додому Краса і здоров'я

Гестаційний цукровий діабет — проблема вагітності

В даний час гестаційний цукровий діабет є однією з найбільш поширених проблем зі здоров’ям серед вагітних жінок — від нього страждають від двох до десяти відсотків майбутнім мам.

Цукровий діабет — складне захворювання, яке може торкнутися різні системи та органи, але в його основі лежить аномально високий рівень цукру, або глюкози, в крові.

Коли людина їсть, його травна система перетворює більшість продуктів в такий різновид цукру, як глюкоза. Вона потрапляє в кровотік, а потім, за допомогою інсуліну (це гормон, який виробляє підшлункова залоза) клітини організму використовують глюкозу як паливо. Однак якщо організм не виробляє достатню кількість інсуліну — або клітини організму не можуть реагувати на вплив цього гормону — в крові залишається занадто багато глюкози. Під час вагітності через зміни гормонального фону клітини стають менш чутливими до інсуліну. Для більшості вагітних жінок це не проблема: коли організму потрібно більше інсуліну, підшлункова залоза збільшує його вироблення. Однак якщо вона не може впоратися зі зростаючими потребами в інсуліні, рівень цукру в крові підвищується, і розвивається гестаційний цукровий діабет. На щастя, у більшості жінок діабет проходить після пологів. Однак у тих, хто одного разу переніс це захворювання, зберігається підвищений ризик його розвитку під час наступних вагітностей.

гестаційний цукровий діабет

Як зрозуміти, що у вас розвинувся гестаційний діабет?

Зазвичай гестаційний цукровий діабет не має симптомів, і жінка з цим порушенням може відчувати себе абсолютно нормально. Саме тому так важливо проводити аналіз на рівень цукру в крові — зазвичай це роблять між 24 і 28 тижнями вагітності. Якщо у жінки підвищений ризик розвитку гестаційного діабету, або у неї з’явилися якісь його ознаки (наприклад, присутність цукру в сечі), лікар може рекомендувати зробити такий аналіз ще на початку вагітності; якщо його результат буде негативним, його повторять на більш пізніших термінах.

До речі, якщо аналіз покаже, що рівень глюкози в крові підвищений, це зовсім не обов’язково означає, що у пацієнтки гестаційний діабет. Щоб діагностувати це захворювання, потрібні додаткові процедури, наприклад, глюкозотолерантний тест.

Фактори ризику

У жінок, до яких відноситься хоча б один з наступних пунктів, ризик розвитку гестаційного діабету вважається дуже високим, і їм потрібно проводити аналіз крові на рівень глюкози вже на ранніх термінах вагітності:

 • Жінка страждає від ожиріння (її індекс маси телаІндекс маси тіла 30 або вище);
 • У неї був діагностований гестаційний діабет під час попередніх вагітностей;
 • Аналіз показав наявність цукру в сечі;
 • У когось з близьких родичів жінки був діабет.

До інших факторів ризику належать такі випадки:

 • Під час попередньої вагітності у жінки народилася велика дитина (різні фахівці вважають «великими» дітей вагою від 4 кг або від 4.5 кг);
 • Раніше у жінки народилася дитина з якими-небудь вадами розвитку;
 • У жінки підвищений артеріальний тиск;
 • Вагітна жінка старше 35 років.

Крім цього, кілька років тому вчені виявили зв’язок між надмірним збільшенням ваги під час вагітності — особливо в першому триместрі — і ризиком розвитку гестаційного цукрового діабету.

Однак у багатьох жінок, що страждають від цього захворювання, відсутні будь-які фактори ризику, тому аналіз на рівень глюкози в крові необхідно проходити всім без винятку.

Найменшою вважається ймовірність розвитку гестаційного діабету у жінок, які відповідають всім перерахованим нижче критеріям:

 • Вік молодше 25 років;
 • Нормальна вага;
 • Відсутність діабету в сімейному анамнезі;
 • У жінки ніколи не був підвищений рівень цукру в крові;
 • Жінка ніколи не народжувала дітей з великою вагою;
 • У жінки не було ускладнень, які зазвичай пов’язують з гестаційним діабетом.

Як гестаційний цукровий діабет впливає на розвиток вагітності і дитини?

Більшість жінок, у яких розвивається гестаційний діабет, народжують абсолютно здорових дітей, і їх вагітність протікає без ускладнень. Зміни дієти та фізичної активності часто буває достатньо, щоб контролювати рівень цукру в крові, хоча іноді для цього також потрібні і медикаменти.

Дуже важливо вживати заходів для контролю над рівнем цукру, і регулярно робити аналіз крові, оскільки погано контрольований діабет може призвести до серйозних ускладненнями у матері і дитини як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі.

Якщо рівень глюкози в крові матері протягом тривалого часу залишається підвищеним, наприкінці кінцем це призведе до підвищення концентрації цукру в крові у дитини. Як наслідок, підшлункової залози доводиться виробляти більше, щоб переробити надлишок глюкози. Через це вага дитини може перевищити норму; особливо помітно збільшення ваги, як правило, у верхній частині тіла. Результатом цього може стати макросомія — стан, при якому плід занадто великий для проходження через родові шляхи. Якщо в таких випадках жінка вирішує народжувати природним шляхом, голова дитини іноді нормально проходить в родовий канал, а плечі застряють. В результаті лікарям доводиться використовувати спеціальні методи, щоб допомогти народженню дитини.

Дізнайтесь більше:

Іноді пологи при макросоміі можуть привести до переломів або пошкодження нервів у малюка. На щастя, в 99% випадків такі діти благополучно видужують, і у них не розвиваються якісь серйозні ускладнення. Однак існує невелика ймовірність того, що в результаті важких пологів приплив кисню до головного мозку дитини буде на деякий час порушений, а це може стати причиною важких, а іноді і необоротних проблем зі здоров’ям. Через ці ризики при макросоміі може бути необхідно кесарів розтин. На щастя, лише у малого числа жінок, що страждають від гестаційного цукрового діабету, плід стає настільки великим, що це може привести до проблем під час пологів.

Проблематика

Існують й інші проблеми, які можуть стати результатом гестаційного діабету. Якщо підвищений рівень цукру в крові у матері привів до відкладення надмірної кількості підшкірного жиру у дитини, в майбутньому у нього буде підвищений ризик появи надмірної ваги і ожиріння. Крім того, протягом деякого (як правило, дуже нетривалого) часу після пологів рівень цукру в крові дитини може бути знижений (цей стан називається гіпоглікемією), оскільки його підшлункова залоза і раніше виробляє багато інсуліну. Відразу після появи на світ медперсонал обов’язково перевіряє рівень глюкози в крові у дитини, а потім при необхідності проводить повторні аналізи.

Щоб запобігти розвитку гіпоглікемії, або нормалізувати рівень цукру в крові, рекомендується починати годувати дитину якомога швидше після пологів, бажано — грудним молоком. При важких формах гіпоглікемії новонародженому може знадобитися внутрішньовенне вливання розчину глюкози. Без адекватного лікування гіпоглікемія може призвести до судом, коми та пошкодження головного мозку.

Гестаційний цукровий діабет також пов’язують з підвищеним ризиком появи проблем з диханням у новонародженого; ризик особливо великий, якщо жінка не вживає необхідних заходів для контролю над рівнем цукру в крові. Дослідники пов’язують це з тим, що легені дітей, у матерів яких розвинувся гестаційний діабет, розвиваються трохи повільніше, ніж у інших.

Якщо рівень цукру в крові у вагітної жінки особливо високий, у дитини підвищений ризик розвитку поліцитемії (підвищений рівень червоних кров’яних тілець) і гипокальцемії (знижений рівень кальцію в крові). Важкі форми гестаційного діабету також можуть мати негативний вплив на роботу серця новонародженого.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут