додому Вагітність і діти

Біль в грудях при вагітності

3096

Грудні (молочні) залози вкрай чутливі до будь-яких гормональних змін в організмі жінки. Особливо сильний вплив на них надає коливання вмісту в крові естрогену – жіночого статевого гормону. Зміна його кількості в крові характерно при менструаціях, а також при настанні менопаузи. І зрозуміло, що його концентрація різко змінюється під час вагітності.

vahitnist_dity_bil_hrudy_600

Біль у грудях, як ознака вагітності

Одним з перших симптомів того, що сталося зачаття є поява болю в грудях. У деяких випадках ця ознака може проявитися ще до затримки менструації. Особливо це характерно в ситуаціях, коли вагітність перша. Найчастіше така біль не має значної вираженості, і носить ниючий характер. Крім того, вже в цей період жіночі грудні залози починають поступово готуватися до вигодовування дитини, що може супроводжуватися такими симптомами:

 • в них надходить більше крові;
 • починають розкриватися молочні протоки;
 • можуть чіткіше проявлятися вени;
 • іноді з’являється відчуття важкості в грудях.

Біль у грудях під час вагітності

Виникнення дискомфорту і болю в грудях під час вагітності – це досить поширене явище. Такі больові відчуття мають високу індивідуальну мінливість. У всіх жінок ці процеси протікають по-різному, проявляючись в тій чи іншій мірі, все відразу, або окремо.

Біль в грудях в першому триместрі вагітності

Скарги на хворобливі відчуття в грудних залозах особливо характерні на першому триместрі вагітності, тобто в термін перших дванадцяти тижнів. Їх основні прояви такі:

 • поява неприємних відчуттів при натисканні, або простому дотику до грудей;
 • ниючий біль і важкість навіть без торкання молочних залоз;
 • в деяких випадках розвивається особлива чутливість грудних залоз до впливу холоду;
 • відчуття, які нагадують реакцію грудей на наближення місячних;
 • постійно турбуюче жінку поколювання в грудних залозах, і почуття розпирання.

Необхідно ще раз підкреслити, що перераховані симптоми необов’язково будуть зустрічатися в комплексі. Біль під грудьми і в грудях під час вагітності може проявитися тільки одним з них. А когось молочні залози взагалі не турбують взагалі, і помітних змін з їхнього боку не спостерігається.

Все це не є приводом для особливої ??тривоги. Інша справа, якщо у вас болить під грудьми або в грудях при вагітності дуже сильно. Такий стан може бути пов’язаний з наростанням набряків і виникненням патології молочних залоз. У подібних випадках необхідно пройти консультацію у мамолога.

Як правило, практично всі больові і неприємні відчуття в області грудних залоз починають слабшати на 10-12 тижні вагітності.

Біль у грудях під час вагітності другого триместру

Неприємні відчуття і біль в області грудних залоз починають поступово зменшуватися, і часто пропадають зовсім до початку другого триместру вагітності. Проте на даному етапі жінку може підстерігати інша небезпека.

Молочні залози починають готуватися до своєї основної функції – продукції і виділенню материнського молока. Зазвичай це пов’язано з тим, що соски набувають особливу чутливість. Іноді болючим може ставати навіть дотик до них м’якої тканини бюстгальтера. Багато жінок також відзначають збільшення в розмірах, потемніння і набухання сосків. Крім того, в них може з’являтися свербіж і печіння, що зазвичай передує виділенню молозива. Перші його краплі часто починають з’являтися задовго до пологів.

Лактостаз

У випадках, коли материнське молоко починає продукуватися занадто рано, або виробляється в дуже великій кількості, це призводить до хворобливого набрякання грудей, і розвитку лактостазу.

Лактостаз – це застій материнського молока в протоках грудних залоз. Якщо який-небудь сегмент молочної залози не звільняється від своєї продукції протягом декількох днів, або пережимається один з проток – утворюється молочна пробка. Вона перешкоджає виділенню з сосків молочного секрету залози в зовнішнє середовище. Внаслідок цього розвивається застій молока в одному або декількох сегментах грудної залози.

Основні симптоми лактостазу:

 • відчуття болю і напруженості в молочній залозі;
 • ущільнення в деяких областях грудей, які на дотик визначаються як щільні грудочки;
 • почервоніння ділянок шкіри на грудній залозі;
 • виникнення дискомфорту і хворобливих відчуттів в процесі, або після спорожнення проток молочної залози.

Необхідно пам’ятати, що довгострокове зберігання лактостазу може призвести до розвитку маститу.

Мастит

Маститом називається запалення молочної залози. Звичайно, запальні зміни в грудях будуть приводити до розвитку больових відчуттів, а ризик початку цього захворювання сильно збільшується при вагітності.

Дане захворювання найчастіше має гострий перебіг. Причиною неінфекційного маститу служить тривалий лактостаз при підвищеному виробленні молока під час вагітності. Інфекційна форма даної патології розвивається внаслідок розширення сосків при вагітності, і можливу появу тріщин в них. Це набагато полегшує процес проникнення хвороботворних мікроорганізмів в молочну залозу.

Основні прояви маститів:

 • ущільнення і набрякнення молочної залози;
 • почервоніння, напруженість і підвищення місцевої температури шкірних покривів над нею;
 • відчуття розпираючого болю в грудях;
 • підвищення загальної температури тіла;
 • збільшення запаленої залози в розмірах.

При інфекційному маститі під шкірою грудної залози, в її товщі або позаду неї, може утворюватися абсцес. Проявляється це різкою хворобливістю при дотиках до грудей, або годуванні, значним збільшенням температури тіла, гнійними домішками в молоці або молозиві.

При виникненні подібних симптомів жінці необхідно терміново звернеться до мамолога.

попередня статтяДекретна відпустка у різних країнах
наступна статтяЯк приготувати домашній квас: рецепти, секрети, хитрощі

Додати коментар