Брока, для того, щоб дізнатися свою норму ваги до 40 років, вартує від показника росту відняти 110, після 40 – 100. При цьому обчислення ваги відбувається в кілограмах, а росту – в сантиметрах.

Ось, як це виглядає на практиці:

 • Вік – 48 років;
 • Зріст – 156 см;
 • Норма ваги: ??156 – 100 = 56 кг.

Також дуже поширеним методом стає пірахунок з урахуванням типу статури. Перед тим, як ознайомитися з формулою, варто розглянути особливості кожного з них, щоб легко можна було дізнатися, до якого типу належить кожен.

Астенічний тип. Худорлявий, ріст або занадто великий, або занадто маленький, вузька грудна клітка, плечі, довгі кінцівки, худе, видовжене обличчя. Дуже характерним для людей такого типу є блідість шкіри обличчя. Часто низький артеріальний тиск, що сприяє холодності рук і ніг.

Нормостенічний тип. Досить добре розвинена м’язова маса, міцний скелет, широкі плечі, опукла грудна клітка, кількість жиру не перевищує середні показники.

Гіперстенічний тип. Високий зріст, широкі плечі, округла грудна клітка, добре розвинені м’язи, коротка шия. В даному випадку, вагу необхідно розраховувати в грамах, а ріст в сантиметрах.

Також для розрахунку знадобляться показники для різних вікових категорій і типу статури.

15-18 років: 315 (астенік), 325 (нормостенік), 355 (гіперстенік);

19-25 років: 325 (а), 345 (н), 370 (г);

26-40 років: 5,0, 380.

Зразок обчислення норми за даним методом:

 • Вік – 26;
 • Зріст – 156;
 • Тип тіла – астенічний;

Формула ваги: ??(156 * 360) / 1000 = 56,16 (кг)

В даному випадку, показана норма ваги, яка повинна бути у людини з такими показниками.

Також можливий розрахунок ще по одній формулі, яка враховує практично всі необхідні показники: вік, вагу і ріст.

Нижче показані норми індексу для різних вікових категорій. У тому випадку, якщо результат нижче 19, то це є показником того, що у людини дефіцит маси, якщо більше 29 – явний надлишок ваги.

У віці 19-24 років індекс маси тіла повинен становити 19-24;

24-25 років – 19-25;

25-34 років – 19-25;

35-44 років – 19-26;

45-54 років – 17-27;

55-64 років – 19-28;

65 років і більше – 19-29.

Модель розрахунку:

Вік: 19 років;

Вага: 44 кг;

Зріст: 1,7 м;

Розрахунок: 44 / (1,7) 2 = 12,9 .

З прикладу видно, що показник далеко нижче норми, це означає, що даній людині варто задуматися про те, як зробити свій раціон більш калорійним і ситним.

Нижче наведений приклад для людини з надлишком ваги:

Вік: 43 року;

Вага: 96 кг;

Зріст: 1,6 м.

Індекс: 96 / (1,6) 2 = 30.

Для віку 43 роки максимально бажаний показник – 26. Даний результат говорить про те, що людині необхідно в найбільш короткий термін вжити необхідних заходів із зниження ваги і оздоровлення свого організму.

Для того, щоб нормалізувати вагу, можна звернути увагу на наступні рекомендації.

Для нарощування маси:

 1. Необхідно збільшити калорійність свого харчування. Намагатися вибирати такі продукти, які мають більший склад білків, жирів і вуглеводів.
 2. Кількість спожитої їжі в день має бути більше, ніж завжди. Прийом їжі повинен відбутися 5-6 разів на день.
 3. Дотримуватися фізичних навантажень, які допоможуть наростити не жирові відкладення, а масу м’язів.

Для зниження ваги:

 1. Звільнити раціон від жирної їжі, насиченої вуглеводами і білками; калорійність їжі повинна бути меншою, ніж завжди. Не обов’язково відразу починати голодувати, можна знижувати рівень калорій поступово.
 2. Збільшити активність організму, піддати його фізичним вправам, іншим навантаженням.
 3. Пити багато води, що дозволить швидко очистити організм від забруднень, розрідити кров, що, сприятиме оздоровленню організму.

У наш час існує багато методів обчислення даного індексу з використанням таких параметрів, як ріст і маса тіла. Але відомий той факт, що в різному віці однієї людини норма ваги змінюється. Саме тому виникла потреба розробити формулу, яка дозволить знайти свою оптимальну вагу з урахуванням вікового показника.

Отже, індекс маси тіла – це необхідний показник, який допоможе регулювати свою вагу без шкоди для здоров’я. Це дуже важливо, так як надмірна вага, так само як і недостатня маса тіла, здатні породити безліч різних захворювань.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут