додому Вагітність і діти

Скільки повинен спати новонароджений?

1608

Хороший сон – показник здоров’я дитини. Якщо чадо вередує, часто прокидається, значить, його щось турбує. Нерідко порушення сну виникають навіть у немовлят. Щоб вчасно розпізнати проблему, кожній мамі важливо знати, скільки повинні спати новонароджені.сон у новонародженого

Режим дня малюків до місяця

Після народження основна складність для малюка полягає в тому, щоб адаптуватися до життя поза материнської утроби. І впоратися з цим йому допомагає здоровий і міцний сон, під час якого відбувається активне дозрівання його нервової системи.

Суворої норми, скільки повинна спати новонароджена дитина, не існує. Багато що залежить від природного темпераменту малюка і зовнішніх умов. Вважається, що в середньому груднички сплять близько 18 годин на добу. Мінімальні норми різняться. Американські педіатри нижньою межею називають 14 годин, європейські – 16. Якщо новонароджений спить менше, потрібно обов’язково розповісти про це лікарю.

На нічний сон у новонародженого припадає 8-10 годин, на денній – 6-8. Розпорядок дня малюка підпорядкований режиму годування. Наситившись, він швидко засинає і знову прокидається тільки, коли відчує голод. Зазвичай тригодинні періоди сну чергуються з вартовими періодами неспання.

Ночами сон у дітей більш рівний, спокійний. В цей час доби більшість з них смокче груди не прокидаючись. В день швидкому засипанню заважають «життєві проблеми»: кольки, зригування, мокрі пелюшки або підгузники. Тому після прийому їжі крихітка пильнує ще хвилин 30-60.

Сон грудничка складається з повторюваних циклів, кожен з яких триває 40-45 хвилин. Три чверті цього періоду припадають на фазу повільного сну, під час якого організм дитини росте, а мозок повноцінно відпочиває. Решту часу становить так званий швидкий сон. У цю фазу новонароджений «перетравлює» отримані за день враження. При цьому він може здригатися, попискувати і злегка відкривати повіки. Така реакція абсолютно природна і не повинна викликати занепокоєння у батьків.

На режим сну і неспання у немовлят впливають природні фактори. Через незрілість нервової системи вони чуйно реагують на різкі скачки атмосферного тиску, молодика і повного місяця. У такі дні малюки сплять гірше звичайного.

Дізнайтесь більше:

На якість сну також впливають екологічні умови. Встановлено, що діти, які живуть у великих промислових містах сплять менше і гірше, ніж їх однолітки з більш благополучних районів.

Засипати новонародженим заважають різкі запахи, хлопки, стуки. А ось монотонні звуки, на кшталт «бурчання» телевізора або гудіння пральної машини, їх, навпаки, заколисують.

Чому грудничок погано спить?

Важкістю носового дихання

Перешкоджати проходженню повітря через носові шляхи можуть рясні виділення або сухі кірочки, які утворюються через недостатню вологість в дитячій кімнаті. Відчуття дискомфорту викликає невдоволення у малюка і заважає засипанню. У таких випадках щоб поліпшити сон, досить просто частіше чистити йому ніс і встановити зволожувачі в будинку. Рідше вільному диханню заважають різні захворювання. Наприклад, збільшена вилочкова залоза, рефлюкс або алергічна реакція в носоглотці.

Вродженою вузькістю носових ходів

Вузькі носові ходи перешкоджають нормальному доступу кисню до мозку. Сон у таких малюків неспокійний, з частими пробудженнями. Як правило, з ростом дитини носові ходи розширюються і проблема проходить самостійно. Але якщо патологія прогресує, то може знадобитися хірургічне втручання.

Некомфортним кліматом в будинку

Якщо малюкові душно, він насилу засинає і часто пробуджується. При переохолодженні він, навпаки, стає надто млявим і може проспати поспіль більше 4 годин. Оптимальна температура в дитячій кімнаті повинна бути 20-22 градуси, а вологість 50-70%. Саме за таких значеннях навколишнього повітря організм дитини підтримує нормальну терморегуляцію.

Кольки

Кольки починають турбувати всіх немовлят з другого тижня життя. Вони зумовлені формуванням кишкової нормофлори, тому вважаються абсолютно нормальним явищем. Однак посилення болю, викликане неправильним харчуванням матері або невідповідним складом дитячих сумішей, може порушити спокій малюка. Дитина плаче, викручується, намагаючись розповісти про своє погане самопочуття. Сон нормалізується, як тільки мамі вдасться позбавити його від кишкових проблем.

Підвищенням внутрішньочерепного тиску

Проблема виявляється на прийомі у невропатолога у кожного другого грудничка. Діти з підвищеним внутрішньочерепним тиском постійно плачуть і ведуть себе неспокійно. Патологія часто розвивається при великій вазі малюка (більше 4200 г), якщо у жінки важко протікала вагітність, була відшарування плаценти або затяжні пологи. Лікування полягає в призначенні сечогінних препаратів, які приймають тривало – протягом трьох-шести місяців.

Захворюваннями щитовидної залози 

При недостатньому виробленні гормонів щитовидної  залози: механізм дії та фізіологічні ефекти (гіпотиреозі) малюки сплять більше покладеного, рідко плачуть і виглядають апатичними. При надмірній – вони гіперактивні. Хвороби часто передаються у спадок. Гіпотиреоз в 30% випадків розвивається у переношених дітей.

Підвищеною нервовою збудливістю

Вразливі від природи груднички легко приходять в збуджений стан. Такі діти постійно вимагають до себе уваги, погано сплять, вередують. Справитися з проблемою допомагають масаж і аромотерапія. Купання неспокійних малюків рекомендується перенести на раніше вечірній час (18-19 годин), щоб перед нічним сном дитина не перезбуджувати.

Додати коментар