додому Новини

У мікрофлорі кишечника половини людства знайшли новий вірус

208

Біологи з Університету Сан-Дієго (США) оголосили про виявлення раніше невідомого вірусу-бактеріофага, що вражає один з найпоширеніших типів кишкових бактерій. Вчені вважають, що знову відкритий вірус присутній в кишечнику у більш ніж половини населення Землі і може відігравати важливу роль у розвитку ожиріння і діабету. 24 липня робота опублікована в онлайн-версії журналу Nature Communications.

Фахівець з біоінформатики Роберт Едвардс (Robert A. Edwards) і його колеги виявили фрагменти раніше невідомої вірусної ДНК довжиною приблизно 97 тисяч пар основ. Це сталося в ході комп’ютерного аналізу результатів попередніх досліджень вірусів, що мешкають в кишковій мікрофлорі. Фрагменти були виявлені у фекальних зразках дванадцяти не пов’язаних між собою осіб. Проведена потім перевірка по базах даних консорціуму “мікробіом людини” і MG-RAST (веб-сервер автоматичного метагеномного аналізу) показала присутність ДНК нового вірусу у великій кількості зразків людської кишкової мікробіоти.

Для підтвердження існування вірусу, названого першовідкривачами crAssphage, в реальності автори застосували метод ампліфікації ДНК (штучного збільшення числа копій послідовності ДНК). Вони виявили його присутність у вихідному біоматеріалі, використаному при створенні бази даних консорціуму «мікробіом людини». “У нас є біологічний доказ того, що вірус, який ми спочатку знайшли за допомогою комп’ютера, дійсно існує», – зазначив один з членів групи, Вірусолог Джон Мокілі (John Mokili).

Спираючись на аналогії в білковому складі ДНК crAssphage з уже описаними вірусами, Едвардс і його колеги прийшли до висновку, що відкритий ними мікроорганізм є бактеріофагом (вірусом, вибірково вражає бактеріальні клітини і викликає їх руйнування). Використовуючи сучасні біоінформаційні технології, вчені встановили, що мішенню crAssphage є Bacteriodetes – один з найпоширеніших типів кишкових бактерій. Ці бактерії мешкають в прямій кишці і, як вважається, відіграють ключову роль в біологічному механізмі, що зв’язує розвиток ожиріння і діабету зі складом кишкової мікрофлори. Яким чином впливає на цей процес crAssphage, ще належить з’ясувати, відзначають автори.

Широка поширеність знову відкритого вірусу серед населення планети-в шість разів перевищує таку У інших бактеріофагів – свідчить про його давнину, проте той факт, що він до цих пір «проходив під радарами», досить дивний, вважає Едвардс.

Варто відзначити, що в останні роки з’явилося багато наукових даних, які передбачають ключову роль складу кишкової мікрофлори в патогенезі різних захворювань. Крім ожиріння і діабету, мова йде про хворобу Крона, аутизм, ревматоїдний артрит, розсіяний склероз. На початку липня біологи з технічного університету Данії повідомили про виявлення в людському кишковому мікробіомі понад півтисячі раніше невідомих бактерій, а також близько 800 нових бактеріофагів.

Матеріали новинного характеру не можна прирівнювати до призначення лікаря. Перед прийняттям рішення порадьтеся з фахівцем.

Додати коментар