додому Вагітність і діти

Опущення стінок піхви — серйозний привід звернутися до лікаря

М’язи тазового дна — це опора внутрішніх статевих органів, прямої кишки і сечового міхура. Коли тонус м’язів знижується, то виникає опущення стінок піхви, іноді до цієї патології приєднується опущення і випадання матки. Такий стан також називають пролапсом геніталій. До опущення і випадання внутрішніх органів приводять різні причини. Опущення піхви супроводжується певними ознаками, при появі яких потрібно обов’язково звернутися до лікаря. Після проведеного обстеження фахівець призначить лікування.

23-01-15-foto-700x525-1

Причини

На виникнення такої патології впливає безліч факторів, які сприяють зниженню тонусу м’язів тазового дна. Опущення стінок піхви після пологів зазвичай розвивається, якщо у жінки були:

 • Стрімкі пологи або, навпаки, слабкість пологової діяльності;
 • Троє пологів або більше;
 • Ушкодження пологових шляхів (розриви промежини).

Опущення геніталій може виникнути, якщо маса тіла народженої дитини перевищувала чотири кілограми, тобто плід був великим. М’язи тазового дна найчастіше пошкоджуються через родову травму у жінки. Особливо це характерно для тих випадків, коли проводилося якесь оперативне втручання:

 • Епізіотомія або перінеотомія;
 • Витяг плода за тазовий кінець;
 • Накладення акушерських щипців;
 • Ручне відділення і виділення лікарем посліду.

Через сильні розриви промежини знижується тонус і порушується цілісність м’язів, що утворюють тазове дно. А через це м’язи втрачають здатність підтримувати внутрішні статеві органи та сечовий міхур у нормальному положенні.

Ряд факторів впливає на розвиток опущення у літніх жінок. З віком тонус м’язів передньої черевної стінки і тазового дна знижується, зв’язковий апарат матки та її придатків розтягується, а внутрішньочеревний тиск збільшується. На тлі таких змін порушується нормальне розташування внутрішніх органів, що проявляється у вигляді опущення не тільки стінок піхви, але і матки.

Прогресуванню пролапсу геніталій сприяють постійні запори і важкі фізичні навантаження. Ці фактори призводять до значного підвищення тиску усередині черевної порожнини. Якщо спочатку матка займає неправильне положення, то ризик опущення геніталій у жінки з такою аномалією буде вищим.

Іноді опущення піхви відбувається у жінок, що родили. Така патологія, наприклад, може зустрічатися при інфантилізмі (відставанні у фізичному розвитку).

Симптоми

Зазвичай опущення піхви починається з її передньої стінки. Це пов’язано з тим, що остання прикріплюється до сечостатевої діафрагми, м’язи якої набагато слабкіші від діафрагми таза. На тлі розриву промежини передня стінка піхви втрачає свою опору, опускається вниз і тягне за собою стінку сечового міхура. Так утворюється грижовоговипинання, яке називається цистоцеле.

 • Стінка піхви захоплює за собою шийку матки. Зв’язковий апарат поступово слабшає, і пізніше розвивається неповне або повне випадання матки.
 • Опущення задньої стінки піхви часто супроводжується опущеними передніми стінками прямої кишки. Грижовоговипинання, яке при цьому утворюється, називається ректоцеле.
 • Більшість жінок скаржиться на часте хворобливе сечовипускання, а також на нетримання сечі при напрузі. Також їх турбують тягнучі болі, які виникають внизу живота, в області попереку і крижів.
 • Характерне відчуття присутності всередині піхви «чужорідного тіла». Опущення задньої стінки піхви супроводжується запорами. При чханні і кашлі часто буває нетримання сечі і газів.
 • Опущення стінок піхви і матки приводить до порушень місцевого кровообігу в малому тазу. Виникає застій венозної крові, на тлі цього з’являються надмірні белі.
 • Стінки піхви через опущення стають сухими і набряклими, в них з’являються тріщини. Часто додається інфекція сечостатевих шляхів.

Лікування опущення стінок піхви

Якщо опущення передньої і задньої стінок незначне, то призначається консервативне лікування. Воно включає в себе заходи, які спрямовані на підвищення тонусу м’язів передньої черевної стінки і тазового дна, а також дієту. Жінці необхідно повноцінно харчуватися, але слід уникати продуктів, що провокують запори.

Лікувальна фізкультура — дуже важливий компонент терапії. Для зміцнення м’язово-зв’язкового апарату тазового дна і черевного преса будуть корисні наступні вправи при опущенні стінок піхви:

 • Піднімання ніг під прямим кутом до тулуба;
 • Ходьба з напівприсідання;
 • Підняття таза в поєднанні з розведенням і зведенням колін;
 • Скорочення і розслаблення м’язів промежини (вправи Кегеля);
 • Підняття ніг вертикально лежачи;
 • Кругові рухи тулуба у вертикальному положенні.

Якщо передня черевна стінка значно перерозтягнута, то може знадобитися носіння спеціального пояса-бандажа. Для того щоб підвищити тонус м’язів промежини, також проводяться вібромасаж, елекстростімуляція струмами низької частоти, лазеротерапія та магнітотерапія. Песарії (маткові кільця) застосовуються при опущенні піхви і матки дуже рідко. Їх використовують тільки в тих випадках, коли у жінки є протипоказання до оперативного лікування.

Найбільш часто для лікування опущення і випадіння геніталій застосовується хірургічне лікування.

При виборі методу операції лікар обов’язково враховує вік жінки, стан її здоров’я, ступінь опущення піхви і матки, наявність цистоцеле і ректоцеле, а також можливість настання вагітності в подальшому.

При опущенні вагінальних стінок застосовують методику, яка називається кольпопластикою. Остання поділяється на:

 • Кольпоррафія (висічення зайвих тканин та їх подальше зшивання);
 • Кольпоперінеоррафію (підтягування м’язів промежини у поєднанні з ушиванням задньої піхвової стінки).

Іноді для підтримки внутрішніх органів в нормальному положенні використовують імпланти. Вони являють собою м’які синтетичні сітки з матеріалу, що розсмоктується. Такий тип операцій показаний жінкам при випаданні піхви і матки.

Опущення і випадання геніталій зустрічається як у народжували, так і родилих жінок. При появі симптомів цієї патології необхідно обов’язково звернутися до лікаря.