додому Вагітність і діти

Засоби екстреної контрацепції — встигнути в останній момент

Жінок від небажаної вагітності рятують засоби контрацепції. Це і спеціальні креми, і аерозолі, і свічки, і таблетки, і ковпачки, і презервативи. Одні засоби застосовуються до інтимної близькості, а інші — під час неї. Але жоден з них не допоможе, якщо статевий акт уже відбувся. Що ж робити в такій ситуації? Для запобігання небажаної вагітності можна вдатися до екстреної контрацепції (ЕК). Давайте розглянемо, які засоби існують, як їх застосовувати, які протипоказання і чи можливі негативні наслідки.

foto_poradnica_23.09.2014-02_resized

Як діють препарати екстреної контрацепції

Засоби, які стосуються даного різновиду контрацепції, можуть бути використані протягом короткого проміжку часу після статевого акту. Перед інтимною близькістю вони не застосовуються, так як належного ефекту в такому випадку не дадуть. Однак і після сексу не варто зловживати ними, так як вони можуть завдати серйозної шкоди здоров’ю.

Суть дії засобів екстреної контрацепції полягає в тому, що компоненти препаратів, роблячи вплив на жіночий організм, не дають заплідненій яйцеклітині прикріпитися до слизової оболонки матки, тобто, вагітність не настає. Результат залежить від того, коли жінка прийняла засіб. Воно може дати позитивний ефект протягом 3 діб. Деякі методи дають належний результат в тому випадку, якщо вони були використані жінкою протягом 5 діб після сексу. Застосування ЕК після цього є безглуздим. Вагітність настане і методи виявляться безсилими.

Ефективність таких засобів коливається від 75 до 98%. Гарантії того, що небажана вагітність точно не настане, ніхто не дасть. Медицині відомі випадки, коли запліднена яйцеклітина, незважаючи на дію препарату, прикріплювалася до стінок матки. Несприятливого впливу на плід не зафіксовано. Відхилень у дітей у розвитку через те, що жінка вдалася до одного з методів екстреної контрацепції, не виникає.

В яких випадках може застосовуватися ЕК

Будь-якій представниці прекрасної статі репродуктивного віку в який-небудь момент може знадобитися ЕК. До неї можна вдатися при настанні наступних ситуацій:

 • після добровільного сексу, при якому партнери не використовували будь-яких засобів запобігання;
 • в ті моменти, коли звичні засоби контрацепції підводять, наприклад:
 • через розрив або сповзання презерватива;
 • через неправильне застосування календарного методу для запобігання небажаної вагітності (партнери могли невірно визначити «небезпечні» і «безпечні» дні);
 • чоловік не зміг вчасно перервати статевий акт, і сперма потрапила в піхву;
 • пропуск вживання оральних контрацептивів (більше 3 днів);
 • при недобровольном статевому акті.

Екстреною контрацепцією може скористатися будь-яка жінка. Засоби можна застосовувати при годуванні дитини грудьми. Гормональні препарати, що запобігають наступу вагітності, небажані для молодих дівчат, підлітків, у яких ще не сформований гормональний фон.

Групи засобів екстреної контрацепції

Можна виділити 4 групи засобів контрацепції, що запобігають небажаній вагітністі після того, як відбувся статевий акт. Розберемо кожну з них докладно.

1. Гормональні препарати з прогестагеном

Таблетки екстреної посткоінтальної контрацепції з високою дозою прогестогену приймаються по-різному. В одних випадках потрібна таблетка, а в інших — пара таблеток. Це залежить від використовуваного препарату. Деякі засоби приймаються за наступною схемою:

перша таблетка, що містить високу дозу гормону, вживається протягом 3 діб після статевого акту, а друга таблетка не потрібна взагалі;

першу таблетку жінка випиває протягом 3 діб після інтимної близькості, а другу — через півдня після вживання першої.

Як приклад гормональних препаратів екстреної контрацепції, що містять прогестаген, можна привести постинор (левоноргестрел — міжнародна назва). Цей синтетичний засіб перешкоджає заплідненню, викликає значні зміни в ендометрії, роблячи імплантацію яйцеклітини неможливою. Постинор ефективний у 85% випадків (ефективність в першу добу після статевого акту дорівнює 95%, на другу добу — 85%, а на третю добу — 58%). Постинор називають препаратом «минулого століття», оскільки він викликає досить серйозні наслідки.

2. Гормональні препарати з антігестагенною речовиною

До методів екстреної контрацепції відносять вживання таблеток, що містять антігестагенову речовину. Це теж гормональний засіб. Достатньо випити одну таблетку. Зробити це жінка повинна протягом 3 діб з моменту кои відбувся статевий акт, який був незахищеним.

Приклад гормонального засобу з антігестагенною речовиною — Гінепрістон. Цей сучасний препарат є більш безпечним порівняно з постинором, але протипоказання і побічні ефекти теж є. Засіб гальмує овуляцію, викликає зміну ендометрії, не дає заплідненій яйцеклітині прикріпитися до стінок матки.

3. Комбіновані оральні контрацептиви

Ці гормональні засоби, що містять в собі естрогени і прогестини, здатні попередити небажану вагітність. Їх застосовують за такою схемою:

 • протягом 3 діб після статевого акту прийняти таблетки, щоб сумарна доза етинілестрадіолу склала 100 мкг;
 • через півдня знову прийняти таблетки в такій же дозі;
 • Загальна доза вжитого етинілестрадіолу повинна скласти 200 мкг.

Екстрена контрацепція при ГВ (грудному вигодовуванні) у вигляді комбінованих оральних засобів, що містять естроген і прогестоген, небажана. У жінки може скоротитися період лактації. Також можливе погіршення якості і зменшення кількості молока.

4. Негормональні мідь-вмістимі внутрішньоматкові засоби

Для того щоб запобігти небажаній вагітності, можна вдатися до негормональної екстреної контрацепції — введенню внутрішньоматкової спіралі. Для проведення цієї процедури потрібно звертатися до лікаря і робити це потрібно якомога швидше після того, як стався статевий акт. Як правило, термін, протягом якого можна вдатися до даного засобу ЕК, складає 5 днів.

Внутрішньоматкова спіраль — це пристосування невеликого розміру, виготовлене з пластику та міді. Воно зменшує час існування яйцеклітини і заважає її прикрепленю до стінок матки після запліднення. Ефективність спіралі становить 99%.

foto_poradnica_23.09.2014-02-01_resized

Протипоказання і можливі наслідки

Екстрена контрацепція має і протипоказання. Їх слід уточнити у лікуючого лікаря або прочитати в інструкції, що додається до препаратів. У число протипоказань можуть входити:

 • настання вагітності;
 • наявність серйозних спадкових захворювань;
 • підвищена чутливість у жінки до компонентів, що входять до складу засобів;
 • тяжка печінкова недостатність.

Деякі препарати радять з обережністю застосовувати при хворобах печінки і жовчовивідних шляхів, захворюванні Крона, лактації, хронічній серцевій недостатності, важкій артеріальній гіпертензії, тривалому застосуванні ГКС. Фахівці не рекомендують вдаватися до ЕК занадто часто. Засоби протипоказані для регулярного використання. Їх ні в якому разі не можна застосовувати в якості постійної контрацепції. Препарати радять використовувати не частіше 1-2 разів на рік.

При використанні гормональної ЕК виникають наступні побічні ефекти:

 • запаморочення (у 11-17% випадків);
 • нудота (у 23-50% випадків);
 • блювота (у 6-19% представниць прекрасної статі);
 • загальна слабкість (у 17-29% жінок).

Серед найбільш частих наслідків екстреної контрацепції можна виділити маткову кровотечу. Воно починається через кілька діб з моменту прийому засобів. У деяких жінок, навпаки, виникає затримка (5-7 доби). Відбувається порушення менструального циклу. Реакція організму індивідуальна. Можливі алергічні реакції, діарея, болючість молочних залоз.

У жінок, що використовують мідь-вмістимі внутрішньоматкову спіраль, теж можуть виникати побічні симптоми. В основному вони скаржаться на болі в нижній області живота, рясні кров’янисті виділення зі статевих шляхів, загострення придатків матки. Іноді введення спіралі супроводжується перфорацією дітородного органу.

Народні засоби екстреної контрацепції краще не використовувати і не шукати рецепти. Часточки лимонів, гарячі ванни, відвари лаврових аркушів не позбавлять від небажаної вагітності. Більш екстремальні способи небезпечні. Їх застосування завдає організму серйозної шкоди.

Перед тим як вдатися до ЕК, варто обдумати цей крок. Засоби небезпечні. Перед їх застосуванням рекомендується визначити день менструального циклу. Наприклад, якщо секс відбувся через 2-3 дні після закінчення менструації або за пару днів до її настання, то засоби ЕК можна не використовувати, оскільки, швидше за все, овуляція (вихід дозрілої яйцеклітини з яєчника) не відбулася. Цей процес відбувається приблизно в середині менструального циклу, але бувають і винятки.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут