додому Вагітність і діти

Чому новонароджений відригує і як йому допомогти?

1945

За статистикою, епізодичні відрижки спостерігаються у кожного другого малюка у віці до півроку. І тим не менше кожен раз, коли дитина після годування повертає частину з’їдженого, молоді батьки готові бити тривогу. Як визначити, чому новонароджений відригує, і в яких випадках потрібно негайно звертатися до лікаря?відригування у немовлят

У чому може бути справа?

У ранньому віці зригування у дітей обумовлені незрілою будовою травної системи. Шлунок у немовлят розташований практично вертикально, стравохід короткий, а замикає «перетинка» між цими відділами ще погано розвинена. Досить легкого натискання на живіт після годування, щоб травні маси «виплеснулися» назад у ротову порожнину.

Фізіологічні відрижки можуть виникати до 5 разів на добу. Обсяг їх при цьому не перевищує 3 мл. До 6-8 місяців відбувається розаиток травних органів, шлунок малюка «навчається» правильно перетравлювати їжу і проблема йде.

Іншою частою причиною, чому новонароджені відригують після годування, є заковтування повітря (аерофагія). Якщо дитина неправильно захоплює груди або жадібно її смокче, то разом з їжею в шлунок потрапляють бульбашки повітря. Після того як малюк приймає вертикальне положення, вони переміщаються нагору, проштовхуючи вперед себе згустки їжі. Відходження молока з повітрям супроводжується гучним характерним звуком.

У деяких дітей аерофагія може бути викликана не порушенням правил годування, а загальною м’язовою слабкістю. Наприклад, нерідко така ситуація спостерігається у новонароджених з малою або дуже великою масою тіла.

Дізнайтесь більше:

Іноді частим зригування сприяє переїдання. Шлунок малюка просто не справляється з надлишками їжі і викидає їх назовні.

Якщо відрижки інтенсивні, спостерігаються в різні терміни незалежно від прийому їжі і призводять до втрати ваги, значить в організмі крихти не все гаразд.

Такий стан може вказувати на різні недуги:

Метеоризм (здуття живота)

Гази у кишечнику перешкоджають нормальному засвоєнню їжі. Зригування при метеоризмі з’являються в основному в другій половині дня. Дитина проявляє занепокоєння, веде себе збуджено, вередує. Симптоми зникають після відходження газів.

Кишкові коліки, запори

Ще одна поширена причина, чому новонароджена дитина часто  відригує – спазми кишечника і проблеми зі стільцем. При цих станах зростає тиск у черевній порожнині, що ускладнює просування харчових мас по шлунково-кишковому тракту. Зригування стають щоденними, частими.

Пілороспазм

Хвороба характеризується стійким спазмом м’язового кільця, розташованого між шлунком і кишечником. Зригування турбують малюка практично з перших днів життя. З часом до них приєднується блювотний синдром.

Пілоростеноз

Це вроджене звуження м’язового кільця між шлунком і кишечником, яке призводить до непрохідності харчових мас. Малюк починає зригувати фонтаном з 2-4 тижня життя. Зригування часто переходять в багату блювоту. Дитина залишається голодною, швидко втрачає у вазі, у неї практично не буває стільця. Недуга частіше діагностується у хлопчиків, ніж у дівчаток.

Кишкові інфекції

Проявляються багаторазовими безладними відрижками, блювотою. Часто супроводжуються діареєю, підвищенням температури тіла.

Як допомогти дитині?

Якщо немовля сригує менше 5 разів на добу, нерясно, нормально додає у вазі і почувається бадьоро, то лікар оцінює її стан як «цілком здоровий».

Ніякого спеціального лікування лікар не призначає, але обов’язково дає загальні рекомендації:

  1. Щоб уникнути аерофагії мамі радять уважніше стежити за тим, як малюк прикладається до грудей. При смоктанні його рот повинен повністю захоплювати ареолу.
  2. Якщо дитина на штучному вигодовуванні, проблему можуть створювати неправильні отвори в сосках на пляшечках. Вони повинні бути такими, щоб молоко випливало з них не струменем, а по краплях.
  3. Під час годування малюкові забезпечують зручне положення тіла: тримають його під кутом 45-60 градусів до горизонтальної площини.
  4. Перед прийомом їжі рекомендується на кілька хвилин викладати грудничка на живіт.
  5. Після годування, щоб повітря спокійно вийшов з шлунку, дитину потрібно потримати “стовпчиком” не менше 20 хвилин.
  6. Слід уникати тугого сповивання, повзунків на гумці.
  7. Натискання на шлунок провокують відрижки.
  8. Важливо своєчасно очищати порожнину носа малюка від слизового виділення, щоб при годуванні він не намагався дихати ротом і не ковтала повітря. З цієї ж причини потрібно стежити, щоб під час смоктання дитина не впирався носом у груди.
  9. Налагодити техніку годування.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут