додому Краса і здоров'я

Чому затримуються місячні — відповідь не завжди лежить на поверхні

Чому затримуються місячні, іноді важко відразу сказати, причини можуть бути різні. У нормі менструальний цикл триває від 21 до 35 днів, в середньому — 28 днів. У деяких жінок місячні йдуть нерегулярно, що зовсім не завжди говорить про якусь патологію. Якщо ж затримка більше тижня з’являється при регулярних місячних, то потрібно з’ясувати її причину.

17-12-14-foto-600x459-1

Чому можуть затримуватися місячні

Невелика (строком до тижня) затримка місячних вважається варіантом норми, навіть якщо у жінки регулярний менструальний цикл. Затримка понад 7 днів може бути викликана різними причинами. Безумовно, в першу чергу, більшість жінок думає про вагітність.

Але затримка може бути викликана і іншими причинами: порушеннями гормонального фону, інфекційно-запальними захворюваннями, фізичними та нервово-психічними навантаженнями, важкими загальними захворюваннями, операціями, травмами і так далі. Для того щоб встановити точну причину затримки, слід пройти обстеження.

Перша причина затримки місячних — вагітність

При настанні вагітності залоза внутрішньої секреції жовте тіло, що утворилося на місці фолікула в яєчнику, яка лопнула, починає у великій кількості виділяти жіночий статевий гормон прогестерон. Цей гормон пригнічує дозрівання нових фолікулів в яєчнику і сприяє підготовці слизової оболонки матки до впровадження зародка.

При підозрі на вагітність слід купити в аптеці домашній тест на вагітність, після чого звернутися до лікаря. Але тести на вагітність дадуть позитивний результат не раніше, ніж на 5 тижні після зачаття. Якщо жінка хоче дізнатися про вагітність раніше, то їй слід відвідати гінеколога і здати кров на вагітність (аналіз на ХГЛ — хоріонічний гонадотропін людини).

Друга причина затримки місячних — порушення функції яєчників

Затримка місячних може статися через гормональні збої на рівні яєчників. Це може статися через стреси, загальні захворювання, інфекційно-запальні захворювання жіночих статевих органів, доброякісних або злоякісних пухлин, кіст яєчників, шкідливих впливів, ендокринних розладів, у тому числі ожиріння, захворювань щитовидної залози, обмінних порушень на тлі жорстких дієт для схуднення і так далі.

Всі ці причини можуть сприяти пригніченню секреції жіночих статевих гормонів естрогену і прогестерону і затримці місячних. Якщо затримка місячних повторюється протягом 2-3 менструальних циклів, то слід звернутися до лікаря.

Третя причина затримки місячних — порушення з боку головного мозку

Гормональні розлади можуть виникати не тільки на рівні яєчників, а й на рівні головного мозку, який регулює роботу всієї репродуктивної системи жінки. Секреція жіночих статевих гормонів відбувається під впливом системи кори головного мозку — гіпоталамус — гіпофіз. Високі емоційні та фізичні навантаження, черепно-мозкові травми, ендокринні захворювання, пухлини і кісти головного мозку можуть впливати на секрецію гормонів гіпоталамуса і гіпофіза, а також на стан кори головного мозку.

В результаті порушується регуляція роботи яєчників, секреція жіночих статевих гормонів, припиняється розвиток фолікулів і розростання слизової оболонки порожнини матки, що і призводить до затримки місячних.

Причина четверта — травми матки

Травматичний вплив на матку абортів, мимовільних викиднів і важких пологів може бути значним. Так, при аборті відбувається вичищення слизової оболонки матки (ендометрія) разом із зародком, після чого ендометрій відновлюється не відразу, що часто є причиною затримки місячних.

Після пологів затримка місячних відбувається, як через травму ендометрію, так за рахунок вироблення великої кількості гормону гіпофізу пролактину — він стимулює секрецію жіночого молока і пригнічує секрецію жіночих статевих гормонів естрогенів, а значить, дозрівання яйцеклітини, розростання ендометрія і овуляцію.

Чому місячні затримуються у підлітків

У віці 11-13 років, іноді пізніше у підлітків починається перша менструація — менархе. Після цього установка регулярного менструального циклу може відбуватися протягом двох років. Справа в тому, що в цей період на гормональний фон дівчинки можуть впливати навіть найнезначніші фактори: невеликі стреси, фізичні навантаження (наприклад, заняття спортом), дієти, будь-які захворювання та інтоксикації і так далі.

Якщо через два роки після менархе регулярні місячні не встановилися, слід звернутися до лікаря. Приводом для звернення до лікаря може бути також дуже раннє (до 10 років) або пізніше (після 15 років) настання менархе.

Для того, щоб зрозуміти, чому затримуються місячні, потрібно звернутися до гінеколога.