додому Вагітність і діти

Порядок прорізування молочних зубів — відповідальний період в житті дитини

Перший рік життя дитини є найбільш відповідальним, в тому числі з точки зору появи молочних зубів. Цей процес може пройти без ускладнень, але в більшості випадків дитина відчуває дискомфорт, хворобливі відчуття, стає примхливою. Від батьків потрібно терпіння, турбота і підвищену увагу в такий непростий період. Існує схема або порядок прорізування молочних зубів, який вказує на те, яка кількість зубів має бути в певному віці у дитини.

20-02-15-foto-700x467-1

Існуючі закономірності в прорізуванні зубів

Молочні зуби у дітей з’являються по закономірній схемі, але вона є усередненою, оскільки слід враховувати індивідуальні особливості організму. У кожному віковому періоді у дитини має бути певна кількість зубів, при цьому можна вирахувати цю кількість на підставі «правила чотирьох». Згідно цього правила слід відняти від кількості виповнених місяців цифру чотири.

Якщо слідувати схемі прорізування, то до шести місяців життя у дитини повинна прорізатися перша пара молочних зубів або нижні різці (за правилом чотирьох віднімають з 6 цифру 4 і виходить 2). І так послідовно можна розрахувати по місяцях кількість молочних зубів. Наприклад, до віку одного року має прорізатися вісім зубів по чотири на верхній і нижній щелепі.

На питання про те, скільки всього молочних зубів повинно прорізатися у дитини, можна відповісти також на підставі «правила чотирьох». Цей показник дорівнює 20. Така кількість молочних зубів з’являється до двох років життя дитини. Порушено порядок прорізування молочних зубів при різних захворюваннях, тому даний показник можна розглядати в якості важливого діагностичного критерію. Не завжди слід чітко дотримуватися термінів прорізування зубів, так як існують особливості дитячого організму.

Як протікає процес прорізування зубів

Самопочуття дитини може значно погіршитися в момент прорізування зубів. Біль з’являється в тому випадку, коли зуб підходить до самого краю ясен. Батьки звертають увагу на такі клінічні прояви:

  • погане самопочуття, примхливість
  • порушення сна, безсоння
  • відмови від їжі
  • дитина тягне кулачки або інші предмети, іграшки в рот

Мама відчуває, що дитина стала кусати груди під час годування. Рекомендується в цей період дати якийсь холодний і твердий предмет, наприклад, ложку або сушку.

У момент прорізування зуба відбувається розвиток місцевої запальної реакції в області ясен (набряклість, припухлість). Внаслідок цього розвивається температурна реакція, іноді до значних цифр (38-38,5С).

Активно відбувається відділення слини. Дитина ще не вміє правильно здійснювати ковтальні руху, тому слина заповнює всю ротову порожнину. З цієї причини не спостерігається вираженого знеболюючого ефекту при обробці ясна спеціальними гелями, вони механічно вимиваються великою кількістю слини. Дитині рекомендується дати жарознижуючі засоби, які випускаються у формі сиропу. Ця форма є зручною з точки зору практичного застосування.

Деякі ознаки прорізування зубів збігаються з проявами простудного захворювання. Слід звернути увагу на появу виділень з носа, кашель, утруднене дихання, біль при натисканні на область вуха. При правильній інтерпретації об’єктивних даних лікар може визначитися з діагнозом і рекомендувати необхідний обсяг терапії.

Існуючі терміни прорізування молочних зубів

Стандартним строком появи перших зубів вважається шість місяців, але можуть бути випадки раннього або пізнього прорізування. Раннім вважається термін трьох або чотирьох місяців, а пізнім — вісім місяців. Такі коливання можливі, дану особливість не слід вважати відхиленням від фізіологічного стану.

Нормальним вважається відставання в кілька місяців від встановленої норми.

Першими з’являються центральні різці по черзі на нижній і верхній щелепі. Далі з’являються бічні різці, також у порядку черговості, що відповідає віку від 9 до 12 місяців життя. При досягненні віку одного року у дитини починають прорізуватися корінні зуби, при цьому у нього вже є вже вісім різців. Ця пара молочних зубів (Верхні і нижні малі моляри) може з’являтися дещо пізніше, наприклад, в інтервалі від року до 1,5 років. Існує ще друга пара корінних зубів, яка прорізується у віці 20-26 місяців життя дитини.

Для фахівця важливо оцінити не терміни прорізування, а саме порядок прорізування, що є вказівкою на патологічний стан, якщо молочні зуби з’являються не в своїй послідовності. Заслуговує уваги ситуація не тільки, коли порушується черговість прорізування, а також відсутність будь-якого зуба. Зуб може з’явитися поза дугою зубного ряду або його формування відбувається неправильно. При такій ситуації слід показати дитину дитячому стоматологу, який зможе кваліфіковано оцінити характер змін, що відбулися.

Нормальним явищем вважається асиметричне розташування молочних зубів. Такий «безлад» в ротовій порожнині може зберігатися, поки не відбудеться повного закриття зубного ряду. Поки не прорізатимуться перші 16 молочних зубів, на такий стан молочних зубів не слід звертати увагу. Надалі в міру пережовування їжі відбувається «притирання» зубних поверхонь, що призводить до відновлення зубного ряду.

При порушенні існуючого порядку у дитини зуби можуть прорізатися ще до її народження. Дитина повинна бути оглянута фахівцем, тому що в ряді випадків даний стан супроводжується ускладненнями з боку інших органів і систем. Якщо у дитини є супутня соматична патологія, то можна очікувати, що процес прорізування зубів станеться з порушенням, при цьому характер порушень є різним.