додому Вагітність і діти

Фізіологічна нежить у немовляти – чи існує привід для занепокоєння

1321

У новонароджених дітей нерідко виникають риніти, які розвиваються внаслідок запального захворювання слизової носа. Існує таке поняття, як фізіологічна нежить у немовляти. Ці два стани нерідко протікають зі схожими клінічними проявами, тому лікар може встановити діагноз тільки на підставі комплексного обстеження новонародженого.

19-02-15-foto-700x452-1-1

Чому у немовляти розвивається нежить

У новонародженої дитини слизова оболонка порожнини носа ще не сформована повністю, тому цей процес остаточного розвитку відбувається після народження. В середньому процес формування займає близько десяти тижнів. Перше, на що звертає мама, це поява виділень з носа у немовляти, що змушує звернутися до лікаря для консультації, обстеження і лікування. Але не завжди наявність нежиті означає якийсь патологічний стан.

У нормі в процесі внутрішньоутробного розвитку, коли плід оточений навколоплідними водами, слизові оболонки носа не можуть бути остаточно сформовані. Цьому перешкоджає рідке середовище. Вже після народження, коли новонароджений пристосовується до нових умов життя, його дихальна система (і носова порожнина зокрема) досягає остаточного свого розвитку.

Повітря, яке потрапляє в організм дитини, повинне бути зволоженим, очищеним від можливих шкідливих домішок, які містяться в повітрі, а також зігріте до оптимальної температури. Тільки в таких умовах відбувається нормальне функціонування залоз, які знаходяться в слизовій оболонці порожнини носа. Після народження фізіологічна нежить є тим механізмом, який забезпечує адекватне носове дихання.

Які клінічні прояви заслуговують увагу

Якщо у немовляти відзначається фізіологічна нежить, то це не відбивається на його загальному самопочутті. Дитина добре спить, у неї не страждає апетит, що говорить про відсутність процесу запального характеру в організмі. Не спостерігається вираженої температурної реакції, при цьому відсутні загальні прояви простудного або вірусного захворювання, які можуть бути причиною нежиті. До таких проявів відносяться почервоніння горла, чхання та інші.

Тривалість фізіологічного нежитю не перевищує в середньому десять днів. Якщо симптоми зберігаються протягом більш тривалого проміжку часу, то це заслуговує уваги, вимагає проведення відповідного обстеження. Крім цього, приводом для звернення до фахівця є наступні симптоми:

  • підвищення температури тіла при нежиті
  • відмова від їжі і втрата ваги новонародженої дитини
  • поганий сон
  • зміна кольору виділень з носа (від прозорих до жовто-зеленого кольору)
  • утруднення носового дихання

При фізіологічному нежиті виділення з носа матимуть слизовий характер, вони накопичуються в основному в носовій порожнині, слиз відходить в невеликій кількості. При простудних захворюваннях виділення з носа носять рясний слизовий характер, тому для встановлення діагнозу важливо наявність спільних симптомів запального процесу. Об’єктивний огляд дозволяє виявити наявність набряку – важливо зрозуміти першопричину слизової оболонки носа, що характерно для запальної або алергічної природи захворювання.

Які умови необхідно створити для новонародженої дитини

Полегшити стан фізіологічної нежиті дозволяє дотримання певних гігієнічних вимог з утримання приміщення, в якому знаходиться новонароджена дитина. Ці вимоги відносяться до температурного режиму, вологості повітря і чистоті. Оптимальні умови будуть сприяти нормальній роботі всієї дихальної системи. Якщо в приміщенні повітря сухе, обігрівання відбувається за рахунок центрального опалення, при цьому у вдихуваному повітрі міститься пил, то в таких умовах нежить набуває затяжного характеру.

Для зволоження повітря можна застосовувати спеціальні прилади або зволожувачі, які одночасно не тільки зволожують, а також очищають, іонізують повітря. Якщо немає можливості придбати прилад, то можна скористатися підручними засобами, наприклад, повісити на батарею мокрий рушник. Для досягнення більш швидкого результату рекомендується вдихати вологий пар у ванній кімнаті, для чого мама заносить немовля в кімнату на кілька хвилин. Повторювати процедуру можна кілька разів з нетривалим перервою. Оптимальна вологість повітря в дитячій кімнаті повинна бути 50-60%.

Важливо підтримувати температурний режим, при цьому велике значення має регулярне провітрювання приміщення. Особливо важливо це робити в кімнатах з центральним опаленням.

Індивідуальна система опалення дозволяє регулювати температуру, що є сприятливим фактором з точки зору створення температурного режиму. Не слід допускати перевищення температури повітря вище 22С.

У дитячій кімнаті слід підтримувати чистоту, порядок. Рекомендується на якийсь час винести з кімнати килими, а також по можливості книги, кімнатні рослини, які дуже добре збирають пил. У сучасних умовах позбутися ефективно від пилу дозволяє миючий пилосос, що дозволяє значно полегшити процес прибирання. Вологе прибирання повинне проводитися кілька разів на день, тільки так можна підтримати чистоту в кімнаті і уникнути попадання великої кількості частинок пилу в дихальні шляхи новонародженої дитини.

Прогулянки з дитиною не слід припиняти під час фізіологічної нежиті. Носове дихання на вулиці значно поліпшується. Рекомендується одягнути дитину відповідно погодним умовам, тоді не буде страху, що дитина може замерзнути в холодну пору року. Фахівці радять здійснювати щоденні прогулянки в зимовий час, так як це є ефективним профілактичним засобом розвитку простудного захворювання, особливо вірусної природи.

попередня статтяМода 2015-2016: Oscar de la Renta осінь-зима
наступна статтяПорядок прорізування молочних зубів – відповідальний період в житті дитини