додому Краса і здоров'я

Біль у спині нижче попереку – чому виникає і що зробити?

Поперековий відділ хребта являє собою складну структуру з’єднаних між собою кісток, суглобів, нервів, зв’язок і м’язів, який виконує дуже важливі функції у цій системі тканин і органів закладена сила, гнучкість і підтримка людського тіла. Однак саме поперековий відділ хребта найчастіше страждає від травм, болів і різного роду порушень. Біль у спині нижче попереку відчувають багато людей. Що з цим робити?

Чому болить спина

Поперековий відділ утримує у вертикальному положенні верхню частину нашого тіла, а також відповідає за мобільність повсякденних рухів, дозволяючи людині нахилятися, повертатися та інше. Поперекові м’язи відповідають за згинання і повороти стегон під час ходьби, а також за підтримку хребетного стовпа.

У більшості випадків болю в нижньому відділі попереку є наслідком м’язових травм, пошкоджень суглобів, зв’язок або дисків. Організм реагує на травму запаленням, і навіть не занадто значні запалення можуть викликати досить сильну біль.

Через складність нервової системи поперекових структур мозок не завжди правильно розпізнає джерело болю. Так, наприклад, пошкодження спинного диска супроводжується болем, дуже схожим на біль при м’язових розтягненнях. В обох випадках запалення і больовий м’язовий спазм зосереджені в одному і тому ж місці. М’язи і зв’язки відновлюються досить швидко, чого не скажеш про пошкоджені поперекові диски.

Комплексний характер болю в попереку часто утруднює діагностику наявного порушення. Деякі випадки досить легко діагностувати, наприклад, біль при пухлинах, інфекціях або переломах, але нерідко походження болів в спині залишається нез’ясованим і фахівці не в змозі чітко поставити діагноз. Однак, поставити діагноз при болях у спині вкрай важливо, так як від точності діагнозу залежить специфіка лікування. І чим раніше визначена причина болю, тим швидше пацієнт отримує адекватне лікування і поліпшення свого стану.

Види болю

Болі в спині можуть різнитися за ступенем інтенсивності, іноді біль у спині легка, практично не помітна, в інших випадках болі можуть бути гострими і суттєво обмежувати рухи людини. Біль у попереку може з’явитися раптово, але інколи несильні болі швидко проходять, але потім повертаються знову і стають більш гострими. Залежно від причини болю симптоми можуть проявлятися по-різному. Наприклад, тупий ниючий біль часто з’являється в нижньому відділі попереку. Палаючий, жалячий біль, що курсує від низу до попереку задньої поверхні стегна, іноді віддається в ноги, супроводжується онімінням і пощипуванням (ішіалгія).

Болі можуть бути зосереджені внизу попереку, в паху і стегнах. Іноді болі в попереку стають більш сильними після тривалого перебування у положенні стоячи або сидячи.

Болі в спині відрізняються за відчуттями і тривалості.

 • Гостра біль, як правило, починається раптово і триває протягом декількох днів або тижнів. Таким болем організм відповідає на травму та ушкодження тканин. Зазвичай після відновлення тканин біль проходить.
 • Підгостра біль у попереку триває від шести тижнів до трьох місяців, за своєю природою це механічна біль (як при розтягуванні м’язів або біль у суглобах. При довготривалих, сильних болях рекомендується медичне лікування, особливо, якщо біль впливає на якість життєдіяльності.
 • Хронічні болі в попереку зазвичай тривають близько трьох місяців і більше, відрізняються сильними больовими відчуттями і вимагають спеціального медичного лікування та постановки точного діагнозу.

Якщо говорити про типи поперекових болів, умовно їх можна розділити на механічні і радікулітні, причому перший тип болю зустрічається набагато частіше. Механічна біль зосереджена в нижньому відділі хребта, в сідницях і верхній зоні ніг. При навантаженнях на спину біль посилюється і може відчуватися по-різному в залежності від рухів і положення тіла.

Радикулітна біль — наслідок запалення або дотику нервових корінців хребта. Така біль слідує за напрямом розташування нерва і відчувається в сідницях і ногах. За відчуттями радикулитная біль гостра, пронизлива, може супроводжуватися онімінням і слабкістю. Як правило, такий тип болю зосереджений тільки з одного боку тіла.

Причини болю

Біль у попереку може з’являтися з різних причин, можуть бути перемежовуючі болі, мієлопатичні, нейропатичні, болі з епіцентром в інших частинах тіла, наприклад, болі, викликані присутністю каменів у нирках..

Нерідко болі в попереку починаючись, як епізодичні, з часом набувають хронічного характеру. Своєчасне і правильне лікування на ранніх стадіях значною мірою зменшує симптоматику і зменшує тривалість та інтенсивність болю.

Симптоми

Максимально точне визначення симптомів дозволяє поставити більш точний діагноз і визначити найбільш ефективне лікування. Болі в попереку супроводжуються такими симптомами:

 • Тупий ниючий біль, іноді з присутністю м’язових спазмів, обмеженням рухових здібностей. Такий біль може відгукнутися в тазу і стегнах.
 • Біль, яка доходила до сідниць, ніг і ступень, такий біль, як правило, відчувається з одного боку тіла.
 • Біль, який посилюється після довгого сидіння. У положенні сидячи чиниться сильний тиск на диски, через що з’являється біль у спині. Часто від цього типу болю допомагають позбутися вправи на розтягування або прогулянка пішки.
 • Біль при певних положеннях тіла, болю після пробудження і так далі.

 

На що варто звернути особливу увагу

Іноді болі в попереку можуть бути сигналом наявності серйозних захворювань. При виявленні таких симптомів на тлі болів в спині слід терміново звертатися за медичною допомогою.

 • Порушення роботи кишечника і сечового міхура
 • Втрата ваги, не пов’язана зі зміною способу життя або дієтою
 • Висока температура і озноб
 • Сильні болі в животі

Що робити з болями в попереку

Домашні засоби гарні в лікуванні слабких і гострих болів, що виникають внаслідок розтягнень м’язів, а також у випадках хронічних сильних болів, в кожному випадку індивідуально працюють ті чи інше методи.

Короткі періоди відпочинку дозволяють спині відновитися, проте повний тривалий спокій також не рекомендовано, оскільки для зміцнення м’язів спини необхідна певне навантаження. Зміна діяльності — це теж свого роду відпочинок, при болях у попереку намагайтеся уникати рухів і положень тіла, які провокують посилення болю. Наприклад, якщо ви помітили, що від довгого сидіння за столом або в машині вашій спині стає гірше, візьміть за правило кожні 20 хвилин міняти положення тіла, встаньте, виконавши декілька нескладних вправ, гарненько потягніться. Якщо болі посилюються, коли ви довго перебуваєте на ногах, намагайтеся менше мити посуд, прати вручну або нарізати продукти стоячи. Якщо ваше тіло не буде знаходитися в незручних положеннях занадто довго, шанси на повне відновлення функцій спини досить високі.

Теплова і крижана терапія

Для розслаблення напружених м’язів використовуються різні температурні пристосування, від ванни з гарячою водою до хімічних грілок. Також для зігрівання м’язів можна використовувати пляшку з гарячою водою, електричну грілку і так далі. Прогрівання покращує кровообіг, що в свою чергу сприяє припливу кисню і поживних речовин до м’язів. Якщо болі в спині викликані запаленням, холодні або гарячі компреси допоможуть зняти набряклість.

Без рецепта лікаря для зменшення болю в спині можна приймати прості знеболюючі препарати, засоби сильної дії, ін’єкції і інші медичні процедури слід погоджувати з лікарем.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут