додому Дієти і харчування

Що таке вітамін D і навіщо він потрібний організму

Небагато сонця, щоб увібрати трохи вітаміну D, — це те, що ви, ймовірно, регулярно чуєте в теплу пору року. Однак, правда в тому, що цей вітамін, що часто неправильно розуміється, — це не вітамін, а прогормон. Прогормони – це речовини, які організм перетворює на гормон. Насправді, на відміну інших вітамінів, лише близько 10 % вітаміну D, необхідного організму, надходить із їжі (такою як молочні продукти і жирна риба), а решту організм виробляє сам.

Що таке вітамін D

Вітамін D — це гормон, що виробляється нирками, який контролює концентрацію кальцію в крові та впливає на імунну систему. Він також відомий як кальцитріол, ергокальциферол, кальцидіол та холекальциферол. З них кальцидіол – це форма, яку лікарі найчастіше звертають увагу при вимірі рівня вітаміну D у крові.

Організм виробляє вітамін D внаслідок хімічної реакції, що відбувається, коли сонячне світло потрапляє на шкіру. В результаті цієї реакції утворюється холекальциферол, і печінка перетворює його на кальцідіол. Потім нирки перетворюють цю речовину на кальцитріол, який є активною формою гормону в організмі.

Вітамін D діє, зв’язуючись з білком (званим рецептором вітаміну D). Цей рецептор присутній майже у кожній клітині та впливає на безліч різних процесів в організмі.

Що робить вітамін D

Вітамін D допомагає організму засвоювати кальцій, тому рівень кальцію в крові знаходиться на ідеальному рівні. Це допомагає забезпечити мінералізацію, яка потрібна для сильних, здорових кісток. Але це лише одна функція гормону.

Дефіцит вітаміну D пов’язаний із різними проблемами зі здоров’ям. Наприклад, занадто мало вітаміну D робить людину більш схильною до інфекцій, серцево-судинних та психічних захворювань. Люди з низьким рівнем вітаміну D частіше страждають на ожиріння. Вітамін D допомагає регулювати вироблення адреналіну, норадреналіну та дофаміну в головному мозку, а також захищає від виснаження серотоніну. Тому низький рівень вітаміну D значно збільшує ризик депресії.

Що таке вітамін D і навіщо він потрібен організму

Проблеми, пов’язані з вітаміном D

Підвищена увага до захисту шкіри від сонячних променів та перехід від способу життя на відкритому повітрі до способу життя в приміщенні в останні покоління призвели до серйозної проблеми дефіциту вітаміну D у багатьох розвинених частинах світу. Занадто мало вітаміну D означає, що кістки не зможуть зміцніти, що призводить до таких проблем, як рахіт у дітей або остеопороз у дорослих.

Через ослаблення кісток люди з низьким рівнем вітаміну D більш схильні до падіння. Низький рівень вітаміну D також може викликати імунну систему, що погано функціонує, серцево-судинні захворювання, депресію, розвиток діабету і розсіяного склерозу. Це також пов’язано з певними видами раку.

Якщо у вашому організмі занадто багато вітаміну, це також може призвести до підвищення рівня кальцію в крові та гіперкальціємії. Цей стан може викликати сплутаність свідомості, депресію, головний біль, запор, нудоту і почуття спраги.

Увага! Інформація, представлена в статті, має ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

Джерело

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут