додому Краса і здоров'я

Лімфовузли на шиї: запалення, причини, лікування

Запалення лімфовузлів на шиї — це не самостійна патологія, а вторинне захворювання, є симптомом тієї чи іншої хвороби. Як правило, через збільшення лімфовузлів проявляються інфекційні захворювання.

«Лімфовузли — це периферичні органи, що виконують роль природного фільтра, бар’єру для потрапляння інфекції в організм і формують імунітет людини.»

Лімфатичні вузли є природним бар’єром на шляху інфекції і служать своєрідним фільтром, який забезпечує імунітет. Коли в організм людини потрапляють віруси та інша патогенна флора, вони з лімфи переміщуються у своєрідний «карантин», який знаходиться в лімфовузлах. Ті затримують збудників захворювання і починають їх знищення. Але якщо імунітет людини дуже слабкий, а організм при цьому атакує дуже велика кількість бактерій і вірусів, лімфовузли перестають справлятися із завданням. Виникає запалення, яке призводить до їх збільшення, болів в шиї і голові.

30-10-14-foto-poradnica-600x399-1

Причини шийного лімфаденіту

Як правило, причиною запалення лімфовузлів стають атаки вірусів і мікробів на наш організм, які пригнічують імунітет людини. До причин болів можна віднести:

1. Наявність в організмі вогнища інфекційного захворювання. Найчастіше вони концентруються у верхніх дихальних шляхах. До таких захворювань відносяться всі застуди, грип, ангіна, дифтерія, вітрянка, краснуха. Важкі наслідки може дати також запалення в порожнині рота. Це можуть бути стоматити, гінгівіти, пародонтити.

2. Механічне пошкодження лімфовузла. Через травми, що призвела до порушення цілісності тканин шийного вузла, можуть розвиватися пухлини, набряки та інші хворобливі явища.

3. Доброякісна чи злоякісна пухлина, яка встигла пошкодити клітини лімфатичної тканини. У такому разі пошкоджену ділянку стає вогнищем запалення.

4. Стрес, перенапруження, сезонні авітамінози і все, що пов’язане зі зниженням імунітету. Так, у часто хворіючих дітей, наприклад, можна спостерігати хронічно збільшені гланди (підщелепні лімфовузли), які перебувають у такому стані постійно низького рівня опірності організму інфекціям. Запустити запальний процес може анемія, що передається людині інфекція, переохолодження.

5. Також лімфатичні вузли збільшуються при імунодефіцитних станах. Мається на увазі інфікування ВІЛ або активно протікаюче захворювання СНІДом.

У групу ризику захворювання шийним лімфаденітом потрапляють наступні групи людей:

 

  • Страждають порушенням обміну речовин (через це лімфа не транспортує по організму інфекцію і не ізолює вогнище захворювання);
  • Із захворюванням щитовидної залози;
  • Із захворюваннями сполучних тканин, так як однією з них є та лімфатична тканина;
  • Мають алергії;
  • Страждають хронічним алкоголізмом.

Як розпізнати запалення лімфовузлів?

Як правило, шийний лімфаденіт супроводжується наступними симптомами:

  • Візуально розпізнається збільшення лімфовузлів, виглядає як невелика пухлина або набряк.
  • Болючість при пальпації, утруднене ковтання.
  • Головний біль, висока температура.
  • Наявність загального нездужання.

Оскільки найчастіше причиною запалення стає інфекційне захворювання, то спостерігається також характерна для кожної окремої хвороби симптоматика. Якщо ж ніяких проявів інфекції немає, то, швидше за все, справа в загальному стані імунітету. Щоб уникнути розвитку запалення лікарями призначаються комплекси вітамінів та інші заходи щодо поліпшення захисних властивостей організму.

Якщо припухлість з усіма перерахованими вище симптомами зберігається і після лікувальних заходів, то мова йде, швидше за все, про наявність хронічного інфекційного захворювання, маркером якого і служать збільшені лімфовузли. А ось якщо ущільнення на шиї не проходить, але при цьому є безболісним, не заважає ковтати і практично не турбує, знадобиться звернення до лікаря. Після аналізів і діагностики він зможе підтвердити або виключити злоякісну пухлину.

Лікування і профілактика шийного лімфаденіту

Перше, з чого починається боротьба із запаленням — це діагностика причини, через яку збільшилися лімфовузли на шиї. Лікування, як правило, не вимагає ніяких особливих заходів. Лікарем призначаються загальні засоби і процедури, що зміцнюють імунітет, а основні сили спрямовано на боротьбу із інфекційним захворюванням, що викликав запалення.

З фармакологічних засобів найчастіше призначають медрон і делтасон, а також індивідуально підібрані вітамінні комплекси. З фізіотерапевтичних процедур найбільш ефективна УВЧ-терапія. Втім, це не означає, що всяке прогрівання буде корисно — самостійне використання грілок, компресів та інших зігріваючих засобів може привести до прориву вузла та занесенню інфекції в мозок.

Якщо причиною запалення послужила бактеріальна інфекція, призначаються також антибіотики.

Але щоб подбати про свій організм, не обов’язково чекати, поки збільшаться лімфовузли на шиї. Профілактика запалення повинна проводитися незалежно від схильності до тих чи інших захворювань. У якості профілактичних заходів рекомендується приймати вітаміни, їсти побільше свіжих овочів і фруктів, практикувати здоровий спосіб життя. В осінньо-зимовий сезон рекомендується вживати настоянку ехінацеї пурпурової та елеутерококу, додаючи по кілька крапель в питво.

Пам’ятайте, що збільшені лімфовузли — це скоріше симптом, ніж хвороба, а отже не відкладайте візит до лікаря та обстеження.