додому Поради

Нормальний пульс людини – основний показник здоров’я

5274

Нормальний пульс людини говорить про хороший стан здоров’я. Вчення про пульс виникло в давнину. Уже в ті часи лікарі, досліджуючи різноманітні властивості пульсу, намагалися ставити по ньому діагноз, визначати тяжкість і прогноз захворювання, а також долю людини.

Що таке пульс

Пульс (удар, поштовх) – це періодичні коливання об’єму судин, пов’язані зі ступенем їх наповнення кров’ю і тиску в них протягом одного серцевого скорочення. При промацуванні пульс можна виявити на всіх великих артеріях. Це так званий артеріальний пульс. Фахівці виділяють ще венозний і капілярний пульс. Але в основному, коли говорять про пульс, мають на увазі артеріальний пульс. Він може бути центральним і периферичним. Центральний артеріальний пульс – це пульс аорти, підключечних і сонних артерій, а периферичний – це пульс артерій кінцівок.

Пульс пов’язаний з циклічною діяльністю серця. Обсяг крові, що викидається з серця в аорту під час систоли, викликає розтягування її початкової частини і підвищення в ній тиску, який під час діастоли падає. Ці коливання тиску поширюються по аорті і відходить від неї артеріями у вигляді хвиль, що розтягують і подовжують стінки артерій. Амплітуда коливань і форма пульсової хвилі змінюються в міру її просування від центру до периферії, а швидкість кровотоку поступово сповільнюється в міру зменшення діаметра артерій.

11-12-14-foto-600x398-1

Нормальний пульс у дорослої людини

Характеристики артеріального пульсу і діагностичне значення його змін мають величезне значення і сьогодні, незважаючи на наявність найрізноманітніших додаткових інструментальних методів дослідження. Питання про те, який нормальний пульс у людини, цікавить практично всіх.

Пульс промацують вказівним і середнім пальцями правої руки на променевій артерії нижче основи великого пальця на зап’ясті. При цьому визначають наступні характеристики пульсу: частоту, ритм, наповнення, напруження, висоту і швидкість.

Частоту пульсу підраховують не менше, ніж за 30 секунд, якщо ж ритм неправильний, то за хвилину. У дорослої здорової людини частота пульсу повинна бути 60-80 ударів на хвилину. У вертикальному положенні частота пульсу вище, ніж у горизонтальному. У літньому віці частота пульсу знижується і в середньому дорівнює 60-65 ударів на хвилину. У жінок пульс на 6 – 8 ударів на хвилину частіше, ніж у чоловіків. Вранці, після сну, пульс повільніший, ніж увечері після робочого дня.

Ритм пульсу оцінюють по регулярності наступних одна за одною пульсових хвиль. У здорових людей може спостерігатися збільшення частоти пульсу на вдиху і зменшення на видиху. Це так звана дихальна аритмія – варіант норми.

Наповнення пульсу визначають по відчуттю пульсових змін об’єму прощупуваної артерії. На ступінь наповнення артерії впливають кількість крові, що викидається серцем під час систоли (ударний об’єм), загальна кількість крові в організмі та її розподіл. Нормальним вважається повний пульс. При крововтратах, зниження ударного об’єму та об’єму циркулюючої крові наповнення пульсу зменшується.

Напруга пульсу визначається за величиною зусилля, яке потрібно прикласти для повного здавлювання пульсуючої артерії. Ступінь напруги залежить від рівня артеріального тиску. Швидкість пульсу визначають за швидкістю змін обсягу прощупуваної артерії.

Нормальний пульс у дітей

У дітей частота серцевих скорочень вища, ніж у дорослих – це наслідок переважання впливу симпатичної нервової системи і прискореного (порівняно з дорослими) обміну речовин. З віком посилюється вплив на серце парасимпатичної нервової системи, що призводить до поступового уповільнення пульсу.

У дітей одного і того ж віку частота пульсу схильна індивідуальним коливанням. У дівчаток вона приблизно на 7 ударів на хвилину більша, ніж у хлопчиків, що виявляється вже в періоді новонародженості. Найбільш яскраво відмінності в частоті пульсу у хлопчиків і дівчаток видно в період статевого дозріванння. Частота пульсу у дітей та підлітків в спокої:

 • новонароджені – 120 – 140 уд. в 1 хвилину;
 • 6 місяців – 130 – 135 уд. в 1 хвилину;
 • 1 рік – 120 – 125 уд. в 1 хвилину;
 • 2 роки – 110 – 115 уд. в 1 хвилину;
 • 3 роки – 105 – 110 уд. в 1 хвилину;
 • 4 роки – 100 – 105 уд. в 1 хвилину;
 • 5 років – 98 – 100 уд. в 1 хвилину;
 • 6 років – 90 – 95 уд. в 1 хвилину;
 • 7 років – 85 – 90 уд. в 1 хвилину;
 • 8 – 9 років – 80 – 85 уд. в 1 хвилину;
 • 10 років – 78 – 85 уд. в 1 хвилину;
 • 11 років – 78 – 84 уд. в 1 хвилину;
 • 12 років – 75 – 82 уд. в 1 хвилину;
 • 15 років – 70 – 76 уд. в 1 хвилину.

Нормальний пульс при фізичному навантаженні

При будь-якому фізичному навантаженні частота пульсу збільшується. Так, при ходьбі нормальний пульс може прискорюватися до 100 ударів на хвилину, при бігу – до 110-130. Про максимально можливому ??фізичному навантаженні нормальний пульс 170-200 ударів на хвилину. У здорової людини пульс після припинення фізичного навантаження приходить в норму через 3-4 хвилини.

Нормальний пульс людини дуже важливий. При занадто частому або рідкісному пульсі, а також при порушенні його ритму або наповнення слід звернутися до лікаря.

попередня статтяРаціон харчування для схуднення: худнути легко
наступна статтяЯк правильно віджиматися – техніка рухів