додому Краса і здоров'я

Особливості раку легенів у некурящих людей

620

Чому у курців розвиваються інші види пухлин, в чому фактори ризику і які прогнози?

Куріння — найсерйозніший фактор ризику розвитку, але це не означає, що некурящі повністю захищені від цієї хвороби. Згідно зі світовою статистикою, близько 25% хворих на рак легенів ніколи не курили, і їх захворювання багато в чому відрізняються від таких у курців. Значно розрізняються причини, методи лікування і показники виживаності між тими, хто ніколи не курив ( викурив менше 100 сигарет за життя ), і курцями, колишніми і нинішніми.

Не займайтеся самолікуванням! У наших статтях ми збираємо останні наукові дані і думки авторитетних експертів в області здоров’я. Але пам’ятайте: поставити діагноз і призначити лікування може тільки лікар.

Особливості раку легенів некурящих людей

 1. Для жінок ймовірність розвитку раку легенів вище, ніж для чоловіків.
 2. Люди з раком легенів, ніколи не куривши живуть на 56% довше, ніж палять з цим захворюванням.
 3. Найпоширеніший діагноз — аденокарцинома.

Особливості раку легенів курців

 1. Серед курців людей чоловіки хворіють на рак легенів частіше, ніж жінки.
 2. Ризик смерті у курців з раком легенів на 29-39% вище, ніж для тих, хто ніколи не курив.
 3. Найпоширеніший діагноз — плоскоклітинний рак.

За останні роки більш вдвічі збільшилася частка ніколи не курили людей з недрібноклітинним раком легенів ( з 13% до 28% ).

Чому рак легенів може розвинутися у тих, хто ніколи не курив?

Без сумніву, куріння має найбільший вплив на ризики захворіти на рак. Але є й інші причини цього захворювання, тому рак легенів може розвинутися рак і у тих, хто ніколи не курив. Як правило, рак у них діагностується в більш молодому віці ( ніж у курців ) і часто може бути простежено до одного з наступних факторів ризику:

Фактори навколишнього середовища

Вплив різних речовин може підвищити ризик розвитку раку легенів.

Радон

Це радіоактивний газ, що утворюється при природному розпаді урану в грунті. Вплив радону вважається основною причиною раку легенів у некурящих.

Пасивне куріння

Це вплив диму від палаючої сигарети, трубки, сигари або кальяну.

Азбест

Цей природний силікат раніше інтенсивно використовувався в теплоізоляції будинків, черепиці, автомобілебудуванні і т.д. Якщо довгі і тонкі волокнисті кристали азбесту викидаються в повітря і вдихаються, вони можуть викликати серйозні пошкодження легенів. Включаючи мезотеліому, рак слизової оболонки легенів.

Забруднення повітря

Дослідження, проведене в 17 європейських країнах, виявило пряму кореляцію між забрудненням повітря і раком легенів. Вчені підрахували, що забруднення повітря відповідально за 15% смертей від раку легенів у всьому світі.

Професійні фактори ризику

Канцерогенні хімічні речовини можуть стати причиною раку легенів. До них відносяться миш’як, з’єднання хрому і нікелю, поліциклічні ароматичні вуглеводні ( ПАУ ) і т.д. Якщо людина постійно взаємодіє з канцерогенами на роботі, його ризики захворіти підвищуються.

До професій високого ризику відносяться:

 • водіння вантажівки
 • піскоструминна обробка
 • металообробка
 • друкарські роботи
 • виробництво кераміки
 • видобуток урану
 • скляне виробництво

Генетика

Може існувати генетична схильність до розвитку раку легенів. Вона не так сильно виражена, як, наприклад, деякі види раку молочної залози, але сімейна історія такого раку може вимагати ретельного моніторингу здоров’я. Дослідники також виявили, що рак легенів у некурящих може характеризуватися певними типами генетичних мутацій, які не виявлені в схожих пухлинах курців. Через це таргетная терапія, спрямована на ці мутації, може краще працювати у некурящих.

До речі відповідні молекулярні зміни можуть бути виявлені при тестуванні генів, а значить, хвороба можна буде зловити на ранній стадії.

Які види раку легенів найбільш поширені у некурящих людей?

Аденокарцинома

Це найпоширеніший вид раку серед некурящих. Аденокарциноми — це пухлини, які зазвичай ростуть у зовнішніх областях легенів і можуть довго ніяк не проявляти себе. У багатьох випадках аденокарцинома починає поширюватися на інші органи тіла ще до постановки діагнозу. Бронхоальвеолярна карцинома ( БАК ) — категорія аденокарциноми легких. Це форма раку легенів, яка часто зустрічається у некурящих, особливо молодих, ніколи не курили жінок. З невідомих поки причин захворюваність БАК зростає по всьому світу.

Першим кроком в лікуванні стає хірургічна операція ( особливо на ранніх стадіях ), другим — хіміотерапія.

Плоскоклітинний рак

Більше половини випадків раку легенів у курців припадає на плоскоклітинний рак легенів ( підтип недрібноклітинного раку легенів ). Цей тип раку може вражати і некурящих людей, але значно рідше, ніж інші типи пухлин. Плоскоклітинний рак легенів зазвичай розвивається в центрі легких, в більших бронхах, що з’єднують трахею з легкими. Залежно від стадії плоскоклітинного раку легенів лікування може включати хірургічне втручання, хіміотерапію, променеву, таргетну, імунотерапію, або їх комбінацію.

Мезотеліома

Мезотеліома, зазвичай виникає в результаті впливу азбесту, породжує злоякісні пухлини, які починаються в слизовій, яка вистилає і захищає легкі, серце і черевну порожнину. Існує три основних типи мезотеліоми, причому найбільш поширеною є мезотеліома плеври. Вона викликає зростання пухлин в слизовій оболонці легких. Для лікування використовується хірургія, хіміотерапія і променева терапія.

Які симптоми раку легенів у некурящих людей?

Оскільки аденокарцинома є найбільш поширеним типом раку серед некурящих, ранні симптоми раку легенів людина досить часто пропускає. До них відносяться:

 • втома
 • Легка задишка
 • Біль у верхній частині спини або грудей

У міру прогресування захворювання симптоми знайдуть схожість з ознаками, загальними для більшості пухлин легенів:

 • хронічний кашель
 • Кров або слиз при кашлі
 • хрипи
 • Висока температура
 • Дискомфорт при ковтанні
 • Хрипота голосу
 • втрата ваги
 • поганий апетит

У випадках мезотеліоми задишка і біль в грудях можуть супроводжуватися наступними симптомами:

 • набряк обличчя і рук
 • утруднене ковтання
 • нерегулярне серцебиття
 • болем в плечі, грудей або нижній частині спини.

При деяких типах мезотеліоми на пізніх стадіях також можуть з’явитися тромби.

А які прогнози?

Рак легенів у некурящих часто діагностується вже на пізній стадії, так як більш ранні симптоми списуються на респіраторну інфекцію або навіть алергію. Однак деякі ( але не всі ) дослідження показують, що загальна виживаність все ж краще у некурящих. Різниця найбільш очевидна для тих, кого рано діагностували. Як правило, прогноз некурящих жінок краще такого у некурящих чоловіків.

Це все дуже сумно. А хороші новини є?

Є обнадійливі! Вчені продовжують працювати над способами виявлення раку легенів у некурящих на більш ранній стадії. В майбутньому лікарі, можливо, зможуть перевірити наявність онкомаркерів раку легенів в крові на самих ранніх, найбільш піддаються лікуванню стадіях.

Додати коментар