додому Вагітність і діти

Як порахувати овуляцію: в допомогу тим, хто планує вагітність

Іноді, незважаючи на всі старання пари, вагітність довго не наступає. У таких випадках підвищити шанси на успіх допомагає визначення періодів, сприятливих для зачаття. Для цього майбутнім батькам необхідні знання про те, як порахувати день овуляції.

плануємо дитину

Що потрібно знати про овуляцію

Овуляції в жіночому організмі передує ряд важливих подій. Приблизно за 14 днів до її настання в яєчниках жінки починають рости від 1 до 30 фолікулів. Але під дією гормонів головним стає тільки один з них. Саме усередині нього і буде дозрівати мішечок з яйцеклітиною. Як тільки фолікул досягає розмірів 18-20 мм, мішечок лопається і яйцеклітина виходить з яєчника в маткову трубу. Цей процес і носить назву «овуляція».

У матковій трубі яйцеклітина ще протягом 1-2 діб чекає зустрічі зі сперматозоїдом. Якщо запліднення не відбувається, то жіноча гамета розсмоктується.

Оскільки сам процес овуляції дуже короткостроковий, «вловити» його не просто. Однак сперматозоїди в статевих шляхах жінки залишаються життєздатними протягом 3-5 днів, тому період протягом якого можливе настання вагітності (фертильна фаза) становить у середньому 7-8 днів.

Весь процес знаходиться під чуйним керівництвом гормонів. За 2 дні до овуляції в крові відзначається підвищення лютеїнізуючого гормону гіпофіза (ЛТГ). На його визначенні засновано багато методів діагностики овуляції.

Жінки можуть відчути наступ «години ікс» по ряду фізіологічних змін:

  • посиленню вагінальних виділень;
  • підвищенню базальної температури;
  • тягнучим болів в області живота;
  • підвищенню лібідо.

Вважається, що найбільш високі шанси завагітніти, якщо статевий акт відбувається за 1-2 дні до овуляції.

Як порахувати овуляцію: з календарем в руках

Найпростіший метод, як порахувати овуляцію — календарний. Хоча він же і найменш надійний. Заснований спосіб на те, що незалежно від тривалості менструального циклу, його друга фаза триває завжди 12-14 днів. А значить, щоб розрахувати фертильний період, досить визначити за календарем середню тривалість циклу.

Нехай, для прикладу це буде 30 днів. Значить, день овуляції припадає приблизно на 16-18 день циклу (від 30 відняли 12-14). Тепер для розрахунку сприятливих для зачаття днів необхідно додати до цього часу термін життя яйцеклітини (зазвичай беруть 3 дні — з «запасом») і відняти термін життя сперматозоїда (5 діб). Підсумок: у наведеному прикладі фертильна фаза триває з 11 по 21 день менструального  циклу: чотири фази. При цьому першим днем ??циклу вважається день настання менструації.

Дізнайтесь більше: 

Інший, трохи більш точний, календарний метод був розроблений японцем Кюсаку Огіно і австрійцем Германом Кнаусом (метод Огіно-Кнауса). Для його застосування потрібно вести календар менструальних циклів протягом півроку.

З усіх циклів вибирають два: найкоротший і найдовший. Наприклад, це можуть бути 29 днів і 34. Для визначення початку фертильной фази від першого віднімають 18 днів (29-18 = 11). Для визначення кінця фертильной фази від довгого циклу віднімають 11 днів (34-11 = 23). У взятому прикладі виходить, що сприятливий для зачаття період триває у жінки з 11 по 23 день циклу.

Чому календарні розрахунки вважаються малонадійними? Справа в тому, що навіть у здорових жінок овуляція може відбуватися не в кожному циклі. До того ж, її терміни можуть зрушуватися на плюс-мінус кілька днів.

Інші методи визначення овуляції

Більш точні способи, як порахувати овуляцію для зачаття, засновані на вимірі фізіологічних параметрів або визначенні лютеїнізуючого гормону в сечі і слині.

Один з найбільш доступних — це метод відстеження базальної температури. Щодня відразу після пробудження жінці рекомендується вимірювати температуру в прямій кишці протягом 5 хвилин. Перед вимірами заборонено їсти і курити. Градусник повинен використовуватися завжди один і той же. Отримані дані заносяться в блокнот. Для більшої зручності по них можна побудувати графік. У дні овуляції повинен відбутися стрибок температури на 0,3-0,5 градусів.

Головний недолік методу в тому, що овуляція визначається постфактум. До того ж, відомо, що іноді дозрівання яйцеклітини може відбуватися і без підвищення температури. У такому випадку метод взагалі виявляється марним.

Визначити наступ овуляції жінка також може по зміні характеру вагінальних виділень. В найважливіші дні слиз стає рясним і тягучим — таке середовище максимально придатне для просування сперматозоїдів по статевих шляхах. Цей спосіб можна поєднувати з наглядом за своїм станом. Якщо одночасно пацієнтка відчуває тягнуть болі животі, попереку, перепади настрою  і підвищений сексуальний потяг, то ймовірність помилки знижується.

Більш високоінформативні методи, як правильно порахувати овуляцію, засновані на визначенні лютеїнізуючого гормону за допомогою експрес-тестів. Як об’єкт дослідження для них використовуються слина або сеча.

Тести починають проводити за 17 днів до початку менструації. Наприклад, якщо цикл складається з 30 днів, то до тестування приступають з 13 дня циклу. Високий показник гормону тримається в організмі всього близько доби. Тому бажано робити тести 2 рази на день — вранці і ввечері. До кожної упаковці виробники докладають інструкцію, якій необхідно чітко слідувати. У різних діагностичних систем вона може відрізнятися.

Сечу бажано збирати вдень — з 10 ранку до 8 вечора. Ранкову порцію використовувати не рекомендується, інакше результат може виявитися недостовірним.

За годину до тестування бажано скоротити споживання рідини. Надлишок води може знизити концентрацію гормону.

У тестах з використанням слини овуляцію визначають по зміні малюнка на приладовому склі. У тестах з сечі результат вважається позитивним, якщо тестова лінія виявляється яскравіше контрольної.

У клінічній практиці найбільшу перевагу віддається ультразвукового дослідження. Такий метод має 100% вірогідністю. За допомогою УЗД лікар відстежує стан фолікулів і може точно констатувати дозрівання яйцеклітини. Перше обстеження проводять на 8-10 день менструального циклу і далі кожні 1-2 діб, поки не наступить овуляція. Але, на жаль, такий спосіб затратен і не може застосовуватися без призначення фахівця.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут