додому Вагітність і діти

Крихітні генії, або 5 дивовижних фактів про мозок немовляти

Батьки навіть не можуть собі уявити, наскільки грандіозні процеси відбуваються в головному мозку їх новонародженого малюка! Як сильно він відрізняється від дорослого!

За останні два десятиліття вчені значно просунулися в розумінні особливостей функціонування і розвитку головного мозку немовлят. Психологи вже можуть розповісти, що відчувають, про що думають і мріють малюки, і як їх найбільш ранні спогади впливають на все подальше життя. Головний висновок досліджень: усі здорові діти — потенційні генії. Але чи зможуть вони розвинути свої таланти — залежить від їхніх батьків та найближчого оточення.

05-11-14-foto-600x412-1

1. Мозок у дитини набагато активніший, ніж у дорослого

Відразу ж після народження у звивинах дитини є весь набір (близько 100 млрд!) клітин, які називаються нейронами. Але це нагадує швидше склад, в якому на незліченних поличках просто лежать щільно закриті коробки. Взаємодіяти одна з одною нервові клітини починають на першому році життя, створюючи для цього трильйони синапсів — з’єднань, головну анатомічну основу для сприйняття і розуміння навколишнього світу. З цієї причини через усього 12 місяців маса головного мозку дитини подвоюється — ні в який інший період життя він не буде розвиватися настільки активно! Нейронні зв’язки будуть створені з величезним запасом, який ніхто з людей так і не зможе повністю задіяти, хіба що на третину.

Ось де реальний резерв для виховання генія: юний мозок, який слухає промови матері, слухає музику, разглядає картинки і вивчає іграшки, покаже чудовий результат порівняно з тими, хто в дитинстві просто споглядав стіни дитячої та коляски на тлі вічно бубнячого телевізора. Але не можна забувати про обов’язковий для карапузів відпочинок: міцного сну і спокійних іграх.

2. Батьківські обійми сприяють зростанню мозку немовляти

У здорових діток, які постійно відчувають материнську любов та підтримку, гіпокамп, відділ головного мозку, що відповідає за здатність протистояти стресам, набагато більший по масі і за об’ємом, ніж у малюків, позбавлених ласки і сімейного виховання. Це результат дослідження, проведеного у Вашингтонському університеті в Сент-Луїсі. Від гіпокампу ж залежить, наскільки міцною буде довготривала пам’ять — те, що люди називають життєвим досвідом. Тільки уявіть, наскільки менше здійснить доросла людина фатальних помилок тільки тому, що в дитинстві його невтомно обіймали та пестили! Так що не стримуйте себе у проявах батьківської любові.

3. Мозок немовляти і собаки має багато спільного

Новонароджений не володіє мовою і не розуміє зверненої мови. Через вікові слабкості зору він може зосередитися тільки на великих, мало віддалених об’єктах, наприклад, на обличчі матері, що тримає його на руках. Тому одним з перших надійних джерел інформації для мозку немовляти стають запахи. Саме на них і покладаються собаки у своєму житті. Одне з досліджень показало, що діти, які пахнуть грудним молоком, відчувають менший стрес при проколі шкіри (для забору крові на аналіз), ніж малюки, які встигли «розгубити» після годування материнський аромат. Інше дослідження і численні свідчення молодих батьків підтверджують той факт, що немовлята, які верещать, заспокоюються набагато швидше, якщо біля їх обличчя покласти серветку, змочену зцідженим молоком.

Тільки що народженний здоровий пупс, залишений на животі у мами, безпомилково визначить джерело ароматного молозива і, як ще сліпе щеня, доповзе до соска жінки. А тому рада: мозок вашої дитини запрограмований відповідати на материнський запах. Не варто його маскувати важкими парфумами, концентрованими гелями для душу, сильно пахучими мазями або косметичними лосьйонами.

4. Сни у немовлят дійсно солодкі

Фаза швидкого сну, коли людей відвідують сновидіння, у дорослих займає не більше чверті всього нічного часу. А у новонароджених — 50%! Малюків відвідують яскраві зорові ілюзії, так як мовні можливості у них ще незначні. І переважна більшість снів — солодкі, адже у дітей до 2-3 років, немає приводів бачити нічні кошмари, викликані реальним переляком або страхітливими фантазіями. Але навіть якщо дитина в момент переходу від однієї стадії сну до іншої і побачить страхітливі образи, вони дуже швидко зникнуть. Будьте впевнені: після пробудження малюк заспокоїться протягом декількох хвилин і незабаром забуде про неприємний епізод.

5. Все навколо так захоплює і так відволікає…

Здатність відсівати непотрібну інформацію, що заважає виконанню поставленого завдання, приходить до людини з віком. Дорослий, розмовляючи по телефону, не відволікається на гавкіт сусідської собаки, дзижчання мухи і на поскрипування мостин. Немовляті ж однаково важливо відчути тепло ворсу килима, запах гумової іграшки і яскравість включеної лампочки. Ось чому чим менша дитина, тим важче їй зосередитися, а тим більше — довго утримувати увагу. Вона постійно відволікається! Деколи така надмірна стимуляція мозку призводить до його перевантаження. І тоді малюк раптом починає вести себе неадекватно (на думку дорослих) або зривається на безпричинний плач.

Порада: щоб допомогти дитині концентруватися на чомусь, створюйте спокійну обстановку. Кімната повинна бути тихою, без різких запахів і кричущих кольорів стін, не дуже яскраво освітленою. Привернути до себе увагу набагато простіше не звичайним зверненням до карапузові, а якщо промовляти слова, різко змінюючи висоту голосу та інтонації в мові, як би наслідуючи дитячий лепет.