додому Вагітність і діти

Як допомогти дитині вибрати професію?

Дитина перейшла у випускний клас, і батьки хапаються за голову: яку професію обрати і який ВНЗ вибрати? Адже питання профорієнтації — одне з найважливіших для майбутнього життя дитини. Здається, час подумати ще є. Але насправді ви вже запізнилися. Як мінімум років на десять.вибір професіїУ нашій країні стільки кухарів з економічною освітою або прибиральниць з педагогічним, що не працювати за дипломом стало традицією. Але це раніше «аби скоринки про» вишці «були», сьогодні великі компанії беруть на роботу фахівців тільки з профільною освітою. Але людина в 17 років ще футболку собі випрати не може, як же вона здатна визначитися з професією? Це завдання лягає на плечі батьків. Але головне — допомогти дитині з вибором, а не вирішувати це питання за неї.

Часто батьки вважають, що проблемою профорієнтації повинна займатися школа. Зараз модно наймати на роботу педагогів і психологів, фахівців з профорієнтації старшокласників. Так, вони можуть провести тест і вказати на здатності конкретного учня. Але до кого він прийде через п’ять, десять років з питанням: «Чому мене змусили йти на фізмат, коли я хотів займатися музикою?» Хто знає нашої дитини краще нас, батьків?

До речі, шкільні оцінки не можуть стовідсотково говорити про її інтереси. Найчастіше вони свідчать про професіоналізм учителя і про те, які стосунки склалися в нього з учнем. Не полінуйтеся — прийдіть в школу, поговоріть з учителями-предметниками, чи є у вашої дитини здібності до тієї чи іншої науки. Часто «відмінно» ставлять дітям старанним, а непосидючі учні цілком можуть ходити в трієчників. Не забувайте, що дитина приходить до школи вже зі сформованими інтересами, які вчителі можуть розвинути або погасити. Тому ніхто краще за нас, батьків, здібності свою дитину не визначить.

Як виявити здібності у дитини

Працювати над виявленням інтересів дитини потрібно з її народження. Звичайно, така робота не має нічого спільного з замилуванням своїм чадом і приписуванням йому незвичайних здібностей. Семимісячний малюк складає пірамідку — буде інженером! Дворічна крихітка рухає попою під музику — зросте балериною! Все це ні про що не говорить.

Завдання батьків на ранньому етапі розвитку дитини — показати якомога більше сфер діяльності людини, в яких вона може себе проявити: йдемо в зоопарк дивитися на тварин, в обсерваторії милуємося зірками, граємо в доктора, вчителя, розглядаємо листочки під мікроскопом і т.д. Дайте дитині можливість спробувати себе у спорті, у творчості, у науці. Розширюйте його кругозір.

Навчіть дитину замислюватися про те, що світ і предмети навколо — результат діяльності людей різних професій. Ось яблуко — його виростив фермер, потім водій привіз його в магазин, нам з тобою його запропонував продавець і т.п. На прогулянці спостерігайте разом з дитиною за роботою представників різних професій: дивись, двірник прибирає сніг. Як ти думаєш, він робить важливу роботу? Якби не він, ми б не змогли пройти до дитячого майданчика та погойдатися на гойдалках.

З трьох років дитини можна записати в секції та гуртки за інтересами. Тільки не водіть малюка туди силою. Не біда, якщо щось йому не сподобається або він до чогось швидко охолоне. Краще це буде в п’ять, вісім років, а не в двадцять.

Хто відповідає за вибір професії?

Розширити кругозір, сформувати правильні уявлення про те, чим займається кухар або лікар, виявити здібності дитини — це ще півсправи. Важливо знати, чи зможе ваш син чи донька день у день присвячувати вісімгодин тій чи іншій діяльності. Чи вистачить їм посидючості, уваги або енергії?

Будь-яка робота — це насамперед праця, а звичку до праці потрібно формувати з дитинства.

По-перше, у кожної дитини повинні бути свої обов’язки по дому. Прибрати за собою розкидані речі, підмести підлогу або насипати корм в котячу миску може навіть п’ятирічна дитина. Неважливо, наскільки ідеально вона це зробить. Головне — щоб вона знала, що є справи, які вона повинен виконати, перш ніж відправиться на прогулянку.

По-друге, дитину потрібно якомога раніше навчити робити вибір і відповідати за нього. Сьогодні ми будемо читати книгу або дивитися мультик? Що приготуємо на вечерю? Обговоріть меню не тільки на ці вихідні, а й на наступні. А якщо дитина буде кривлятися, що не хоче борщ, ви зможете сказати: «Ну ти ж сам складав меню. Тепер їж ». В ідеалі, до старших класів вона повинна розуміти, що ні мама, ні тато, ні Ірина Петрівна не несуть відповідальності за її дії і вибір, в тому числі і майбутню професію. Вона сам вибудовує своє життя.

Дізнайтесь більше:

Що важливіше при виборі професії — інтерес або зарплата?

Підлітки люблять ідеалізувати світ. Дівчата хочуть стати моделями або актрисами, хлопчики-бізнесменами або президентами. Тому дуже важливо обговорити з дитиною і такі питання, як затребуваність професії на ринку, конкуренція, розмір зарплати. Хлопчикам потрібно пояснити, що зараз його забезпечують батьки, але після закінчення вузу він повинен утримувати себе сам, а згодом — ще й свою сім’ю. Чи зможе він це робити на зарплату музиканта? Але в той же час нелюбиме заняття, навіть якщо воно високо оплачується, робить людину нещасною.

Поясніть дитині перспективи, але ні в якому разі не тисніть на неї. Зрештою, невірний вибір освіти — це не найбільша помилка у житті. Завжди можна отримати другу або піти на додаткові курси. Правда, часу не повернеш.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут