додому Краса і здоров'я

Коагулограма — розшифровка дослідження стану системи згортання крові

4767

Коагулограма — розшифровка цього аналізу повинна проводитися тільки фахівцем. Коагулограма може виявити те чи інше порушення гемостазу — системи згортання крові. Ці дані дуже важливі перед проведенням хірургічних операцій і маніпуляцій, а також під час вагітності.

коагулограма

Система гемостазу

Гемостаз — це система згортання крові, що виконує в організмі функції підтримки постійного рівня в’язкості крові, зупинки кровотеч при пошкодженнях стінок судин, а також розчинення тромбів, які виконали свою функцію.

При появі кровотечі в першу чергу відбувається миттєвий спазм пошкоджених кровоносних судин. Одночасно виділяється речовина тромбопластин, що запускає каскад процесів згортання крові. До місця розриву стінки судини спрямовуються тромбоцити, відбувається їх агрегація (склеювання) з утворенням так званого «білого тромбу». Крім того, в районі пошкодження судини відбувається згортання плазми крові і формування «червоного тромбу» або фибринового згустку, а ще через деякий час його ретракція (віджимання рідкої частини крові). Після того, як кровотеча буде зупинено, під дією ферментів відбувається повне або часткове розчинення утворився тромбу (фібриноліз).

У системі гемостазу задіяні: судинна стінка, тромбоцити, фактори згортання крові, фібринолітичні фактори, а також фізіологічні антикоагулянти (речовини, що пригнічують процес згортання крові), речовини, що активують і пригнічують дію антикоагулянтів. Стан гемостазу підтримується трьома системами: згортання, антизсідальної і фібринолітичної.

Що таке коагулограма

Коагулограма — це аналіз, що дозволяє оцінити стан системи згортання крові і виявити порушення в будь-якому з ланок гемостазу. Розшифровка коагулограми дозволяє встановити, чи є перешкоди для проведення тієї чи іншої операції, запобігти загрозі підвищеного тромбоутворення (це особливо актуально під час вагітності), а також своєчасно виявити важкі захворювання.

Після того, як буде зроблена коагулограма, розшифровка її поводится лікуючим лікарем. Самому хворому і його родичем правильно розшифрувати цей аналіз буде не під силу, але про що говорять окремі показники коагулограми, хворий цілком може зрозуміти.

Дізнайтесь більше:

Коагулограма — розшифровка основних показників

Час згортання крові (ТСК). Це час з моменту початку кровотечі до його зупинки. У нормі цей показник для капілярної крові дорівнює від 30 секунд до 3-5 хвилин, для венозної — 5-10 хвилин. Збільшення часу говорить про зниження згортання крові (наприклад, на тлі лікування антикоагулянтами, захворювань печінки). Вкорочення часу свідчить про підвищеної згортання крові (наприклад, на тлі прийому гормональних контрацептивів).

Активований частковий тромбопластиновий час (АЧТЧ). Це час утворення кров’яного згустку після з’єднання окремих компонентів системи згортання з плазмою крові. У нормі цей показник дорівнює 24-35 секундам, збільшення його говорить про дефіцит факторів згортання крові, що зустрічається, наприклад, при такому захворюванні, як гемофілія. Збільшенні АЧТЧ говорить про схильність до підвищеного тромбоутворення.

Протромбіновий індекс (ПТІ). Це відношення часу згортання плазми крові здорової людини (контрольної крові) до часу згортання досліджуваної крові хворого. У нормі ПТІ дорівнює 80-120%. Зменшується він під час вагітності, при застосуванні гормональних контрацептивів, схильності до підвищеного тромбоутворення. Показники вище норми говорять про ризик розвитку кровотечі та можливе захворювання печінки.

Фібриноген — це розчинний білок плазми, що синтезується печінкою і під дією певних факторів перетворюється на нерозчинний білок фібрин — основу тромбу. Норма його вмісту в крові — 2-4 г / л. Підвищення говорить про ризик підвищеного тромбоутворення, наприклад, при запальних захворюваннях, опіках, вагітності, інфарктах. Зниження може свідчити про захворювання печінки та ризик розвитку кровотеч.

Тромбіновий час (ТБ). Це час, за який відбувається перетворення фібриногену в фібрин. У нормі воно дорівнює 15-18 секундам. Збільшення ТВ про захворювання печінки, вродженої недостатності фібриногену, лікуванні антикоагулянтами. Зниження ТВ свідчить про надлишок фібриногену і підвищеної згортання крові.

Ретракція кров’яного згустку (РКС). Це процес скорочення, ущільнення початкового тромбу і вичавлювання з нього сироватки крові. У нормі цей показник дорівнює 48-64%, знижується при зменшенні кількості тромбоцитів, збільшується — при анеміі.

Коагулограма — розшифровка при вагітності

Під час вагітності активність згортання крові підвищується. Це фізіологічна реакція, пов’язана з можливими крововтратами в пологах. Але занадто високі показники згортання крові створюють ризик розвитку тромбозів, тоді так знижені — ризик кровотеч і відшарування плаценти. Тому коагулограмма призначається жінці під час вагітності три рази — в кожному триместрі.

попередня статтяГестаційний цукровий діабет — проблема вагітності
наступна стаття«Бджолиний чистотіл» — натуральна зброя проти прищів

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут