додому Вагітність і діти

Конізація шийки матки – чи варто її робити?

7964

Конізація шийки матки являє собою невелику й не травматичну операцію, яку можна проводити в умовах денного стаціонару. Сьогодні існує кілька способів проведення конізації шийки матки. Найбільш щадним і сучасним вважається радіхвильова конізація.

Що таке конізація і кому її проводять

Конізація шийки матки – це операція, при якій видаляють уражену частину шийки матки у вигляді конуса. Широка частина конуса розташовується на вагінальній поверхні шийки матки, захоплюючи зону ураження, а вузька досягає каналу шийки матки. Конізація шийки проводиться не тільки з лікувальною, але також з діагностичною метою.

Показаннями для конізації шийки матки є дисплазії шийки матки II-III, а також ділянки зміненого епітелію на поверхні шийки матки з поширенням вглиб, в цервікальний канал. Після видалення тканини її в обов’язковому порядку відправляють на гістологічне дослідження для виключення злоякісної пухлини.

Протипоказаннями до проведення конізації шийки матки є будь-які інфекційно-запальні захворювання сечостатевих органів, загальні гострі захворювання і загострення хронічних захворювань, а також гістологічно підтверджений рак шийки матки.

22-12-14-foto-600x399-1

Способи проведення конізації шийки матки

Операцію конізації шийки матки можна проводити:

  • звичайним хірургічним способом за допомогою скальпеля;
  • шляхом електроконізації;
  • за допомогою хірургічного лазера;
  • за допомогою радіохвильової хірургії;
  • шляхом петлевої електроексцизії.

Операція конізації шийки матки проводиться в перші кілька днів після закінчення менструації. Тривалість її близько 15 хвилин. Знеболення зазвичай місцеве, а іноді застосовується і загальне (зазвичай внутрішньовенний) наркоз.

Перші два способи сьогодні практично не проводяться, так як залишають на шийці матки грубі рубці. Для жінок дітородного віку це серйозне ускладнення, так як рубці на шийці матки перешкоджають її розкриттю під час пологів. Крім того, під час операції і після неї можливі кровотечі. Непоганим способом вважається проведення конізації шийки матки лазером.

Більш ефективний спосіб – радіохвильова конізація шийки матки. При цьому способі застосовуються радіохвильові хірургічні генератори (Сургитрон, Фотек). Метод малотравматичний, не викликає опіку здорових тканин. Таких ускладнень, як кровотеча, після конізації шийки матки цим методом не буває. У післяопераційному періоді практично не буває інфекційних ускладнень. Загоєння в післяопераційному періоді проходить швидко і безболісно.

Найсучаснішим способом проведення конізації шийки матки сьогодні вважається петлевая електроексцизія (ПЕЕ або LEEP).

Висічення вогнища ураження при цьому відбувається за допомогою тонкої дротяної петлі з захопленням частини цервікального каналу. Цей спосіб дозволяє видаляти тканину без її значної деструкції, що дуже важливо для подальшого гістологічного дослідження. Лікувальний ефект після такої операції також вражає: кровотеч і болю майже немає (кровоносні судини і нервові закінчення в рані коагулюються).

Післяопераційний період

У перші один-два дні після операції жінку зазвичай турбують тягнучі болі внизу живота. У цьому випадку як знеболююче можна приймати лікарські препарати з групи нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ – диклофенак, ібупрофен). Виділення після конізації шийки матки рідкі, з домішкою крові, в невеликій кількості, можуть тривати 10-20 днів. Спеціальне лікування після конізації шийки матки не потрібно.

Протягом місяця після операції не можна користуватися гігієнічними тампонами, робити спринцювання, купатися у ванні, басейні або у відкритих водних джерелах, відвідувати лазню і сауну (тільки теплий душ), піднімати тяжкості або займатися важкою фізичною працею. Слід також утримуватися від статевих контактів.

Які ускладнення можуть бути після операції конізації шийки матки

Ускладнення після конізації шийки матки сьогодні зустрічаються рідко. Тим не менш, вони можливі. Це кровотечі, інфекції, стеноз каналу шийки матки (звуження). Також може розвиватися істміко-цервікальна недостатність – порушення запорної здатності шийки матки, яка може призводити до невиношування плоду (шийка матки не утримує плід) і до проникнення інфекції в порожнину матки. Але це рідкісне ускладнення при конізації шийки матки. Рідкісні сьогодні і рубці на матці, так як не застосовується електркоагуляція.

Вагітність після конізації шийки матки

Проведена операція зазвичай не робить негативного впливу на процес зачаття, а також на перебіг вагітності і пологів. Проблеми з виношуванням вагітності можуть бути тільки при розвитку ІЦН. Проблеми з розкриттям шийки матки під час пологів можуть виникнути при наявності післяопераційних рубців.

Конізація шийки матки малотравматичная і безболісна операція, і якщо лікар рекомендує її зробити, то варто прислухатися до його поради.