додому Краса і здоров'я

Менінгіт у дорослих: причини, симптоми, лікування

2676

Менінгіт у дорослих зазвичай має яскраво виражену бактеріальну природу і вражає як зовнішні, так і внутрішні оболонки мозку, викликаючи запальний процес.

При менінгіті інфекція, що вразила головний мозок, викликає запалення його оболонок, що призводить до слабкості, сильної головної болі та різкого стрибка температури тіла.

29-10-14-foto-poradnica-600x450-2

Чому виникає менінгіт?

Існує поділ захворювання на первинний і вторинний менінгіт. Причини кожного з видів різні, але наслідки хвороби однакові.

При первинному менінгіті відбувається пряме зараження мозку інфекцією, найчастіше в якості збудника запалення служить менінгокок, рідше – туберкульозна або гемофільна паличка, спірохети. Всі вони передаються повітряно-крапельним шляхом і можуть потрапляти в організм людини через носоглотку. Проникаючи до оболонок мозку, вони створюють вогнище інфекції. Розвитку первинного менінгіту і сприяє загальне ослаблення організму іншими захворюваннями – кір, вітрянка, краснуха, які у дорослих проходять особливо важко і несуть цілий ряд наслідків.

Вторинний менінгіт у дорослих виникає як наслідок перенесених захворювань, інфікування відбувається не ззовні, а через наявне в організмі вогнище запалення. Найчастіше цей осередок розташований в безпосередній близькості до мозкових оболонок. До захворювань, які загрожують розвитком менінгіту, можна віднести гайморити, отити, синусити, стоматити та інші запальні процеси, що протікають в порожнинах горла, вуха і носа.

Як проявляється менінгіт?

Гострий запальний процес, сильно виражені головні болі і загальний млявий стан, схожий на застуду – зазвичай такий набір ознак означає, що почався менінгіт. Симптоми захворювання завжди проявляються раптово і гостро. Винятком можуть бути лише випадки, коли менінгіт є наслідком розвиваючого в організмі туберкульозу.

Хвороба проявляється у таких симптомах

  • Температура тіла хворого різко піднімається до 39-40 градусів і тримається стабільно високою кілька днів.
  • Хворий скаржиться на озноб, спостерігається холодний піт, тремтіння.
  • Приходить слабість, плутається свідомість.
  • Болять м’язи і суглоби.
  • Спостерігається сильний головний біль, який не має чіткої локалізації. При цьому пацієнт болісно реагує на гучний звук, яскраве світло, рух.
  • Періодично надходить нудота, але блювота не приносить полегшення, як буває при інтоксикації організму.

При первинному менінгіті, якщо його симптоми спостерігаються вже кілька днів, може виникати висип, червоні плями та синці на шкірі. В результаті хвороби, якщо її не лікувати, через деякий час виявляється косоокість, свідомість залишається змішаною.

Як менінгіт лікується?

29-10-14-foto-poradnica-600x471-1

Для визначення збудника хвороби беруть аналіз, але зазвичай діагностика захворювання не становить проблеми через специфічність симптомів, які супроводжують менінгіт. Лікування хвороби ведеться тільки в стаціонарі.

Основний цикл лікування спрямований на причини захворювання: прописуються антибактеріальні препарати, в основному антибіотики широкого циклу, щоб виключити всі види інфекцій. Як правило, всі лікарські препарати вводяться внутрішньовенно або в спинномозковий канал – якщо хвороба загрожує життю пацієнта. Тривалість терапії становить тиждень і більше.

Щоб виключити набряк головного мозку, вживається багато сечогінних засобів. В їх застосуванні є і зворотна сторона: сильно зменшується кількість води в організмі, вимивається кальцій. Тому під час курсу лікування важливо давати хворому багато пити і вживати продукти, багаті кальцієм.

Менінгіт майже завжди супроводжується сильною інтоксикацією організму, тому під час лікування проводиться також виведення токсинів. Для цього хворому вводиться фізіологічний розчин – у вигляді крапельниць або уколів внутрішньовенно.

Як попередити менінгіт?

Як бачимо, дане захворювання проходить досить важко, і до того ж може мати масу неприємних наслідків, тому важливо приділяти увагу заходам, здатним попередити менінгіт. Профілактика захворювання полягає, як правило, в вакцинації і попередження хвороб, які можуть викликати первинний або вторинний менінгіт – краснухи, кору, паротиту, гемофільної палички і так далі.

Попередити хворобу можна уникаючи контактів з людьми, хворими на менінгіт, туберкульоз, простудними захворюваннями, а також постійно підтримуючи власний імунітет.

попередня стаття5 головних помилок при проектуванні дитячої кімнати
наступна статтяЧеремха при вагітності