додому Дієти і харчування

Що таке вітамін D і навіщо він потрібний організму

12

Небагато сонця, щоб увібрати трохи вітаміну D, — це те, що ви, ймовірно, регулярно чуєте в теплу пору року. Однак, правда в тому, що цей вітамін, що часто неправильно розуміється, — це не вітамін, а прогормон. Прогормони – це речовини, які організм перетворює на гормон. Насправді, на відміну інших вітамінів, лише близько 10 % вітаміну D, необхідного організму, надходить із їжі (такою як молочні продукти і жирна риба), а решту організм виробляє сам.

Що таке вітамін D

Вітамін D — це гормон, що виробляється нирками, який контролює концентрацію кальцію в крові та впливає на імунну систему. Він також відомий як кальцитріол, ергокальциферол, кальцидіол та холекальциферол. З них кальцидіол – це форма, яку лікарі найчастіше звертають увагу при вимірі рівня вітаміну D у крові.

Організм виробляє вітамін D внаслідок хімічної реакції, що відбувається, коли сонячне світло потрапляє на шкіру. В результаті цієї реакції утворюється холекальциферол, і печінка перетворює його на кальцідіол. Потім нирки перетворюють цю речовину на кальцитріол, який є активною формою гормону в організмі.

Вітамін D діє, зв’язуючись з білком (званим рецептором вітаміну D). Цей рецептор присутній майже у кожній клітині та впливає на безліч різних процесів в організмі.

Що робить вітамін D

Вітамін D допомагає організму засвоювати кальцій, тому рівень кальцію в крові знаходиться на ідеальному рівні. Це допомагає забезпечити мінералізацію, яка потрібна для сильних, здорових кісток. Але це лише одна функція гормону.

Дефіцит вітаміну D пов’язаний із різними проблемами зі здоров’ям. Наприклад, занадто мало вітаміну D робить людину більш схильною до інфекцій, серцево-судинних та психічних захворювань. Люди з низьким рівнем вітаміну D частіше страждають на ожиріння. Вітамін D допомагає регулювати вироблення адреналіну, норадреналіну та дофаміну в головному мозку, а також захищає від виснаження серотоніну. Тому низький рівень вітаміну D значно збільшує ризик депресії.

Що таке вітамін D і навіщо він потрібен організму

Проблеми, пов’язані з вітаміном D

Підвищена увага до захисту шкіри від сонячних променів та перехід від способу життя на відкритому повітрі до способу життя в приміщенні в останні покоління призвели до серйозної проблеми дефіциту вітаміну D у багатьох розвинених частинах світу. Занадто мало вітаміну D означає, що кістки не зможуть зміцніти, що призводить до таких проблем, як рахіт у дітей або остеопороз у дорослих.

Через ослаблення кісток люди з низьким рівнем вітаміну D більш схильні до падіння. Низький рівень вітаміну D також може викликати імунну систему, що погано функціонує, серцево-судинні захворювання, депресію, розвиток діабету і розсіяного склерозу. Це також пов’язано з певними видами раку.

Якщо у вашому організмі занадто багато вітаміну, це також може призвести до підвищення рівня кальцію в крові та гіперкальціємії. Цей стан може викликати сплутаність свідомості, депресію, головний біль, запор, нудоту і почуття спраги.

Увага! Інформація, представлена в статті, має ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

Джерело

попередня стаття8 типових проблем шлюбу, способи їх вирішення
наступна статтяЯк діяти, якщо не вдається завагітніти

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут