додому Новини

В ЮНЕСКО назвали глобальне потепління головною загрозою для об’єктів Всесвітньої спадщини

357

За словами вчених, кожна п’ята історична пам’ятка і більше третини природних місць у світі можуть постраждати або зникнути через Клімат-кризу.

Зміни клімату стали головною загрозою для об’єктів Всесвітньої спадщини. Про це заявили представники ЮНЕСКО, повідомляє Phys.org.

За словами директора організації Одрі Азуле, у світі налічується 1154 об’єкти Всесвітньої спадщини, включених до Списку ЮНЕСКО. З них кожен п’ятий об’єкт культурної спадщини і більше третини природних місць піддаються небезпеці через глобальне потепління і пов’язаних з ним стихійних лих.

Останнім подібним прикладом стало Стародавнє місто Мохенджо-Даро в сучасному Пакистані, побудоване близько 3000 року до нашої ери. Влітку 2022 року його затопило під час спустошливої повені.

Археологи відзначили, що Мохенджо-Даро не був втрачений завдяки майстерності його будівельників, спорудили подобу дренажної каналізації. Прокладені майже 5 тис.років тому комунікації відвели частину паводкових вод.

Крім того, 2022 року потужні лісові пожежі пройшлися Скелястими горами в Канаді, в Перу зсуви зійшли біля міста інків Мачу-Пікчу в Андах, біля берегів Австралії через потепління води знебарвилася частина великого Бар’єрного рифу, а в Гані через ерозію море змило частину форту Прінценштейн, де в 17 столітті знаходився один з оплотів работоргівлі. Список можна продовжувати і далі.

Дослідники попереджають, що в майбутньому кліматичні загрози будуть наростати. Потепління сприяє поширенню термітів, що харчуються деревиною, дозволяючи їм освоювати ділянки, які раніше були занадто сухими або занадто холодними для цих комах.

В інших країнах висихання ґрунту через зменшення кількості опадів може мати дестабілізуючий вплив на деякі об’єкти спадщини. В умовах посухи грунти стискаються і зміщують фундаменти будівель, а потім різко набухають під час дощів, що змушує стіни тріскатися.

Очікувана нестача води в майбутньому також може призвести до зростання конфліктів, в результаті яких можуть бути втрачені важливі об’єкти спадщини.

Додати коментар