додому Поради

Якщо болить правий бік внизу живота — тривожний симптом

Якщо болить правий бік внизу живота — це може бути ознакою серйозного захворювання, що вимагає невідкладної хірургічної допомоги, наприклад, гострого апендициту або позаматкової вагітності. Не надто інтенсивні постійні ниючі болі в животі справа внизу також можуть бути небезпечними.

20-02-15-foto-700x461-1

Біль у правому боці внизу живота — ознака апендициту

Апендицит — це запалення невеликого, так званого, червоподібного відростка (апендикса) сліпої кишки. Сліпа кишка є початковою частиною товстого кишечника, розташована вона в правій половині живота вертикально, їжа по ній рухається знизу вгору.

Апендицит може бути гострим і хронічним. Захворювання починається закриттям отвору між апендиксом і сліпою кишкою з застою в ньому вмісту. Отвір може бути закрито при перегині відростка, а також будь-якими твердими предметами — каловими каменями, сторонніми тілами, густими каловими масами. В результаті застою і порушення кровообігу в стінці апендикса в неї впроваджуються бактерії, які постійно мешкають в кишечнику — саме вони і викликають запальний процес. Вже через добу запалення поширюється на всі шари стінки відростка, стінка потовщується, в просвіт відростка виділяється гній.

Ознака гострого апендициту — біль у животі. Спочатку біль поширюється по всьому животу, але в міру наростання запального процесу вона починає чітко локалізуватися внизу живота справа.

Іноді у хворих підвищується температура тіла, з’являються нудота і блювота.

Хворому потрібна невідкладна хірургічна допомога — видалення червоподібного відростка (апендектомія). Якщо її не надати вчасно, може настати прорив стінки червоподібного відростка і тоді інфекція потрапить в черевну порожнину. Найчастіше це призводить до скупчення гною, обмеженого капсулою, навколо червоподібного відростка (формуванню периапендикулярного абсцесу). Але іноді інфекція поширюється на всю черевну порожнину — це важке ускладнення називається перитонітом.

Ознака позаматкової вагітності

Позаматковою називається вагітність, при якій запліднена яйцеклітина не потрапляє в матку, а розвивається в матковій трубі (найчастіше), яєчнику або в черевній порожнині. Причиною позаматкової вагітності зазвичай є порушення процесу пересування заплідненої яйцеклітини в порожнину матки. Такі явища в переважній більшості бувають викликані уповільненими запальними процесами в маткових трубах або їх наслідками, а також деякими іншими причинами.

Трубна вагітність зазвичай розвивається протягом 5-8 тижнів, після чого зростаючий зародок розриває стінку маткової труби або ж розрив відбувається всередину маткової труби (трубний аборт).

Першою ознакою розриву маткової труби є поява сильних переймоподібних болів збоку внизу живота на тій стороні, де стався розрив труби. Одночасно почалася сильна внутрішня кровотеча, яка викликає зниження артеріального тиску, запаморочення і різку блідість. Сильний біль у поєднанні з головокружінням може призвести до втрати свідомості.

При позаматковій вагітності жінка потребує госпіталізації та екстреної хірургічної допомоги.

Біль внизу живота справа як ознака апоплексії яєчника

Апоплексія яєчника являє собою раптовий крововилив у яєчник, що супроводжується його розривом і кровотечею в черевну порожнину. Такий стан викликається раптовим припливом крові до яєчника. У нормі організм справляється з такими приливами. А ось при деяких гормональних розладах його тканина може не витримати навантаження. До такого стану може призвести, наприклад, збільшення вироблення гіпофізом лютеінезуючого гормону — це викликає посилення фізіологічних крововиливів у яєчник. Якщо при цьому є зміни кровоносних судин і тканини яєчника (що характерно для запальних процесів придатків матки), то може наступити його апоплексія. Апоплексії яєчників може виникати на тлі травми, фізичної напруги, активного статевого контакту, а також і в стані спокою.

Апоплексія яєчника розвивається у молодих жінок частіше в правому яєчнику, при цьому завжди виникають раптовий різкий біль внизу живота на стороні ураження, а також внутрішня кровотеча, що супроводжується зниженням артеріального тиску, запамороченням, а іноді і втратою свідомості. При невеликій кровотечі лікування жінки можна проводити консервативними методами в умовах стаціонару. Але частіше допомагає тільки операція — резекція або ушивання яєчника.

Тривалі ниючі болі внизу живота справа

Тривалі, посилюючі,чи затухаючі болі внизу живота праворуч можуть бути ознакою хронічного запального процесу в придатках матки, хронічного коліту (у тому числі виразкового). Крім того, такі болі можуть виникати при остеохондрозі попереково-крижового відділу хребта, коли відбувається утиск корінців спинномозкових нервів, до складу яких входять вегетативні волокна, що іннервують придатки матки.