додому Поради

10 головних ознак йододефіциту у жінки

277
0

Всі мінеральні речовини важливі для нормального функціонування органів та систем людини. Дефіцит йоду в організмі жінки викликає серйозні проблеми, тому потрібно знати і вміти контролювати рівень цього мікроелемента.

Роль в організмі

У першу чергу йод важливий для щитовидки. Він бере участь у синтезі тиреоїдних гормонів. Відомо, що ця група гормональних речовин складається з йоду майже на 60%.

Тиреоїдні гормони беруть активну участь практично у всіх обмінних процесах в організмі, тому дуже важливим є їх нормальний рівень.

Йод необхідний для імунної системи організму. При йододефіциті спостерігається зниження імунітету, яке ніяк не коригується зміцнюючими препаратами.

Йод дуже важливий для вагітних. Його нормальний рівень у вагітної жінки скорочується через гормональну перебудову і зростаючі потреби плоду. Близько 80% вагітних відчувають недолік цього мікроелемента.

При нестачі йоду у плода неможливо нормальне формування організму, що призведе до порушень фізичного і нервового розвитку. Можлива поява симптомів розумової відсталості.

Для жіночого організму репродуктивного віку йод відіграє найважливішу роль, оскільки при його недоліку не будуть нормально функціонувати органи репродуктивної системи.

Дуже важливий мікроелемент для регуляції температурного балансу в організмі. При дефіциті відзначається стійке зниження температури тіла, мерзлякуватість.

Причини йододефіциту

Багато людей проживає всередині країни, без доступу до моря. Це є основною причиною нестачі йоду в організмі українців і європейців.

Але існують й інші причини:

 • Вагітність. Під час виношування дитини у жінок виникає підвищена потреба в йоді, оскільки він потрібен для формування плоду.
 • Застосування комбінованих оральних контрацептивів.
 • Надлишок речовин — антагоністів йоду (кальцій, літій).
 • Підвищений радіоактивний фон.
 • Неправильне харчування. Зазвичай це раціон, де відсутні морська риба і морепродукти.

Найчастіше нестача йоду можна усунути зміною раціону.

Симптоми йододефіциту

Незалежно від причини, симптоми і ознаки дефіциту йоду в організмі жінки однакові:

 • Слабкість. Організм жінки ослаблений, важко виконувати повсякденні справи. Занепад сил не припиняється навіть після курсу зміцнювальних препаратів.
 • Сухість шкірних покривів. Шкіра сохне на будь-яких ділянках тіла. Волосся і нігті стають ламкими.
 • Сухість слизових оболонок. Характерна постійна сухість у роті і носоглотці. Виникає синдром сухості ока.
 • Проблеми з концентрацією уваги. Доросла жінка не може зосередитися на роботі, зібратися з думками. Якщо нестача йоду відзначена у дитини, вона відстає у розумовому розвитку від своїх однолітків.
 • Зниження імунітету. Йод нормалізує роботу імунної системи, що сприяє поліпшенню боротьби з інфекціями. Тому при його нестачі людина страждає від великої кількості хвороб.
 • Головні болі. При йододефіциті з’являються головні болі неясної етіології. Біль може локалізуватися в одному місці або поширюватися по всій голові.
 • Проблеми з травленням. Йод впливає на вироблення шлункового соку і розщеплення жирів в печінці. При нестачі цього мікроелемента спостерігається погане перетравлення їжі (особливо жирної).
 • Набряки. Набряки можуть бути симптомом нестачі йоду в організмі жінки. Зазвичай вони локалізуються на верхніх і нижніх кінцівках, обличчі. Застосування сечогінних препаратів в цій ситуації небезпечно для здоров’я.
 • Надмірна вага. Така проблема характерна в основному для жінок, оскільки в їх організмі є прямий зв’язок між кількістю йоду і набором зайвої ваги.
 • Депресія. Ще один характерний симптом зниження кількості йоду. Поганий настрій супроводжує протягом тривалого часу.

Симптоми дефіциту йоду по-різному проявляються у чоловіків і жінок. Вони можуть бути схожі на ознаки інших хвороб. Тому для встановлення точного діагнозу потрібна якісна діагностика.

Захворювання при дефіциті йоду

Якщо тривалий час присутній виражений йододефіцит, це може призвести до розвитку небезпечних захворювань.

 • Гіпотиреоз. Захворювання безпосередньо пов’язане зі зниженням кількості йоду. Проявляється такими симптомами: ожиріння, набряклість тканин шиї та голови, мерзлякуватість, зниження температури тіла. Також сухість шкіри, ламкість волосся і нігтів, порушення менструального циклу у жінок, збільшення щитовидки.
 • Кретинізм. Хвороба проявляється як уповільнення психічних і розумових реакцій у дітей, зниження працездатності. Концентрація і зосередженість знижені. Причиною кретинізму найчастіше є нестача йоду в організмі матері під час вагітності. В результаті формується менша кількість клітин головного мозку у плода. Також можуть розвинутися глухота і німота.
 • Вузловий і дифузний зоб. При тривалій нестачі гормонів щитовидної залози відбувається розростання її залозистих тканин. У підсумку щитовидка може зрости до значних розмірів. Вона буде перешкоджати нормальному диханню і ковтання.
 • Ожиріння. При зниженні рівня йоду у жінки відзначається стійкий набір ваги, який не коригується ніякими дієтами і збільшенням фізичної активності.
 • Анемія. Нестача йоду є провокуючим фактором зниження концентрації гемоглобіну в крові.

Лікування

Оскільки рівень йоду безпосередньо пов’язаний зі станом щитовидної залози і вироблення гормонів, то лікуванням йододефіциту зазвичай займається ендокринолог. Дієтолог може лікувати недолік в тому випадку, якщо це ніяк не проявляється клінічно.

Категорично заборонено лікувати дефіцит йоду самостійно, оскільки бувають такі варіанти хвороби, коли йодисті з’єднання тільки погіршують стан щитоподібної залози.

Якщо ендокринолог приймає рішення заповнювати недолік цього мікроелемента за допомогою медикаментів, то зазвичай призначають такі препарати:

 • Йодомарин. Діюча речовина — калію йодид. Форма випуску — таблетки по 200 мкг. Підходить для дітей, підлітків, вагітних жінок. Може застосовуватися для профілактики ендемічного зоба та після хірургічного втручання на щитовидці.
 • Мікройод. Склад: йод—0,0005 г, йодид калію — 0,005 г, корінь валеріани — 0,05 р. Застосовується при тиреотоксикозі щитовидки.
 • Антиструмін-Дарниця. Склад: 1 таблетка містить 1мг калію йодиду. Препарат можна застосовувати у всіх категорій населення для профілактики йододефіциту.

Всі препарати приймаються тільки за рецептом лікаря.

Вітаміни

Дефіцит йоду і інших елементів в організмі жінки можна заповнити за допомогою полівітамінів. Особливо це корисно для людей, які живуть далеко від моря і вживають в їжу мало морепродуктів.

 • Комплівіт Мультивітаміни. Препарат містить 11 найважливіших вітамінів і йод. Можна приймати дітям старше трьох років.
 • Центрум від А до цинку. Препарат містить важливі вітаміни, мінеральні речовини, амінокислоти. Вміст калію йодиду — 100 мкг на одну таблетку.
 • Мультитабс класик. Склад: вітаміни, амінокислоти, мінеральні речовини. Вміст калію йодиду -150 мкг на одну таблетку.

Вітаміни містять невелику кількість йодистих з’єднань, тому їх можна приймати без побоювання. Але потрібно звернути увагу на кількість інших компонентів.

Йодовмісні продукти

Для профілактики йододефіциту потрібно застосовувати продукти з підвищеним вмістом йоду. У таблиці представлено кілька категорій продуктів:

ПродуктВміст йоду (мкг/100г)
Печінка тріски270-380
Креветки100-110
Мінтай130-160
Морська капуста (суха)100-250
Фейхоа100-280
Яблука с насінням70-100
Шпинат20-35
Фасоля15-25
Яйце курине20-25
Молоко корови16-20

Щоб кількість мікроелементів було в межах норми, раціон повинен бути різноманітним.

В регіонах, де населення спостерігається нестача йоду, випускають спеціальні йодовані продукти: молоко, сіль, цукерки, зефір, хліб і багато іншого.

Сіль додається йодид калію приблизно 25 г на 1 т солі. Цього цілком достатньо. Проблема в іншому: йодид калію дуже нестійке з’єднання і швидко випаровується на відкритому повітрі. Тому йодована сіль повинна зберігатися в герметичній упаковці. Висока концентрація йодиду калію зберігається приблизно 2 місяці, а потім починає зменшуватися.

В деякі продукти (наприклад, хліб) йод додається у вигляді висушеного порошку морської капусти. На смакові якості це ніяк не впливає, зате збагачує продукт важливим мікроелементом.

Йод дуже важливий для організму людини. Але потрібен баланс, оскільки надлишок цього елемента теж погано позначається на роботі внутрішніх органів. Тому, перш ніж починати прийом вітамінів, необхідно з’ясувати, чи потребує організм в додатковому джерелі мікроелементів.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут