додому Краса і здоров'я

Гормональний збій у жінок — в чому причини?

Гормональний збій у жінок — явище поширене. Він може проявлятися у вигляді різних симптомів: невеликих затримок місячних, повної відсутності місячних, менструальних і кровотеч, безпліддя і так далі. Гормональний збій вимагає ретельного обстеження і корекції.

16-12-14-foto-600x400-1 (2)

Причини гормонального збою у жінок

Причини гормонального збою у жінок можуть бути різними:

 • порушення в роботі кори головного мозку і гіпоталамуса або гіпофіза, викликані важкими нервово-психічними і фізичними навантаженнями, неправильним харчуванням (наприклад, частим голодуванням, екстремальними дієтами);
 • тривало і важко протікаючим хронічним загальним захворюванням — хронічні гепатити, пієлонефрити, пневмонії та інше; гормональні збої в даному випадку є наслідком інтоксикації;
 • важкі фізичні навантаження, наприклад, заняття спортом, коли важкі фізичні навантаження поєднуються зі стресами;
 • захворювання і пухлини гіпоталамуса і гіпофіза; наприклад, доброякісна пухлина гіпофіза, що виділяє гормон пролактин; цей гормон пригнічує секрецію фолікулостимулюючого гормону гіпофіза (ФСГ); ФСГ гальмує секрецію естрогенів, дозрівання яйцеклітини в яєчнику проліферацію (розростання) ендометрію і секрецію прогестерону, що і призводить до порушень гормонального фону;
 • захворювання і пухлини яєчників — синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), синдроми резистентних і виснажених яєчників, доброякісні та злоякісні пухлини яєчників;
 • захворювання і пухлини інших залоз внутрішньої секреції, в першу чергу, — щитовидної залози і надниркових залоз; гормони щитовидної залози можуть впливати на гіпоталамус, гіпофіз і на яєчники;
 • інфекційно-запальні процеси, інші захворювання і травми матки, які розвиваються після абортів, мимовільних викиднів, важких пологів і призводять до незворотних змін в ендометрії, утворення спайок, що перешкоджають витіканню менструальної крові.

Симптоми гормонального збою у жінок

Гормональний збій може проявлятися по-різному: у одних жінок відбувається регулярна затримка менструації або навіть її повне припинення, в інших, навпаки, з’являються рясні менструальні або міжменструальні кровотечі. При гормональному збої менструації часто стають болючими (дисменорея).

На тлі гормональних порушень з’являються зміни з боку центральної нервової системи: часті депресії, дратівлива слабкість, агресивність, плаксивість, підвищена тривожність, пітливість, перепади артеріального тиску, головні болі, запаморочення, слабкість, підвищена стомлюваність, зниження працездатності, зниження або підвищення статевого потягу.

При протікаючих гормональних розладах може з’явитися зайве оволосіння або облисіння, ожиріння або втрата ваги, захворювання молочних залоз, міома матки, гіперплазія матки, злоякісні пухлини матки та молочних залоз.

Яскравими прикладами гормональних збоїв можуть бути передменструальний і клімактеричний синдром (ПМС і КС). Ознаки гормонального збою у жінки при ПМС: за кілька днів до початку місячних у жінки з’являєтьсяи дратівливісь, різка зміна настрою, головні болі, перепади артеріального тиску, що супроводжуються нудотою, блювотою, головними болями і запамороченням, болі в серці, м’язово-суглобові болі, непереносимість яскравого світла, гучного звуку, запахів. Після початку менструації всі ці явища проходять.

Ускладнення гормональних збоїв

Тривалий перебіг гормональних збоїв можуть призводити до розвитку органічних змін в репродуктивній системі жінки. А це в першу чергу загрожує безпліддям і невиношуванням вагітності.

Крім того, гормональні збої можуть призводити до розвитку таких гормонозалежних захворювань, як мастопатія, раку молочної залози, ендометріоз, гіперплазія ендометрію, міома і рак матки.

Лікування гормонального збою у жінок

Для того, щоб призначити адекватне лікування, лікар повинен провести повне обстеження жінки. Після встановлення остаточного діагнозу призначається комплексне лікування виявленої патології:

 • лікування виявлених інфекційно-запальних процесів;
 • видалення пухлин, кіст, ендометріоїдних вузлів з подальшим проведенням стандартного лікування;
 • лікування всіх гострих і хронічних захворювань, санація вогнищ інфекції;
 • при необхідності — корекційна гормональна терапія.

При будь-якому вигляді гормонального збою велике значення має правильне здорове харчування, здоровий спосіб життя, підвищення стресостійкості, при необхідності — зниження фізичних і емоційних навантажень.