додому Дім і затишок

Як вибрати розділювальну дошку

3280

Це вже без чого не можна приготувати жоден обід, так це без розділювальної дошки. Інакше на чому ж нарізати, шинкувати і кришити всі ці численні інгредієнти? До того ж якість цього предмета прямо позначається і на якості ваших страв. Ось чому при виборі розділювальної дошки так важливий серйозний підхід. Давайте розберемося, як не помилитися і підібрати для себе гідний екземпляр.

foto_poradnica_12.09.2014-06_resized

Здоровий підхід

Чим більше розділювальних дощок у вашому арсеналі, тим краще. І не потрібно себе обмежувати. Для різних продуктів заведіть окремі дошки: одну для м’яса і птиці, іншу для риби, третю для овочів і фруктів, четверту для варених продуктів, п’яту для хліба, а ще окрему дошку можна придбати для сиру. І таке різноманіття зовсім не розкіш, а запорука здоров’я та гігієни – адже в волокнах і мікрорельєфі дошки навіть після ретельного миття залишаються частинки продуктів, які вимагають термічної обробки.

Оптимальний розмір для обробної дошки – 25х40 сантиметрів при товщині 15-20 міліметрів. На маленькій буде тісно працювати, а велику дошку важко розмістити на столі.

До речі, зручно мати для різних продуктів дошки різного розміру, наприклад, для оброблення м’яса потрібен просторіший варіант, а для сиру підійде і невеликий примірник.

Найзручніша форма – прямокутна, але також популярні круглі і овальні дошки. При покупці звертайте увагу на додаткові деталі: прорізи або кільця для підвішування дошки, канавки для стоку соку. Дуже практичний набір з декількох дощок різного розміру, розміщених на спеціальній підставці.

Дошка з дерева

Дерев’яна розділювальна дошка – незмінна класика на нашій кухні. Однак дерево є найменш гігієнічним матеріалом, оскільки прекрасно вбирає запахи, з часом розбухає від впливу вологи, сильно страждає від роботи ножів, а в його тріщинах розвиваються мікроби. З іншого боку – м’якість дерев’яної поверхні дозволяє берегти кромку ножа і довше зберігати його гострим. Крім того, вони екологічні, не ковзають по поверхні стола.

foto_poradnica_12.09.2014-07_resized

Найдорожчі і недовговічні дошки виготовляють із сосни і берези. Більш міцні сорти дерева – бук, липа, акація, сосна, дуб. Вони вважаються найбільш якісними, але досить важкі й коштують недешево. Професіонали ж віддають перевагу дошкам з гевеї і бамбука – вони дуже міцні і стійкі до вологи, не схильні до розшарування, довговічні, але досить дорогі.

Дерев’яна обробна дошка не вимагає складного догляду. Мити її потрібно під гарячою водою вручну за допомогою щітки, а після відразу насухо протерти. Пару раз в тиждень можна обдавати її окропом для дезінфекції. Щоб не допустити утворення тріщин і розколів, не ставте дошку біля плити і гарячих поверхонь, не кидайте і не ударяйте її. Найкраще зберігати дерев’яні дошки не в ящику стола, а підвісивши на стіну або поставивши на полицю, щоб вони провітрювалися.

При виборі дерев’яної дошки уважно дивіться на її бічній зріз: у цільної дошки будуть видні кільця, а у склеєної – шари. Краще вибрати дошку, виготовлену з цілісного бруса. Звертайте увагу, щоб дерево було чистим, не мало ніякого покритів і слідів клею. Чим ширше дошка, тим більше повинна бути її товщина.

Скляні дошки

Обробні дошки цього виду виробляють з міцної склокераміки. Головна їхня перевага – повна гігієнічність: скло не дряпається, не вбирає запах, не затримує частинки продуктів, чудово миється. Завдяки відшліфованої в різних напрямках поверхні продукти на дошці не ковзають і не вискакують з-під леза ножа. Склокераміка не боїться високих температур, тому може використовуватися і як підставка під гаряче.

foto_poradnica_12.09.2014-08_resized

Технологія виготовлення склокераміки дозволяє наносити із зворотного боку дошки будь-яке зображення, тому кожна господиня зможе підібрати модель під інтер’єр кухні і за власним смаком. Така дошка може стати справжньою окрасою.

Головний недолік скляній обробної дошки – абсолютно безжальне поводження з ножами: вже після декількох різів інструмент можна точити заново. Плюс до цього вони досить крихкі, важкі і можуть видавати неприємний скрегіт під час різання.

Скляні дошки можна мити вручну будь-яким миючим засобом для посуду, але ні в якому разі не в посудомийній машині.

Пластикова дошка

Пластик – дешевий і зручний матеріал, який дозволяє виготовляти дошки найрізноманітніших форм і розмірів. Купивши кілька дощок різних кольорів, ви не заплутаєтеся, яка з них для якого продукту призначена. Пластикові дошки дуже легкі, міцні, не вбирають запахи, добре миються, не затуплюють ножі, стійкі до стирання. Поверхня такої обробної дошки трохи рельєфна, тому продукти не ковзають під ножем.

foto_poradnica_12.09.2014-09_resized

Однак пластик зовсім не витримує високих температур: він може деформуватися або зовсім прийти в непридатність. Крім того, при тривалому використанні на його поверхні можуть залишатися порізи, в які можуть забиватися залишки їжі, також в них будуть розмножуватися мікроби. Від деяких продуктів, наприклад, картоплі, поверхня дошки може фарбуватися. Але оскільки коштують такі дошки недорого, зіпсований примірник не шкода викинути і замінити новим.

Мити пластикові дошки можна вручну в теплій воді за допомогою щітки, а також в посудомийній машині. При покупці звертайте увагу, щоб пластик, з якого виготовлена ??дошка, був харчовим.

Сучасні технології

Технічний прогрес не стоїть на місці, і навіть така проста річ, як розділювальна дошка, стає високотехнологічною.

Наприклад, силіконова дошка-килимок має дуже малу товщину, завдяки чому легко згинається в воронку – це дозволяє з легкістю зсипати нарізані овочі в каструлю. Вона не затупляє ніж, але і її поверхня залишається неушкодженою. На деякі силіконові дошки нанесена декоративна маркування за типами продуктів, для яких вони призначені.

foto_poradnica_12.09.2014-010_resized

Існують моделі обробних дощок, які мають в своєму складі наночастки срібла, що несе антибактеріальний ефект, який знищує бактерії і запахи від продуктів.

Поліамідні багатошарові дошки складаються з безлічі тонких шарів, які можна поступово відклеювати по мірі забруднення і зносу. Такі дошки робляться з особливо міцного матеріалу, який твердіше від будь-якого пластика, тому під час роботи з ними помітно тупятся ножі.

Які обробні дошки вибрати для свого господарства, вирішувати тільки вам. Але не намагайтеся заощадити при покупці – в даному випадку мала ціна точно означає низьку якість виробу, а значить, і ризик для здоров’я домочадців.

Додати коментар