додому Краса і здоров'я

Мігрень з аурою — головний біль з галюцинаціями

Мігрень з аурою називають різновид мігрені, яка супроводжується так званими візуальними симптомами, такими як спалахи світла перед очима, сліпі плями в полі зору, зміна гостроти зору, і так далі. Мігрень з аурою не рахується більш небезпечною, ніж інші різновиди мігрені. По суті ці симптоми є галюцинаціями, так людина сприймає те, чого в немає насправді. Однак вони, звичайно, не є ознакою активних або латентних психічних розладів.

Зміст статті[—ATOC—][—TAG:h4—]Іноді аурою у пацієнтів бувають не тільки зорові, але і слухові, дотикові і навіть смакові галюцинації. Іноді аура з’являються за годину до того, як виникає головний біль, а буває, що її виникнення супроводжується лише дуже слабкою головним болем, або біль взагалі відсутній (особливо часто це спостерігається у людей старше п’ятдесяти років). У кожному разі, зазвичай аура зберігається не більше, ніж протягом шістдесяти хвилин.

1-03-03-2015-700-421

Причини мігрені з аурою

Це відносно новий термін; раніше це порушення не вважалося окремим різновидом мігрені. Вченим поки не вдалося з’ясувати причини розвитку цього захворювання. В даний час вважається, що воно пов’язане щонайменше, з двома хімічними речовинами, виробленими головним мозком — з серотоніном і допаміном.

Імовірно, у людей, які страждають від подібної мігрені, порушені процеси, що регулюють секрецію цих речовин, і це викликає певну реакцію з боку імунної системи.

Коли це відбувається, в кровоносні судини головного мозку потрапляє безліч імунних клітин, які в нормі захищають організм від різних небезпек. В результаті кровоносні судини розширюються, а секреція ряду хімічних речовин збільшується. При цьому людина може відчувати сильний, пульсуючий головний біль, який іноді супроводжується появою інших симптомів.

Вважається, що розвитку мігрені з аурою може сприяти надмірна вага і генетична схильність; ця форма головного болю нерідко діагностується відразу у декількох членів однієї родини. Її тригерами також можуть стати: стрес, прийом наркотиків, вживання алкоголю, деякі продукти харчування.

Симптоми мігрені з аурою

Сильний головний біль є основним симптомом всіх видів мігрені, включаючи і мігрень з аурою. До речі, більш ніж у 80% пацієнтів з головним болем діагностується мігрень без аури, так що аура є досить рідкісним явищем. Втім, всі види мігрені викликають у пацієнтів найсильніший дискомфорт і можуть на деякий час приводити до різкого зниження працездатності. Багато людей, які страждають від цього захворювання, під час нападів зовсім не здатні виконувати будь-яку роботу, вчитися, і так далі.

Найчастіше біль при всіх типах мігрені відчувається з одного боку лоба, рідше — в одній або обох скронях. Вона буває постійною або пульсуючою, і практично завжди, за рідкісними винятками — настільки сильною, що пацієнт не може просто ігнорувати її, як це іноді вдається, наприклад, при головних болях напруги. Напад мігрені з аурою або без аури може тривати до 72 годин.

Крім головного болю, під час нападів можуть виникати такі симптоми, як нудота, блювання, часте позіхання, дратівливість, знижений артеріальний тиск, підвищена чутливість до світла, звуків та / або руху (при впливі цих факторів головний біль може посилюватися), темні кола під очима.

Перші симптоми нападу — власне, сама аура — зазвичай з’являються за 20-60 хвилин до появи головного болю.

Вони можуть зникати через 5-20 хвилин після виникнення головного болю, але іноді аура зберігається і деякий час після того, як біль вщухає. До специфічних симптомів відносяться:

 • Сліпі плями в полі зору (в нормальному полі зору людини з’являються темні або каламутні області, в яких вони не бачить нічого). У деяких випадках сліпа пляма приховує половину поля зору;
 • Спалахи світла перед очима;
 • Зиґзаґоподібні візерунки перед очима і, іноді, інші зорові галюцинації;
 • М’язова слабкість;
 • Поколювання на шкірі.

Діагностика мігрені з аурою

У ході діагностики цього порушення лікарю необхідно виключити інші захворювання, які можуть викликати подібні симптоми. Для цього він докладно розпитує пацієнта про його хворобу, і призначає ряд діагностичних процедур. Як правило, обстеження починається з розмови з пацієнтом, в ході якої лікар задає ряд питань, наприклад:

 • Страждає ще хтось з близьких родичів пацієнта від мігрені або інших головних болів;
 • Чи є у пацієнта алергія на будь-які речовини;
 • Приймає пацієнт будь-які ліки, наприклад, комбіновані оральні контрацептиви або судинорозширювальні препарати;
 • Помічав пацієнт, що головний біль починавася після фізичних навантажень, чхання або кашлю;
 • Які саме візуальні чи інші симптоми з’являються перед нападом головного болю;
 • Як довго тривають напади, і наскільки сильними вони бувають;
 • Чи може що-небудь посилювати чи послаблювати головний біль і / або інші симптоми;
 • Коли у пацієнта вперше стався напад мігрені з аурою.

В процесі діагностики мігрені з аурою можуть проводитися такі процедури:

 • Аналіз крові;
 • Комп’ютерна томографія;
 • Магнітно-резонансна томографія.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут