додому Поради

Чи справді так небезпечний ботулізм?

Ботулізм — гостре інфекційне захворювання, яке в даний час зустрічається досить рідко. Воно обумовлене попаданням в організм людини ботулінічного токсину внаслідок вживання різних продуктів харчування, зокрема консервованих. Цей стан характеризується важким ураженням вегетативної і центральної нервової системи. При відсутності своєчасного лікування, ботулізм може призвести до паралічу і смертельного результату.

26-12-14-foto-600x348-2

Ботулізм: основні симптоми

Розрізняють харчовий ботулізм і рановий ботулізм, що виникає через інфекції у відкритій рані. Окремо розглядають дитячий ботулізм, який найчастіше спостерігається у дітей молодше 6 місяців. Зазвичай ознаки хвороби можуть з’явитися через кілька годин або навіть через 5-7 днів після вживання недоброякісної їжі.

Найпершими ознаками захворювання є в першу чергу нудота, блювання, запори, спастичний біль в животі. Крім того, можуть бути респіраторні ознаки ботулізму, виражені в відишці, труднощах при ковтанні і розмові. Одним із симптомів захворювання є м’язова слабкість, причому в будь-якій частині тіла. У дітей втрачається здатність контролювати рух голови. Іноді опускаються повіки, слабшають м’язи обличчя, втрачається чіткість і виразність мови, починається сухість у роті. Може наступити сонливість.

Дорослі можуть скаржитися на нечіткість зору. Якщо ботулізм прогресує, його симптомами може стати параліч кінцівок і дихальних м’язів. Людина поступово втрачає можливість рухатися і самостійно дихати. Такі симптоми вимагають негайної медичної допомоги.

Ботулізм: профілактика

Ботулінічного токсину більше всього схильні діти, тому їм не можна давати консервовані в домашніх умовах продукти, не піддавши їх попередній термічній обробці. Не давайте дитині мед і будь-які інші медовмістимі продукти до певного віку.

Що стосується загальної профілактики ботулізму, він складається в правильної обробки і готуванні продуктів харчування:

  • Так як частим джерелом зараження є домашні консерви, необхідно проводити ретельну стерилізацію банок і заготовок при температурі мінімум 120 градусів протягом 30 хв;
  • Деякі випадки зараження трапляються через неправильно запечену у фользі картоплю, м’яса або риби на відкритому вогні;
  • Не рекомендується консервувати в домашніх умовах м’ясо, рибу, гриби і зелень;
  • Для консервування найкраще використовувати тільки свіжі овочі та фрукти. Ніколи не заготовлюйте зіпсовані плоди;
  • Ретельно мийте овочі, ягоди і фрукти. Якщо вони сильно забруднені землею, користуйтеся при митті щіткою;
  • Зберігайте домашні консерви при низьких температурах;
  • Обов’язково викидайте консерви з опуклим дном, з роздутими кришками і з підозрілим запахом;
  • Не купуйте в магазині консервовані продукти з роздутою кришкою;
  • Ніколи не купуйте на ринках (з рук) консервовані продукти домашнього приготування. Не відомо, як саме були приготовлені продаються консерви.

Ботулізм: лікування

Лікування ботулізму, як і багатьох інших отруєнь, починають з промивання шлунка. Першу допомогу можна надати наступним чином. Зробіть клізму з 5% содовим розчином, дайте проносне (сірчанокислий магній 30 г на 500 мл води), для зв’язування токсинів хворому потрібно випити будь-яку олію. Крім того, обов’язково прийняти який-небудь абсорбент (наприклад, активоване вугілля). Ваше завдання при першій медичній допомозі: спробувати видалити джерело зараження з травного тракту.

26-12-14-foto-600x450-1

Що стосується медикаментозних методів лікування ботулізму, його може призначити тільки лікар після обстеження. Часто при перших симптомах призначають антитоксини. Дуже ефективний кінський антитоксин. Для лікування дитячого ботулізму дітям внутрішньовенно вводять дози імуноглобуліну.

У деяких випадках, лікування ботулізму може проводитися хірургічним шляхом. Це стосується, як правило, ранового різновиду, коли для успішного лікування можна оперативно видалити інфіковані тканини.

Незалежно від форми ботулізму необхідна госпіталізація. Особливо це стосується хворих з важкою формою захворювання, які можуть померти від дихальної недостатності. Таким пацієнтам обов’язково буде потрібна допомога вентиляторно-дихального апарату. Поки не пройде параліч м’язів і хворий не почне самостійно рухатися, йому прописують зондове харчування, внутрішньовенне введення рідини, а також ретельний моніторинг протягом декількох тижнів (іноді місяців).

Ботулізм — одна з найбільш важких і гостропереносимих токсикоінфекцій. Вона вражає центральну і вегетативну нервову систему, з виникненням парезів і паралічів поперечнополосатої і гладкої мускулатури. Виникає дане захворювання при вживанні в їжу продуктів, що містять токсини ботулізму. Овочеві, рибні, м’ясні, а також багато інших консервів, які Ви виготовляєте в домашніх умовах, часто бувають дуже небезпечними для здоров’я. Щоб убезпечити себе і своїх близьких від ботулізму, рекомендується ретельно підходити до стерилізації домашніх заготовок.