додому Дієти і харчування

Грейпфрут для схуднення – цікава інформація про властивості фрукта

1403

Про те, що грейпфрут для схуднення дуже корисний, знає, напевно, кожен, хто хоч раз намагався боротися із зайвими (чи не зовсім зайвими) кілограмами. Багатьма людьми це давно сприймається як аксіома, хоча дослідження, які дозволили зробити досить обґрунтовані висновки про те, що грейпфрут дійсно може допомогти схуднути, були проведені лише кілька років тому.

12-02-15-foto-700x493-1

Перша дієта, яку можна віднести до категорії грейпфрутових дієт, з’явилася в 1930-х роках у США – тоді вона була відома як голлівудська дієта. Існувало два її основні різновиди, тривалістю в сім днів і в 21 день. Обидві дієти були дуже низькокалорійними: людина, яка вибирала цю дієту, могла вживати в їжу лише кілька продуктів, крім чорної кави і грейпфрутів – наприклад, свіжі овочі і трохи м’яса без видимого жиру.

Результати такої дієти не дозволяли виявити які-небудь властивості грейпфрута для схуднення – люди, які дотримувалися такого жорсткого плану харчування, худнули б і в тому випадку, якби замість грейпфрутів вони їли яблука, апельсини, або інші фрукти.

Дієта часів Великої депресії мало схожа на сучасні грейпфрутові дієти – наприклад, тим, що зараз вони не припускають необмеженого вживання кави.

Чим корисний грейпфрут для схуднення?

По-перше, потрібно розвіяти один дуже поширений і спокусливий міф про здатність грейпфрута спалювати відкладення жиру. В дійсності, грейпфрут не спалює жир, тому не варто покладатися при схудненні виключно на нього.

По-друге, він все-таки може сприяти схудненню, що було підтверджено результатами декількох досліджень. У 2004 році був проведений експеримент, який тривав 12 тижнів. У ньому брало участь 91 чоловік; дослідники випадковим чином розділили випробовуваних на чотири групи. Члени першої групи на протязі всього дослідження перед кожним прийомом їжі брали капсулу з плацебо і випивали 200 г яблучного соку, члени другої групи приймали капсули з екстрактом насіння і шкірки грейпфрута, і запивали їх 200 г яблучного соку, члени третьої групи приймали плацебо і пили по 230 г грейпфрутового соку перед їжею, а випробовувані з четвертої групи брали плацебо і з’їдали половину свіжого грейпфрута.

До кінця дванадцятого тижня у випробовуваних, які в тій чи іншій формі брали грейпфрут, було відзначено більш значне зниження ваги, ніж у тих, що приймав плацебо і пив яблучний сік. При цьому найбільше вага зменшилася у тих, хто перед прийомом їжі їв свіжий грейпфрут. Під час дослідження пацієнти не змінювали свій раціон, але вони повинні були здійснювати півгодинні прогулянки, як мінімум, три рази на тиждень.

Були й інші дослідження, в ході яких вдалося підтвердити, що грейпфрут допомагає схуднути. Але яким чином він діє? Більшість дослідників вважають, що в складі грейпфрута є унікальні хімічні сполуки, які знижують рівень інсуліну. Зв’язок між рівнем інсуліну і надмірною вагою складний, багатогранний і, ймовірно, вченим ще належить дізнатися про нього багато нового.

За наявними на сьогоднішній день даними, підвищений рівень інсуліну, по-перше, може означати, що організм недостатньо ефективно використовує цукор в якості джерела енергії, через що збільшується ймовірність того, що він буде відкладений «про запас» в якості підшкірного жиру. По-друге, через високий рівень інсуліну почуття голоду приходить швидше і буває більш сильним, ніж у людей з нормальним рівнем цього гормону. Нарешті, при підвищеному рівні інсуліну сповільнюється розщеплення жирів. Склавши всі ці фактори разом, легко побачити, чому пониження рівня інсуліну сприяє зниженню ваги. Втім, поки невідомо, яка саме речовина в складі грейпфрута стимулює схуднення, і на даний момент його здатність впливати на рівень інсуліну – лише одна з найбільш вірогідних теорій.

Показовим є те, що поки фахівці не поспішають рекомендувати грейпфрут як засіб для профілактики діабету і полегшення проявів цього захворювання, чого можна було б очікувати, якби його здатність впливати на вироблення інсуліну була доведена. Навпаки, вони застерігають від передчасних і зайво оптимістичних висновків.

Існують також думки, що грейпфрут допомагає схуднути лише завдяки тому, що в ньому міститься багато води і клітковини, і при цьому – мало калорій. З’ївши половинку або цілий грейпфрут перед їжею, людина частково насичується, як наслідок – їсть менше, і тому худне. Цим же нерідко пояснюють і ефективність популярної останнім часом рекомендації їсти грейпфрут для схуднення на ніч. Очевидно, що він не спалює відкладення підшкірного жиру, поки людина спить, але він допомагає стримати апетит і уникнути калорійних перекусів на ніч, які, до речі, призводять до надмірної ваги швидше, ніж ситні сніданки та обіди.

Як би там не було, навіть якщо в грейпфруті немає чарівних речовин, які знижують рівень інсуліну, досвід тисяч людей, підтверджений в ході наукових досліджень, показує, що дієта з грейпфрутом ефективніше, ніж така ж дієта без грейпфрута.

Запобіжні заходи

Тим, хто планує не просто включити грейпфрут в свій звичайний раціон, а протягом якогось часу дотримуватися грейпфрутової дієти, рекомендується заздалегідь порадитися з лікарем. Це особливо важливо для підлітків, людей з хворобами печінки або нирок, порушеннями харчової поведінки, людям, які нещодавно перенесли хірургічну операцію і всім, кому потрібно схуднути більш, ніж на чотирнадцять кілограмів.

Також слід мати на увазі, що, як показав ряд досліджень, грейпфрутовий сік може взаємодіяти з певними лікарськими препаратами. Людям, які приймають будь-які з перерахованих нижче медикаментів, необхідно проконсультуватися з лікарем, перш ніж в будь-якій формі включати грейпфрут в свій план харчування.

Ліки, які можуть взаємодіяти з грейпфрутом:

 • Блокатори кальцієвих каналів (використовуються для лікування гіпертонії);
 • Імунодепресанти;
 • Статини (препарати для зниження рівня холестерину);
 • Антиретровірусні препарати;
 • Антигістаміни;
 • Противоаритмічні засоби;
 • Седативні, снодійні засоби і транквілізатори;
 • Протизаплідні таблетки;
 • Препарати, що використовуються для лікування імпотенції;
 • Селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну;
 • Деякі ліки, що застосовуються для полегшення симптомів мігрені.