додому Краса і здоров'я

Як знизити холестерин вдома самостійно

Підвищення холестерину може призвести до ряду серйозних захворювань. Тому так важливо знати, як можна ефективно знизити його в домашніх умовах.

Що таке холестерин і для чого він потрібен організму

Холестерин – це органічна сполука, яка синтезується печінкою, а також потрапляє в організм людини з їжею. Вчені стверджують, що з харчовими продуктами потрапляє лише 20% цієї речовини, а іншу частину виробляє печінка. Це з’єднання, яке потрапляє в клітину, небезпечне для здоров’я людини, шкоду може завдати те, що клітини виробляють.

Коли холестерин виходить з клітин, він осідає на стінках судин, звужує їх просвіт і порушує кровообіг, що вельми небезпечно для здоров’я людини. Як наслідок – недостатнє надходження в органи кисню і порушення їх роботи.

Проте найбільша небезпека полягає у формуванні з холестерину тромбів. Вони можуть повністю перекрити просвіт судин, кров перестане надходити в певний орган, в результаті чого яка-небудь його частина чи вся його площа може загинути. Найбільш небезпечні тромби, які перекривають доступ крові до найважливіших органів людини – головного мозку, серця і нирок. Якщо таке станеться, то настане миттєва смерть.

Надлишок холестерину – це початок формування холестеринових бляшок і тромбів з них, тому так важливо стежити за його рівнем. Однак небезпечний також і його недолік, адже це з’єднання відповідає за вироблення деяких гормонів; репродуктивну, опорно-рухову та імунну системи організму, за правильне формування мозку у новонароджених. Крім того, ця органічна сполука має і ряд інших важливих функцій для нормальної роботи організму людини:

 • Підтримує нервову та імунну систему;
 • Підтримує еластичність і міцність структури клітинних мембран;
 • Захищає еритроцити від впливу сполук миш’яку і свинцю, нітратів і отрут комах та змій;
 • Підтримує необхідний рівень кальцію і фосфору, сприяє виробленню організмом вітаміну Д і кортизону.

Хороший і поганий холестерин

Холестерин умовно ділиться на хороший і поганий. Хороший називається ЛПВЩ, тобто ліпопротеїни високої щільності, а поганий – ЛПНЩ, ліпопротеїни низької щільності.

У нормі хороший холестерин становить приблизно 20-30 відсотків у білковому комплексі, він володіє таким корисним властивістю, як запобігання серцево-судинних захворювань. Більш того, він здатний забирати надлишок вільного холестерину з поверхні, діставати його з атеросклеротичних бляшок і доставляти його назад в печінку, де він проходить обробку, а також будувати нові клітини. Знижений рівень призводить до порушень травлення, репродуктивної системи, безпліддя, а також депресивних станів.

Ліпопротеїни низької щільності здатні призводити до серцево-судинних захворювань, оскільки вони забирають холестерин у печінці і переносять його в клітини. Оскільки в цьому випадку захоплюється занадто багато холестерину, і він не переробляється, то залишаються жирові відкладення, які осідають на стінках судин. Це призводить до появи атеросклеротичних бляшок, порушення нормального кровообігу, інсульту, інфаркту і інших небезпечних захворювань. У цьому білковому комплексі норма холестерину – приблизно 50%. Чим вище відсоток, тим вищий ризик появи захворювань серцево-судинного характеру.

Правда, є у поганого холестерину й один істотний плюс. Він може підтримувати імунітет людини, завдяки здатності паралізувати діяльність небезпечних токсинів в організмі.

Через що може підвищуватися холестерин

Найчастіше поганий холестерин з’являється в нашому організмі внаслідок надмірного вживання шкідливої їжі, але більшість людей не замислюються над цим до тих пір, поки їх не торкнеться ожиріння або інші ознаки погіршення здоров’я.

Однак не лише безладне харчування може спровокувати появу проблеми. Існують і інші причини підвищення холестерину:

 • Низька фізична активність. Були проведені дослідження, в ході яких вченим вдалося з’ясувати, що активний спосіб життя і заняття спортом здатні знизити в організмі рівень поганого холестерину і підвищити рівень хорошого.
 • Деякі захворювання. Підвищується показник і у людей, що страждають такими хворобами, як гіпотиреоз, синдром полікістозних яєчників, діабет другого типу і ряд захворювань нирок та видільної системи. При успішному і своєчасному лікуванні таких станів зазвичай поліпшуються і аналізи крові.
 • Період менопаузи. У той час, коли організм жінки піддається серйозній гормональній перебудові, її імунітет може істотно знизитися. Іноді це призводить до відкладення холестеринових бляшок у судинах жінки.
 • Генетичний фактор. Доведено, що показник рівня холестерину в багатьох випадках зростає завдяки спадкової схильності до цього.
 • Вагітність. У період виношування дитини в організмі жінки виробляється велика кількість прогестерону. Він сприяє активному росту жирової тканини, що є передумовою для зростання рівня холестерину. Тому вагітним жінкам і радять дуже уважно стежити за своєю вагою.

Ознаки проблеми

Взагалі, в більшості випадків підвищення в крові холестерину не супроводжується якими-небудь симптомами. Дізнатися про нього ви зможете, лише здавши аналізи в поліклініці.

Ознаки того, що холестерин підвищений:

 • Біль в ногах не тільки під час бігу, а навіть під час спокійної ходьби;
 • Поява на шкірі плям жовтого кольору;
 • Болі давлячого характеру з боку серця, розвиток стенокардії.

Коли людина дізнається про всі ризики та небезпеки і виявляє у себе ознаки початку хвороби, її починає цікавити питання, як швидко знизити холестерин в домашніх умовах.

Основні способи – це зміна способу життя шляхом підвищення фізичної активності, відмова від шкідливих звичок, прийом вітамінів і трав, а також лікарських засобів. Найчастіше, медикаментозні засоби призначають вже в тих випадках, коли показник рівня холестерину вже надто високий, у всіх інших випадках краще спробувати впоратися без них.

Чому важливо бути фізично активним

Європейське товариство кардіологів провело невелике дослідження, в ході якого 8 тисяч працівників офісної сфери деякий час спеціально вели малорухливий спосіб життя. Коли їх обстежили, виявилося, що чим нижча була фізична активність людини, тим вище у її крові показник поганого холестерину.

Звичайно ж, найкращим варіантом було б серйозно зайнятися яким-небудь видом спорту. Але через зайнятість на роботі не всі жінки і чоловіки можуть собі це дозволити. Тому досить нехай не дуже частих, але систематичних занять у фітнес-залі або басейні, пробіжок біля будинку, катання на велосипеді, або ж піших прогулянок на свіжому повітрі. Досить проходити п’ять кілометрів в день; але й менше, зате регулярно – теж добре.

Знизити рівень холестерину в домашніх умовах допоможе і проста зарядка. Якщо регулярно виконувати прості фізичні вправи вранці, то незабаром ви забудете про тривожні показники крові.

Для жінок, а також людей похилого віку підійде робота в саду або городі, робота по дому. Однак вона повинні виконуватися в помірному темпі і кількості.

Відмова від алкоголю та куріння

Щоб знизити холестерин, важливо відмовитися від усіх шкідливих звичок. Нікого не повинно дивувати, що куріння і вживання алкоголю завдає істотної шкоди людському організму. Проте варто відзначити, що ці згубні пристрасті роблять істотний вплив і безпосередньо на склад крові.

Уповільнення обміну речовин з-за тривалого тютюнопаління призводить до накопичення холестерину і знижує швидкість його виведення з кровоносних судин. Тому зв’язок між тютюновою залежністю і захворюваннями серцево-судинної системи – безпосередній.

Деякі медики стверджують, ніби помірне вживання вина може впливати позитивно на показники холестерину. Однак офіційних підтверджень в медичних дослідженнях ця теорія поки не отримала, тому від вживання алкогольних напоїв краще відмовитися, оскільки вони роблять сильний вплив на всі процеси в організмі людини, а у жінок пригнічують репродуктивну функцію.

Як можна знизити холестерин народними засобами

Народна медицина пропонує багато способів для того, щоб знизити рівень холестерину в крові в домашніх умовах. Ось лише найбільш популярні з них:

 • Часник. Цей продукт слід вживати, не піддаючи його попередньо тепловій обробці. У профілактичних цілях можна з’їдати по 2-3 зубчики часнику в день. Існує два основних народних способи зниження холестерину за допомогою часнику: вживання часнику з оливковою олією і зі спиртом. У першому випадку потрібно подрібнити приблизно десять зубчиків і додати до них дві склянки оливкової олії. Отриману суміш витримати тиждень у темному місці, після чого можна додавати потроху в будь-які страви. Якщо більше по душі варіант приготування зі спиртом, то потрібно подрібнити за допомогою м’ясорубки 300-350 грам часникових зубчиків і залити їх 200 грамами спирту. Помістити в темне сухе місце на 10 днів, після чого додавати по 30 крапель в молоко 2-3 рази на день випивати до прийому їжі. Фахівці по народній медицині рекомендують використовувати варіант лікування часником зі спиртом не частіше, ніж раз на п’ять років. Також з обережністю слід приймати людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту.
 • Корінь кульбаби. Для лікування необхідно зібрати корінці кульбаби, висушити їх і перемолоти на кавомолці. Отриманий порошок потрібно приймати по 1/3 чайної ложки за 30 хвилин до прийому їжі, тричі на добу. Терапію продовжувати протягом місяця, після чого зробити місяць перерви і відновити прийом.
 • Валер’янка, мед і кріп. Швидко й ефективно знизити холестерин народними засобами можна і наступним народним способом: потрібно зібрати коріння валеріани, висушити їх і подрібнити, після чого з’єднати з насінням кропу і двома склянками будь-якого меду. Добре перемішати всі компоненти, додати два літри окропу і дати настоятися 2-3 доби в темному місці. Готовий продукт приймати тричі на день по одній столовій ложці перед кожним прийомом їжі. Зберігати в холодильнику. Якщо інші компоненти людина не переносить, то можна готувати настій тільки з насіння кропу. Для цього одну ложку насіння рослини залити 1.5 склянки води і дати настоятися, після чого одержаний продукт приймати так само, як і у варіанті з валеріаною і медом.
 • Горобина. Ягоди цієї рослини добре просушити і приготувати з них настій з розрахунку 1 столова ложка горобини на 1,5 склянки чистої води. Отриманий засіб необхідно приймати тричі на день по чайній ложці.
 • Допоможе в домашньому лікуванні і квасоля. Для приготування лікувального засобу необхідні її сухі стулки. Їх необхідно подрібнити блендером або кавомолки, а потім дві столові ложки отриманого порошку висипати в каструльку і залити склянкою води. Поставити на вогонь, дочекатися закипання, після чого почекати ще 2-3 хвилини і залишити настоюватися. Отриманий відвар процідити. Приймати по 2 столові ложки тричі на добу протягом 14 днів, потім на 14 днів перервати лікування, після чого знову відновити.

Зниження холестерину за допомогою Бадів

Біологічно активні добавки також можуть ефективно вплинути на склад та якість крові. Вони відмінно підійдуть тим людям, які стурбовані своїм здоров’ям, але до пігулок вдаватися не хочуть. Перевага цих препаратів полягає в тому, що вони складаються з натуральних компонентів переважно рослинного походження. Випускаються вони у вигляді капсул, порошків і таблеток.

Найбільш популярні Бади в боротьбі з високим холестерином на сьогодні:

 • Хітозан. Його виготовляють з панцирів ракоподібних. Препарат дозволяє не тільки знизити холестерин і сечову кислоту, але і вивести іони металу, різні токсини, а також допомагає позбутися від різноманітних грибків.
 • Атероклефіт. Складається з рослинних компонентів. Зменшує холестеринові відкладення в організмі, регулює густину крові, відновлює роботу серця і судин.

Обидва цих продукту виробляє фірма Евалар.

Оскільки біологічно активні добавки не роблять такої руйнівної дії на печінку, як традиційні медикаментозні засоби, приймати їх можна практично всім. Протипоказані ці добавки лише дітям до 12 років, вагітним і годуючим жінкам. Однак, щоб уникнути непереносимості препаратів, перед прийомом краще все ж проконсультуватися з фахівцем.

Лікування за допомогою медикаментів

Звичайно ж, знати, як знизити холестерин в домашніх умовах, дуже важливо, однак не завжди ці знання вже в силах допомогти. У випадках, коли перераховані вище способи не приносять належного результату, а показники холестерину в крові сильно завищені, необхідно швидко звертатися за допомогою до лікаря і проводити лікування за допомогою лікарських засобів.

Ліки, що знижують холестерин, призначаються тільки фахівцем в клініці і в жодному разі не повинні підбиратися самостійно. Перед тим, як прийняти рішення про прийом того чи іншого лікарського засобу, лікар обстежує хворого і враховує такі нюанси:

 • Який рівень холестерину і тригліцеридів на момент звернення;
 • Чи є у пацієнта ішемічна хвороба серця;
 • Які були результати після зміни способу життя;
 • Існує спадкова схильність, чи були у родичів інфаркти та інсульти.

Найчастіше призначаються такі препарати, як Ніацин (нікотинова кислота), фібрати і секвестранти жовчних залоз. Всі ці медикаментозні засоби перешкоджають відкладенню ліпопротеїнів низької щільності в печінці, а також зменшують зростання вже існуючих холестеринових бляшок.

Окремо слід виділити препарати групи статинів, які видобувають синтетичним способом або ж з грибів. За останні десять років застосування їх в медицині вони мають попит, оскільки ефективно знижують рівень холестерину і лікують хвороби серця і судин. Лікарські засоби групи статинів приймають один раз на день у вечірній час, оскільки саме ввечері в людському організмі відбувається найбільше вироблення холестерину.

Але, як і всі інші ліки, вони не можуть підходити абсолютно всім і у всіх випадках. Статини часто пригнічують функції печінки, тому вимагають обережності при призначенні.

Також при проблемах з холестерином призначають препарати жовчних кислот, інгібітори абсорбції холестерину і інші лікарські засоби.

Тепер ви знаєте, як знизити холестерин швидко і ефективно, важливо лише дотримуватися основних рекомендацій, стежити за станом здоров’я і вчасно звертатися за медичною допомогою.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут