додому Вагітність і діти

Прогестерон — уколи при вагітності

Прогестерон часто називають «гормоном вагітності». Він чинить безпосередній вплив на процес виношування дитини. Особливо важлива його роль на початкових стадіях вагітності. Недостатнє вироблення прогестерону може вкрай несприятливо позначитися на формуванні організму майбутнього малюка. Тому іноді в разі необхідності лікарі-гінекологи рекомендують майбутнім мамам препарат Прогестерон — уколи при вагітності.

Прогестерон - уколи при вагітності

Після запліднення, коли починається розвиток ембріона, в яєчнику, де визрівала яйцеклітина, утворюється жовте тіло — своєрідне скупчення тканин. Гормон прогестерон виділяється як раз з жовтого тіла. Саме під його впливом запліднена яйцеклітина проникає в матку. Тому основне призначення прогестерону — збереження вагітності.

Цей гормон поступово «налаштовує» організм майбутньої мами до пологів. Прогестерон впливає на нервову систему вагітної жінки, стимулює розвиток її молочних залоз, готуючи їх до подальшого процесу грудного вигодовування. Даний гормон пригнічує імунну відповідь материнського організму на зародження нового, але наполовину чужорідного для жінки, життя. Крім того, прогестерон стимулює природне зростання матки, а для безпечного внутрішньоутробного розвитку плода значно знижує активність маткових скорочень.

Якщо на ранньому терміні вагітності вироблення гормону прогестерону виробляється яєчниками і наднирковими жінки, то надалі він виробляється ще і плацентою. Не можна вважати рівень прогестерону при виношування дитини постійною величиною, оскільки його показники залежать від терміну вагітності. Причому зовсім необов’язково визначати його рівень, якщо вагітність протікає нормально. Однак при появі будь-яких проблем з гормональним фоном лікар-гінеколог рекомендує провести відповідний аналіз. На підставі отриманих даних лікар винесе висновок, чи є показник цього важливого гормону нормою для вагітної жінки. Коли, на думку фахівця, рівень гормону недостатній для успішного виношування дитини, тоді й призначаються уколи Прогестерона.

Цей спеціальний препарат містить синтетичний аналог жіночого «гормону вагітності». Він являє собою жовтувату, або зеленувате маслянисту рідину зі слабким специфічним запахом. Для нормального протікання вагітності ін’єкції виконуються внутрішньом’язово, причому препарат практично відразу всмоктується в кров. Після його введення необхідна концентрація настає приблизно через годину, а максимальних показників можна очікувати через 6 годин. Потім препарат розкладається в печінці і разом з продуктами обміну виводиться з сечею.

Вагітній жінці не слід побоюватися ін’єкцій Прогестерона, сильних больових відчуттів при цьому не спостерігається. Єдиний слід від проведеної ін’єкції — це ущільнення на місці уколу. Іноді замість ущільнення на місці ін’єкції виникає гематома. Для проведення ін’єкцій даного гормону потрібна попередня підготовка. Щоб рідина нагрілася до температури тіла, ампулу деякий час тримають у руці. Якщо в ампулі спостерігаються кристалічні утворення, то її нагрівають на водяній бані до утворення однорідної рідини. Після цього ампулу з рідиною остуджують і роблять ін’єкцію.

Призначаючи Прогестерон, уколи при вагітності, лікарі-гінекологи, що спостерігають за станом здоров’я майбутньої мами, обов’язково враховують наявні протипоказання. Оскільки даний гормональний препарат призначений для профілактики переривання вагітності, протипоказано його використання на останньому місяці перед пологами. Не можна використовувати уколи прогестерону в період грудного вигодовування, або в найближчі місяці перед запланованою вагітністю.

Лікарі-гінекологи завжди попереджають вагітних жінок про деякі особливості при проведенні курсу ін’єкцій Прогестерона. З особливою обережністю слід робити ці уколи при вагітності, якщо майбутня мама має схильність до тромбоутворення, або страждає від таких захворювань, як бронхіальна астма, цукровий діабет, захворювання серцево-судинної системи, хронічна форма ниркової недостатності.

Незважаючи на побічні ефекти, які рідко спостерігаються (кров’янисті виділення, депресія, головний біль), вагітні жінки зазвичай добре переносять уколи Прогестерона.